Արցախը ոչ միայն ամուր ու հզոր, այլև ժողովրդավարական երկիր է․ Հայաստանի եւ Արցախի նախագահները հանդիպել են (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Արցախ: Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի նախագահի հանդիպումը Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել Արայիկ Հարությունյանին՝ վստահություն հայտնելով, որ նա իր փորձով ու գիտելիքներով հաջողությամբ կշարունակի ծառայել հայրենիքին: «Ուզում եմ Ձեր միջոցով շնորհավորել նաև Արցախի ողջ ժողովրդին, որովհետև նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեցին ժողովրդավարական ձևով, -ասել է նախագահը՝ ավելացնելով: -Շնորհակալությունս փոխանցեք նաև նախագահական ընտրությունների մյուս մասնակիցներին, որոնք անձնապես չհաղթեցին, բայց հաղթեցին միասին՝ ցույց տալով աշխարհին, որ Արցախը ոչ միայն ամուր ու հզոր, այլև ժողովրդավարական երկիր է, ինչպես նաև՝ ազատ երկիր, որտեղ անցկացվում են ազատ ընտրություններ: Նրանք պետք է հպարտ լինեն, քանի որ իրենց ներդրումն ունեցան գործընթացում: Ուզում եմ Ձեզ, ինչպես նաև Արցախի բոլոր քաղաքացիներին նախ և առաջ մաղթել առողջություն: Վստահ եմ, որ հաղթահարելու ենք նաև այս դժվարին վիճակը և առաջ ենք գնալու՝ ամրապնդելով և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛ Արցախի Հանրապետությունը»:
Շնորհակալություն հայտնելով՝ Արցախի նախագահը նշել է, որ նախագահական ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների մեծ մասը ներկա քաղաքական իշխանության մաս է կազմում և պատրաստակամ է ապահովել երկրի առաջընթացն ու զարգացումն, իսկ նրանք, ովքեր ներգրավված չեն, նույնպես շարունակում են իրենց գործունեությունը հանուն Արցախի: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանի իշխանություններին՝ Արցախի զարգացմանն ուղղված գործնական ծրագրերին աջակցելու համար. «Ուզում եմ նշել, որ միասին մեզ հաջողվելու է ոչ միայն հաղթահարել իրավիճակն, այլև մեր հայրենիքի զարգացման ուղղությամբ առաջընթաց ապահովել»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության հզորացման և զարգացմանն ուղղված ընթացիկ և հեռանկարային մի շարք ծրագրերի:

Арцах - не только сильная, но и демократическая страна: Встретились президенты Армении и Арцаха (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня с рабочим визитом находится в Арцахе.
В Степанакерте состоялась встреча президента Армении с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
Президент Саркисян вновь поздравил Араика Арутюняна и пожелал ему успехов, выразив уверенность, что своим опытом и знаниями он успешно продолжит служение Родине. “Хочу через Вас поздравить и весь народ Арцаха, потому что президентские и парламентские выборы были проведены очень демократически”, - сказал президент, добавив, - “Передайте мою благодарность и другим участникам президентских выборов, которые не победили лично, но победили все вместе, показав миру, что Арцах - не только сильная, но и демократическая страна, но и свободная страна, в которой проводятся свободные выборы. Хочу пожелать Вам, а также и всем гражданам Арцаха прежде всего здоровья. Уверен, что мы преодолеем и эту сложную ситуацию и будем двигаться вперед, укрепляя и Республику Армения, и Республику Арцах”.
Выразив благодарность, президент Арцаха отметил, что большая часть кандидатов, участвующих в президентских выборах, является частью нынешней политической власти, и они готовы обеспечить прогресс и развитие страны, а те, кто не вовлечен, также продолжают свою деятельность во благо Арцаха. Араик Арутюнян выразил также благодарность властям Армении за содействие практическим программам, направленным на развитие Арцаха. “Хочу отметить, что вместе нам удастся не только преодолеть ситуацию, но и обеспечить прогресс в направлении развития нашей Родины”.
На встрече были обсуждены и другие текущие и будущие программы, направленные на усиление и развитие Республики Арцах.