Խախտումներ՝ երկու մանկապարտեզներում․ դրանց գործունեությունը կասեցվել է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրուսային(Covid 19) համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրության պայմաններում՝ ՀՀ կրթության տեսչական մարմինը ստուգայցեր է իրականացրել Երևանի վարչական շրջանների մանկապարտեզներում : Ստուգայցերի ընթացքում հայտնաբերվել են խախտումներ և այդ խախտումների մասին արձանագրությունները ներկայացվել են պարետատուն:
ՀՀ պարետի N-113 որոշմամբ ` այսօր 24 ժամով կասեցվել է Երևանի Նոր-Նորք վարչական շրջանի թիվ 105 մանկապարտեզի գործունեությունը: Նույն որոշմամբ 7 օրով կասեցվել է նաև Աջափնյակ վարչական շրջանի թիվ 40 մանկապարտեզի գործունեությունը:
Այս մանկապարտեզներում խախտել են սահմանված սանիտարահիգիենիկ պահանջները` երեխաներն ապահովված չեն եղել ձեռքերի լվացման հոսող տաք ջրով, բացակայել են փակվող աղբամանները, պահպանված չեն եղել սպասքի լվացման կանոնները, ջրի ծորակները արմնկային կամ ոտնակային կառավարման չեն եղել:
ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի աշխատակիցները շարունակում են կատարել ստուգայցեր՝ տեղերում տրամադրում են խորհրդատվություն և տալիս են համապատասխան ցուցումներ:

Нарушения в двух детских садах – их деятельность приостановлена (видео)
Поддержи А1+!В условиях чрезвычайного положения, вызванного коронавирусной эпидемией Covid 19, инспекционный орган образования Армении провел проверки в детских садах административных районов Еревана. Об этом говорится в заявлении правительства Армении.
«В ходе проверок были выявлены нарушения, протоколы об этих нарушениях были представлены коменданту.
Сегодня на 24 часа приостановлена деятельность детского сада № 105 административного района Нор-Норк Еревана. Тем же решением на 7 дней приостановлена деятельность детского сада N40 административного района Ачапняк.
В этих детских садах были нарушены установленные санитарно-гигиенические требования: дети не были обеспечены теплой водой для мытья рук, отсутствовали закрывающиеся мусорные баки, не соблюдались правила мытья посуды, краны воды не были с локтевым или педальным управлением.
Сотрудники Инспекционного органа образования Армении продолжают проводить проверки, на местах предоставляют консультации и дают соответствующие указания», - говорится в сообщении органа.