Դիմակով քննություն, անհանգիստ ծնողներ եւ մեծ մրցակցություն
Ոստիկանների  հսկողությամբ  Երևանի Նար-Դոսի անվան N14 հիմնական դպրոցի բակում ծնողները հերթով մոտենում են  դռան մոտ տեղադրված էկրաններին և հետևում  ներսում գտնվողներին։
Դիմորդները միասնական ընդունելության քննություն են հանձնում մաթեմատիկա առարկայից։  Քննությանը բոլոր դիմորդները դիմակներով  են  ներկայացել՝ ինչպես պարտադիր կարգն է։  Դպրոցի բուժքույր Կարինե Առաքելյանն ասում է՝  քննական հուզմունքին եւ դիմակներով քննություն  հանձնելուն  բոլոր դիմորդները «դիմացել են»։
Քննությունից առաջ բոլորին ջերմաչափել են, իսկ ընթացքում  էլ՝ որեւէ մեկի ինքնազգացողողությունը չի վատացել։
Գրեթե  բոլոր ուսանողները դուրս են գալիս  գրավոր քննությանը  հատկացված ժամանակի ավարտից հետո։ Քննությունը սկսվել էր 9.30-ին եւ տեւել երեք ժամ։
Անի  Սարգսյանն  առաջին դուրս եկողներից է ։  Ասում է՝   չի  շտապել եւ  գրել է բոլոր առաջադրանքները, թեեւ  դիմակով քննություն հանձնելն այդքան էլ հեշտ չէր։
Սա միակ  առարկան է, որ Անին  հանձնում է  ԵՊՀ֊ի սոցիոլոգիա ֆակուլտետ  ընդունվելու  համար։  Կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված մեկ քննությունն այս տարի բավարար է բուհ ընդունվելու համար։
«Մի կողմից լավ է, որ մեկ քննություն ենք հանձնում և կենտրոնացանք մի առարկայի վրա։ Սակայն  մյուս կողմից էլ մրցակցությունը իսկապես մեծ է լինելու»,- «Ա1+»-ին ասում Անին։
Նա հույս ունի, որ սեպտեմբերից  դասերը կանցկացվեն նախկինի պես. չէր ցանկանա, որ ընդունվելու դեպքում իր բուհական առաջին սեպտեմբերը լիներ հեռավար։
Դիմորդներից  Ռազմիկ Բարսեղյանը դիմել է ՀԱՊՀ կենսաբժշկական ճարտարագիտություն բաժին։   Ինքն էլ չէր ուզենա՝  հեռավար  լինի կրթությունը։ Կարծում է՝ այդպես արդյունավետ չի. այդ հասկացել է արդեն, երբ կրկնուսույցի մոտ հեռավար պարապել է։
«Կարծում եմ՝ անիմաստ էր հեռավար պարապելը, ինձ ընդհանրապես օգուտ չտվեց»,- նշում է  Ռազմիկը՝  ընդգծելով՝ ավելի շատ ինքնուրույն պարապելն է  իրեն հնարավորություն տվել այս քննությանը պատրաստ գալու։
Դիմորդները նշում են, որ այս տարվա քննության թեստը դժվար չէր, հարցերը իրենց ծանոթ էին շտեմարաններից։ Բոլորին անհանգստացնում է մեկ քննության պարագայում մեծ մրցակցությունը։

Экзамен в маске, волнующиеся родители и большая конкуренция
Под контролем полиции во дворе ереванской начальной школы № 14 имени Нар-Доса родители по очереди подходили к установленным у двери экранам и следили за находящимися внутри.
Абитуриенты сдают единый вступительный экзамен по математике. Все абитуриенты явились на экзамен в масках – таков обязательный порядок. Школьная медсестра Карине Аракелян говорит: все абитуриенты «выдержали» экзаменационное волнение и сдачу экзамена в масках.
Перед экзаменом всем измерили температуру, в процессе ни у кого не ухудшилось самочувствие.
Почти все студенты выходят после окончания времени, выделенного на письменный экзамен. Экзамен начался в 9.30 и продлился три часа.
Ани Саркисян – одна из первых вышедших. Говорит: не спешила и написала все задания, хотя сдавать экзамен в маске было нелегко.
Это – единственный предмет, который Ани сдает для поступления на факультет социологии ЕГУ. В связи с коронавирусом, в этом году для поступления в вуз достаточно сдать один экзамен.
«С одной стороны хорошо, что сдаем один экзамен и сосредотачиваемся на одном предмете. Однако с другой стороны конкуренция действительно будет высокой»,- сообщает Ани «А1+».
Она надеется, что с сентября уроки будут проводиться как раньше, не хотела бы, чтобы в случае поступления  в вуз, первый вузовский сентябрь был дистанционным.
Абитуриент Размик Барсегян подал на отделение биомедицинской инженерии НПУА. Он тоже не хотел бы, чтобы образование было дистанционным. Считает, что так неэффективно, он уже понял это, когда занимался дистанционно у репетитора.
«Думаю, заниматься дистанционно бессмысленно, мне вообще не дало никакой пользы»,- отмечет Размик, подчеркнув, что подготовился к этому к экзамену скорее благодаря самостоятельным занятиям.
Абитуриенты отмечают, что экзаменационный тест в этом году был нетрудным, вопросы были им знакомы из учебников. Всех беспокоил большой конкурс в условиях одного экзамена.