Սեւանում այս պահին կապտականաչ ջրիմուռների ակտիվություն է դիտարկվում
Շրջակա միջավայրի նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումներն ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են պահում Սևանա լճում կապտականաչ ջրիմուռների ակտիվացման խնդիրը։
Այս պահին կապտականաչ ջրիմուռների ակտիվություն է դիտարկվում ինչպես մեծ Սևանի, այնպես էլ փոքր Սևանի հատվածներում։
Մասնագիտական խորհրդակցությունների արդյունքում արձանագրվել է, որ լճում կապտականաչ ջրիմուռների ինտենսիվ աճի և ջրի որակի անկման հիմնական պատճառները դեռ ձմռանից սկսած լճի ջրի բարձր ջերմաստիճանն է ու լճում ֆոսֆորի բարձր տոկոսը:
Նախորդ տարվա ընթացքում ափամերձ հատվածներից մաքրվել է շուրջ 100 հեկտար անտառածածկ տարածք։ Այս տարի աշխատանքները կշարունակվեն։
Դրան զուգահեռ, սկսվել են Սևանա լճի ափամերձ հատվածներում 1901,5 մետր նիշից ցածր գտնվող, ապամոնտաժման ենթակա շենք-շինությունների քարտեզագրման և գույքագրման աշխատանքները։ Համայնքապատկան շենք–շինությունները կապամոնտաժվեն պետական միջոցներով։
Մասնավոր շենք–շինությունների սեփականատերերին արդեն իսկ ուղարկվել են համապատասխան ծանուցումներ՝ իրենց պատկանող շինությունները սեփական միջոցներով ապամոնտաժելու համար։
Հավելենք նաև, որ մշակվել է «Սևանա լճի էկոհամակարգի հավասարակշռության վերականգնման և պահպանության հիմնախնդիրները, դրանց կարգավորման անհրաժեշտ և նախատեսվող գործողությունները» փաստաթուղթը, ինչը ներկայացվել է ԵՄ գործընկեր դոնոր կազմակերպություններին՝ ֆինանսավորման նպատակով։ Այդ նպատակների համար հատկացվել է շուրջ 5 միլիոն եվրո գումար։
Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից որպես հրատապ լուծում պահանջող միջոցառումներ
ընտրվել են 3-ը․
➡️Գեղարքունիքի մարզից դեպի լիճ կեղտաջրերի հոսքի կանխարգելում,
➡️Ընդերքօգտագործման թափոններով զբաղեցրած տարածքների ռեկուլտիվացիան
➡️Սևանա լճի ջրհավաք ավազանի աղտոտված գետերի հուների մաքրման աշխատանքների իրականացում։
Սևանա լճում կապտականաչ ջրիմուռների ակտիվացման հիմնախնդիրը գտնվում է Շրջակա միջավայրի նախարարության ուշադրության կենտրոնում։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները։

В озере Севан на данный момент наблюдается активность сине-зеленых водорослей
Профессиональные подразделения Министерства окружающей среды ежедневно держат в центре внимания проблему активизации сине-зеленых водорослей в озере Севан. Об этом сообщает Министерство окружающей среды Армении․
“На данный момент активность сине-зеленых водорослей наблюдается как на Большом Севане, так и на Малом Севане.
В результате профессиональных консультаций было отмечено, что основные причины интенсивного роста сине-зеленых водорослей и снижения качества воды в озере с зимы - высокая температура воды и высокий процент фосфора в озере.
Благодаря беспрецедентным объемам очистки прибрежных лесных участков Севана, начавшимся в 2019 году, в этом году концентрация фосфора в озере значительно снизилась. За прошедший год  было очищено около 100 гектаров территории прибрежных участков, покрытых лесом. В этом году работы будут продолжены.
Параллельно с этим, начались работы по картографии и инвентаризации зданий, находящихся ниже отметки 1901,5 м на прибрежных участках озера Севан, подлежащих демонтажу. Общинные здания-строения будут демонтированы на государственные средства.
Владельцам частных домов и строений уже отправлены соответствующие уведомления о демонтаже принадлежащих им строений на собственные средства.
Добавим также, что разработан документ “Проблемы восстановления и сохранения баланса экосистемы озера Севан, необходимые и планируемые действия по их урегулированию”, который был представлен организациям-партнерам ЕС-донорам с целью финансирования. На эти цели было выделено около 5 млн евро.
Выбраны 3 мероприятия, требующие срочного решения со стороны Министерства окружающей среды:
Предотвращение стока сточных вод  Гегаркуникской области в озеро;
Рекультивация территорий, занятых под отходы по недропользованию;
Осуществление работ по очистке загрязненных рек водосборного бассейна озера Севан.
Проблема активизации сине-зеленых водорослей в озере Севан находится в центре внимания Министерства окружающей среды. Предпринимаются все необходимые меры”, - говорится в сообщении министерства.