Կձևավորվի ընդդիմադիր բլոկ, որի կենտրոնում կլինեն միայն նոր դեմքեր․ Կարեն Քոչարյան (տեսանյութ)
Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը գտնում է, որ ԱԱԾ-ի, Ոստիկանության և ԶՈ գլխավոր շտաբի ղեկավարների պաշտոնանկությունների հիմքում, այնուամենայնիվ, քաղաքական զարգացումներն են։ Նրա ներկայացմամբ՝ սկսվել են քաղաքական պրոցեսներ, և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատկերացնում էր, որ դրանք լինելու են խորքային։ Եվ կառավարության 100 տոկոսը փոխելու վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունը նա դիտարկում է նույն քաղաքական գործընթացների շրջանակում։
Հակադարձելով Գ․Ծառուկյանի այդ հայտարարությանը՝ վարչապետի մամլո խոսնակը գրել էր, թե նա «պարզապես մտահոգված է մի շարք քրեական գործերի ընթացքով, որոնք վերաբերում են փողերի լվացմանը, ընտրակաշառք բաժանելուն, հարկերից խուսափելուն, կոռուպցիային»:
«Համաձայնեք, որ ազնիվ չէ, երբ դու մի ուժի հետ կնքում ես պայմանագրեր, անգամ, կոալիցիոն կառավարություն կազմում և որևէ ձայն չես հանում դրա մասին, քանի դեռ այդ ուժը ձեզ չի քննադատում։ Հենց քննադատում է և քաղաքական հայտարարություն անում, դուք հիշում եք, որ այդ ուժը քրեական գործերի մեջ է թաղված, օլիգարխ է»,- մեկնաբանում է Կ․Քոչարյանը։
Վերջինս նաև կարծում է, որ սկսվել է ընդդիմադիր դաշտի ձևավորման պրոցեսը, որը տեղի է ունենում Ավետիք Չալաբյանի «Ազգային օրակարգ» Արթուր Ղազինյանի «Մեկ Հայաստան» և Արթուր Վանեցյանի «Հայրենիք» նորաստեղծ կուսակցությունների շուրջ։ «Սկզբնական շրջանում կձևավորվի ընդդիմադիր բլոկ, որի կենտրոնում կլինեն միայն նոր դեմքեր»,- համոզված է նա։
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ին, ապա քաղտեխնոլոգը կարծում է, որ այդ կուսակցությունը եղել է և կլինի քաղաքական դաշտի «ջոկերը»։ «Ուժ է, որը երբեք չի լինի տուզ, բայց միշտ կլինի շատ լուրջ գործոն՝ իր բոլոր ռեսուրսներով»,- ասում է նա՝ հավելելով, թե ՀՀԿ-ից բացի ԲՀԿ-ն համախմբվելու բանակցություններ կսկսի ընդդիմադիր դաշտի բոլոր ուժերի հետ։
Կ․Քոչարյանը նաև ենթադրում է, որ կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին կարող են լինել շատ լուրջ խնդիրներ, այդ թվում՝ սոցիալական դժգոհություններ։ «Անցած տարեվերջին երբ ՀՀԿ-ականներն ասացին, թե Ն․Փաշինյանը պետք է գնա, նոր արտահերթ ընտրություններ են պետք, դա ինձ համար անլուրջ էր։ Բայց կյանքում կան ֆորս-մաժորային իրավիճակներ, որի ականատեսն ենք այս օրերին՝ կորոնավիրուսային էպոպեան, որի ամենամեծ խնդիրը իշխանությունների համար առողջապահական չէ, սոցիալ-տնտեսական է։
«Ժողովուրդը երբ սոված է լինում, նրա համար հետաքրքիր չէ, թե ով է, ներկան է, թե նախկին է։ Նրան հետաքրքիր է, որ ունենա աշխատանք, ու իր երեխան սոված չլինի»,- ասաց նա։

Сформируется оппозиционный блок, в центре которого будут только новые лица: Карен Кочарян (видео)
Политтехнолог Карен Кочарян считает, что в основе отставок глав СНБ, Полиции и Генерального штаба ВС, тем не менее, лежат политические процессы. По его представлению, начались политические процессы, и премьер-министр Никол Пашинян представлял, что они будут глубинными. И заявление главы партии «Процветающая Армения» о смене 100% правительства он рассматривает в рамках тех же политических процессов.
В ответ на это заявление Г. Царукяна пресс-секретарь премьера писала, что он «просто обеспокоен ходом ряда уголовных дел, которые относятся к отмыванию денег, раздаче взяток избирателям, уклонению от налогов, коррупции».
«Согласимся, что нечестно, когда ты заключаешь договора с одной силой, даже в составе коррупционного правительства и не издаешь ни звука об этом, пока эта сила тебя не критикует. Как только критикует и делает политическое заявление, вспоминаешь, что эта сила погрязла в уголовных делах, является олигархом», - комментирует К. Кочарян.
Он также считает, что начался процесс формирования оппозиционного поля, который проходит вокруг новосозданных партий Аветика Чалабяна «Национальная повестка», Артура Казиняна «Одна Армения» и Артура Ванецяна «Родина». «На начальном этапе сформируется оппозиционный блок, в центре которого будут только новые лица», - убежден он.
Касательно ППА, политтехнолог считает, что эта партия была и будет «джокером» политической арены. «Сила, которая никогда не будет тузом, но всегда будет очень серьезным фактором со всеми своими ресурсами», - говорит он, добавляя, что кроме РПА ППА начнет переговоры о сплочении со всеми силами оппозиционного поля.
К. Кочарян также предполагает, что в связи с эпидемией коронавируса, в октябре-ноябре могут быть очень серьезные проблемы, в том числе социальные недовольства. «В конце прошлого года, когда представители РПА сказали, что Н. Пашинян должен уйти, нужны новые внеочередные выборы, для меня это было несерьезно. Но в жизни есть форс-мажорные ситуации, свидетелями которых мы являемся в эти дни: коронавирусная эпопея, самая большая проблема которой для властей не здравоохранительная, а социально-экономическая.
«Когда народ голодный, ему неинтересно, кто нынешний, кто бывший. Ему интересно, чтобы у него была работа и ребенок не был голодным», - сказал он.