ՀԲ-ն մեկ տարի ժամկետով չեղարկում է ՀՀ-ին տրամադրած վարկերի համար սահմանված հավելյալ տարեկան 1.7% տոկոսադրույքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀաշվի առնելով աշխարհի բոլոր երկրներում կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված 2020 թվականին տնտեսական իրավիճակի վատթարացման վերաբերյալ կանխատեսումները՝ միջազգային ֆինանսական կառույցները փորձում են հնարավորինս աջակցել անդամ-պետություններին հաղթահարելու համավարակի հետևանքները:
Այս համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի համատեղ աշխատանքի արդյունքում Զարգացման Միջազգային Ընկերակցության կողմից Հայաստանին տրամադրված մի շարք վարկերի գծով գործող հավելյալ տոկոսադրույքի (տարեկան 1.7% դրույքաչափով) կիրառման մասին նախկինում կայացրած որոշումը մեկ տարի ժամկետով չեղարկվել է և չի կիրառվելու ֆիսկալ տարվա ընթացքում (2020 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2021 թվականի հունիսի 30-ը):
Համաշխարհային Բանկի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության գնահատականներով հավելյալ 1.7% տոկոսադրույքի մեկ տարով չեղարկման արդյունքում՝ արտաքին տոկոսավճարների գծով ՀՀ պետական բյուջեի տնտեսումը կկազմի մոտ 13 մլն ԱՄՆ դոլար:

ВБ на год аннулировал дополнительную процентную ставку в 1,7% в отношении кредитов Армении
Поддержи А1+!С учетом прогнозов об ухудшении вследствие эпидемии коронавирусной инфекции экономической ситуации в 2020 году во всех странах мира, международные финансовые структуры пытаются максимально содействовать государствам-членам в преодолении последствий эпидемии.
В этом контексте в результате совместной работы Республики Армения и Всемирного банка принятое ранее решение о применении дополнительной процентной ставки (по годовой ставке 1,7%) по ряду кредитов, предоставленных Армении Международной ассоциацией развития, было отменено сроком на один год и не будет применяться в течение фискального года (с 1 июля 2020 года по 30 июня 2021 года).
По оценкам Всемирного банка и министерства финансов Республики Армения, в результате отмены дополнительной процентной ставки в 1,7% на один год экономия государственного бюджета Армении по линии внешних процентных выплат составит около 13 млн долларов.