Կենտրոնում 1 քմ հողի կադաստրային արժեքն ընդամենը 2585 դրամ է, կդառնա 330․000 դրամ․ Սուրեն Թովմասյան (տեսանյութ)
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը չի ցանկանում անդրադառնալ Մոնումենտի շքեղ դղյակների գներին և դրանց համար վճարվող գույքահարկին։ Նա ասում է, անշարժ գույքի վերագնահատման և գույքահարկի բարձրացման օրենսդրական փոփոխությունը չեն արել միայն թանկարժեք առանձնատների գույքահարկը բարձրացնելու համար։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում ԿԿ ղեկավարը նաև ասում է, թե ցանկանում են ողջ հանրապետության անշարժ գույքի կադաստրային արժեքը մոտեցնել, մոտարկել շուկայական արժեքին։ Իսկ դրանց տարբերությունը շատ մեծ է։ Օրինակ, Երևան քաղաքի կենտրոնում՝ առաջին գոտում հարկման բազայի համար հողի 1 քմ արժեքը գնահատվում է 2․585 դրամ, իսկ 1000 քմ-ի համար գանձվում է ընդամենը 25 հազար դրամ գույքահարկ։
Իսկ 2026թ․երբ ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնի գույքահարկի բարձրացման մասին օրենսդրական փոփոխությունը, կենտրոնում 1 քմ հողի կադաստրային արժեքը կդառնա 330 հազար դրամ, թեեւ շուկայական արժեքը հիմա քանի անգամ բարձր է։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Ազգային ժողովն ընդունեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, որի համաձայն առաջիկա տարիներին Հայաստանում կբարձրանա անշարժ գույքի գույքահարկը։  Իսկ մինչ այդ վերագնահատվել և բարձրացվել է անշարժ գույքի կադաստրային արժեքը՝ այն մոտեցնելով շուկայական արժեքին։

В центре кадастровая стоимость 1 кв. м земли составляет всего 2585 драмов, станет – 330.000 драмов: Сурен Товмасян (видео)
Поддержи А1+!Руководитель Комитета кадастра Сурен Товмасян не хочет обращаться к ценам роскошных дворцов на Монументе и выплачиваемым за них налогам на недвижимость. Он говорит, что законодательное изменение переоценки недвижимого имущества и повышения налога на недвижимость они не сделали только для того, чтобы повысить налог на недвижимость за дорогостоящие особняки.
В беседе с «А1+» руководитель КК также говорит, что хотят приблизить кадастровую стоимость недвижимости по всей республике к ее рыночной стоимости. По их словам, разница очень большая. К примеру, в центре Еревана, в первой зоне, для налогообложения стоимость 1 кв. м оценивается в 2.585 драмов, а в 2026г., когда полностью вступит в силу законодательная поправка о повышении налога на недвижимость, станет стоимость, приближенная к рыночной 330 тысяч драмов, за 1000 кв. м – налог в 25 тысяч драмов.
Напомним, что на прошлой неделе Национальное собрание приняло законопроект о внесении поправок и дополнений в Налоговый кодекс, согласно которому в предстоящие годы в Армении повысится налог на недвижимость. А до этого была переоценена и повышена кадастровая стоимость недвижимости, приблизившись к рыночной стоимости.