Այն, ինչ կատարվում է հիմա ՍԴ-ում, կարելի է համարել ճգնաժամային իրավիճակ․ Տարոն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը  ստորագրել է հունիսի 30-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը, որը հրաժարվել էր ստորագրել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, անդրադառնալով ԱԺ նախագահի ստորագրմանը, ասաց՝ քանի որ նախագահը չէր ստորագրել և չէր դիմել ՍԴ, ենթադրվում էր, որ համապատասխան ժամկետի ավարտից հետո, ըստ օրենքի, ստորագրելու էր ԱԺ նախագահը․
«Ենթադրում եմ՝ համապատասխան անհատական ակտեր կլինեն Սահմանադրական դատարանի դատավորների նկատմամբ, ու այդ դատավորները արդեն հնարավորություն կունենան այդ անհատական իրավական ակտերը վիճարկել դատական կարգով»։
Սիմոնյանի խոսքով՝ դատավորների նկատմամբ համապատասխան անհատական ակտերի հրապարակումից հետո, երբ ՍԴ դատավորները կհամարվեն աշխատանքից ազատված,  արդեն այդ պարագայում Սահմանադրական մարմինները հնարավորություն կունենան առաջադրել թեկնածուներ։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ՍԴ-ում այս պահին ստեղծված իրավիճակը, երբ քվորում չկա, նիստեր չեն կայանում, ինչի՞ հետևանք է, Սիմոնյանն ասաց
«Ընդհանրապես մեկ-երկու տարի, երբ անընդհատ խոսոմ էին ՍԴ ճգնաժամերի մասին, նման ճգնաժամ գոյություն չուներ, իսկ այն, ինչ կատարվում է հիմա ՍԴ-ում, կարելի է համարել ճգնաժամային իրավիճակ, բայց թե ով է մեղավոր, բոլորս էլ հասկանում  ենք, որ  մեղավոր են այսօրվա նման քաղաքականություն իրականացնող ուժերը»։
Սիմոնյանը հավելեց՝ եթե Սահմանադրական փոփոխությունները լինեին, նման իրավիճակ ՍԴ-ում չէր առաջանա։
Հիշեցնենք՝ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ՍԴ-ում ստեղծված այսօրվա  իրավիճակը Սահմանադրական դատարանի երկու դատավորների  արձակուրդ գնալու պատճառով է, ոչ թե ԱԺ-ում ընդունված Սահմանադրական փոփոխությունների։

То, что сейчас происходит в КС, можно считать кризисной ситуацией: Тарон Симонян
Председатель НС Арарат Мирзоян подписал закон принятый НС 30-го июня закон о внесении поправок и дополнений  в закон «О Конституционном суде», который отказался подписывать Президент Республики Армен Саркисян.
В беседе с «А1+» депутат от фракции ПСА Тарон Симонян, обратившись к подписанию председателя НС сказал: поскольку президент не подписал и не обратился в КС, предполагалось, что по истечении соответствующего срока, по закону, должен был подписать председатель НС:
«Предполагаю: соответствующие индивидуальные акты будут по отношению к судьям Конституционного суда, и эти судьи уже будут иметь возможность обжаловать эти индивидуальные акты в судебном порядке».
По словам Симоняна, после публикации соответствующих индивидуальных актов в отношении судей, когда судьи КС будут считаться уволенными с работы, уже в этом случае конституционные органы получат возможность выдвигать кандидатов.
На вопрос «А1+», следствием чего является создавшаяся в настоящий момент в КС ситуация, когда нет кворума, заседания не проходят, Симонян сказал:
«Вообще год-два, когда постоянно говорили о кризисе КС, подобного кризиса не существовало, а то, что сейчас происходит в КС, можно считать кризисной ситуацией, касательно того, кто виноват, все мы понимаем, что виноваты силы, которые сегодня проводят подобную политику».
Симонян добавил: если бы были Конституционные изменения, в КС не возникло бы подобной ситуации.
Напомним, министр юстиции Рустам Бадасян сегодня в беседе с журналистами сказал, что теперешняя ситуация в КС создалась из-за ухода в отпуск двух судей  Конституционного суда, а не из-за принятых в НС конституционных поправок.