Փարիզի համաձայնագրի, կլիմայի փոփոխությունների եւ ԵՄ խորհուրդների մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունիսի 5-ը Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրն է։ Այն հռչակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի 27-րդ նստաշրջանում եւ նշվում է 1972 թվականի դեկտեմբերի 16-ից։ Օրվա նախօրեին ԵՄ-ն այսպիսի ամփոփաթերթ է պատրաստել։
- Ինչու՞ մենք պետք է հոգ տանենք շրջակա միջավայրի մասին:
Մեր տունը, հագուստը, տեխնոլոգիաները և հանգիստը կախված են բնական ռեսուրսներից: Այնժամ, երբ բնությունը ձգտում է հավասարակշռություն պահպանել, մարդու գործունեությունն, ընդհակառակը, շոշափելի ազդեցություն է ունենում փխրուն էկոլոգիական հավասարակշռության վրա: Սա, իր հերթին, արտացոլվում է մեր բարեկեցության և առողջության վրա:
Գալիք տասը տարիները թե ԵՄ-ի, և թե Արևելյան գործընկերության երկրների համար որոշիչ կլինեն՝ կլիմայական և բնապահպանական հիմնախնդիրների լուծման առումով: Մենք պետք է սկսենք միասին շտկել անցյալում կատարած սխալները, որոնք հանգեցրել են կենսաբանական բազմազանության կորստի, հողերի էրոզիայի, ապօրինի անտառահատման, օդի և գետերի աղտոտման, թափոնների ոչ ռացիոնալ կառավարման և այլ բացասական հետևանքների: Հետևաբար, շրջակա միջավայրի պահպանության և կլիմայի կայունության ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը կենսական կարևորություն ունի:
«Կանաչ» զարգացման ուղղությամբ ներդրումները կարող են ապահովել դրական արդյունքներ, և, մարդու առողջության համար օգտակար լինելուց զատ, ստեղծել նաև տնտեսական աճի հնարավորություններ:
- Ինչպե՞ս կարող է կլիմայի փոփոխությունն ազդել մեր առօրյա կյանքի վրա:
Սպասվում է, որ մարդու կենսագործունեության արդյունքում արտանետվող ջերմոցային գազերի հետևանքով կլիմայի փոփոխության նշանակալի ու արագացված տեմպերն աճելու և գնալով ավելի ծանր հետևանքներ են ունենալու մեր տնտեսությունների ու հասարակությունների համար:
Եվրոպական միությունն ու նրա արևելյան հարևանները հաճախ են ականատես լինում բնական այնպիսի աղետների, ինչպիսիք են անձրևահեղեներն ու ջրհեղեղները, ինչպես նաև ջերմային ալիքների, հողի էրոզիայի, պտղաբերության և կենսաբազմազանության կորստի ու ջրային ռեսուրսների սակավության հետևանքով առաջացող հրդեհները, որոնք ազդում են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և տնային տնտեսությունների վրա:
Միայն վերջերս էր, որ Ուկրաինայում անոմալ շոգ, չոր և քամոտ եղանակի պատճառով Չեռնոբիլի մեկուսացման գոտում շուրջ երկու շաբաթ մոլեգնում էին անտառային հրդեհներ՝ ոչնչացնելով ավելի քան 11,000 հա անտառային տարածք, ինչը կլիմայի փոփոխության վրա ազդեցության վառ օրինակ է:
Տարածաշրջանի բոլոր երկրներն ավելի հաճախ են առերեսվելու ինչպես երաշտների (Մոլդովան համարվում է կլիմայի առումով Եվրոպայում ամենախոցելի երկիրը, իսկ ջրի ընդհանուր հասանելիությունն այստեղ դեռևս մի քանի տասնամյակ ցածր կլինի ընդհանուր պահանջարկից), այնպես էլ՝ ջրհեղեղների (Ադրբեջանն աշխարհում ամենաջրհեղեղավտանգ տարածքներից մեկն է), ինչպես նաև ջրի որակի վատթարացման ու ջրամատակարարման ռիսկերի (Վրաստանում սառցադաշտերի հալոցքը սպառնում է երկրի ջրային անվտանգությանը) հետ:
Կլիմայի փոփոխության դեմ հավաքական գործողությունները բազմաթիվ օգուտներ կունենան շրջակա միջավայրի, մեր առողջության և տնտեսության վրա: Մեր զարգացման հայեցակարգի վերանայումն ու փոփոխումը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել բնական ռեսուրսները, նվազեցնել ծախսերը, ապահովել աճ և ստեղծել աշխատատեղեր:
Եվ եթե կարծում ես, որ ի նպաստ կլիմայի գործողությունը թանկ է, ապա մտածիր ոչինչ չանելու գնի մասին. Վրաստանի հաշվարկներով վտանգավոր կլիմայական երևույթներն առաջիկա 10 տարվա ընթացքում երկրին կարող են պատճառել 10-12 միլիարդ դոլարի չափով տնտեսական կորուստներ, ինչը տասն անգամ ավելին է, քան նույն ժամանակահատվածում կլիմայի փոփոխությանն հարմարվելու գինը:
- Ի՞նչ է Փարիզի համաձայնագիրը:
Փարիզի համաձայնագիրը կլիմայի գլոբալ փոփոխությանն ուղղված երբևէ առաջին իրավականորեն պարտավորեցնող հանձնառությունն է, որն ընդունվել է 2015 թվականի դեկտեմբերին կայացած Փարիզի կլիմայի համաժողովում: ԵՄ-ն և նրա անդամ պետությունները, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության երկրները Համաձայանագիրը ստորագրած գրեթե 190 երկրների շարքում են:
Համաձայնագիրը սահմանում է կլիմայի վտանգավոր փոփոխությունից խուսափելու հնարավորություն ընձեռող գլոբալ շրջանակներ` գլոբալ տաքացումը սահմանափակելով 2 °C-ից ցածր մակարդակում և հետամուտ լինելով այդ սահմանափակումը 1.5 °C-ից ցածր մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ: Այն նաև նպատակ ունի ամրապնդել երկրների՝ կլիմայի փոփոխության հետևանքները հաղթահարելու կարողությունն ու աջակցություն ցուցաբերել այդ ուղղությամբ նրանց ջանքերին:
Համաձայնագիրը շեշտում է գլոբալ արտանետումների նվազեցման ուղղությամբ աշխատանքները հնարավորինս շուտ մեկնարկելու և այս դարի երկրորդ կեսին կլիմայական չեզոքության հասնելու անհրաժեշտությունը:
Եվրոպական միության՝ իր ջանքերը սեփական նպատակներին համապատասխանեցնելու առանցքային տարրը Եվրոպայի կանաչ գործարքն է, որի նպատակը մինչև 2050 թվականը Եվրոպան կլիմայապես չեզոք դարձնելն է՝ տնտեսական աճը ռեսուրսների օգտագործումից տարանջատելու շնորհիվ ԵՄ-ի տնտեսության կայունացման միջոցով:
Կանաչ գործարքը հասկացնել է տալիս, որ բնապահպանական և կլիմայական մարտահրավերները հրատապ գործողություններ են պահանջում ԵՄ-ի և նրա գործընկեր երկրների կողմից: ԵՄ-ն, հետևաբար, իր արևելյան գործընկերներին աջակցում է Փարիզի համաձայնագրի ներքո վերջիններիս ստանձնած պարտավորություններում, ներառյալ կլիմայի ազգային պլանների (ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումներ՝ NDC) իրականացումը, ջերմոցային գազերի արտանետումների ցածր մակարդակի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարությունների մշակումը (LEDS), ինչպես նաև իրենց տնտեսությունների արդիականացումը` կլիմայական չեզոքության ուղղությամբ շարժվելու միջոցով:
Այս պարտավորությունների կատարումն անցում է պահանջում ցածր ածխածնային, ռեսուրսարդյունավետ տնտեսության, ինչը ենթադրում է հիմնարար տեղաշարժ տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, տնտեսագիտության, ֆինանսների և, ի վերջո, հասարակության՝ որպես ամբողջության, ուղղություններում:
- Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն օգնում Արևելյան գործընկերության վեց երկրներում շրջակա միջավայրի պահպանությանը:
Արևելյան գործընկերության երկրներին ուղղված ԵՄ աջակցությունը վերջին շրջանում ավելանում է: 2018-2019 թվականներին Հարևանության ներդրումների հարթակի (NIP) միջոցով տրամադրված դրամաշնորհների քառորդ մասն ուղղվել է «կանաչ» ներդրումներին: ԵՄ այսբովանդակ համախառն ներդրումները 2014-15-ից 2018-19-ն ընկած ժամանակահատվածում աճել են ավելի քան 50%-ով՝ մոտավորապես 67 միլիոն եվրոյից հասնելով 107 միլիոն եվրոյի: Միայն 2018-19-ին NIP-ը 1.3 միլիարդ եվրոյի դրամաշնորհներ է տրամադրել՝ տարածաշրջանում ընդհանուր «կանաչ» ներդրումների տեսքով:
ԵՄ-ն նաև 60 միլիոն եվրո է ուղղել տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացմանը, որոնք նպաստում են Արևելյան գործընկերության տարածքում իրականացվող քաղաքականությունների և գործող հաստատությունների բարելավմանը՝ Եվրոպական կանաչ գործարքին համապատասխան: Համայնքային ինշխանություններին ուղղված աջակցությունը կազմում է շուրջ 24 միլիոն եվրո, մինչդեռ գործընկեր երկրները աջակցություն են ստանում նաև ԹԱՅԵՔՍ և Թվինինգ ծրագրերի միջոցով:
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող տարածաշրջանային ծրագրերի թվում են.
EU4Environment կամ «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը (ԵՄ-ի ֆինանսավորումը կազմում է 19.5 միլիոն եվրո), որը նպատակ ունի օգնել Արևելյան գործընկերության երկրներին պահպանել իրենց բնական կապիտալն ու բարձրացնել մարդկանց բարեկեցութան մակարդակը: Ծրագիրն օժանդակում է քաղաքականության և օրենսդրական փոփոխություններին, «կանաչեցնում» է պլանավորումն ու ներդրումները, խթանում է նորարարական տեխնոլոգիաների և նոր բիզնես մոդելների ներդրումը, ինչպես նաև կանաչ աշխատատեղերի ստեղծումը: Այն նաև խթանում է շրջակա միջավայրի ավելի լավ կառավարումը, պաշտպանված տարածքների և անտառների կառավարման բարելավումն ու կայուն առևտուրը:
EU4Climate կամ «ԵՄ-ն հանուն կլիմայի» ծրագիրը (ԵՄ-ի ֆինանսավորումը կազմում է 8 միլիոն եվրո), որը նախատեսված է Փարիզի համաձայնագրի իրականացմանն օժանդակելու և կլիմայական քաղաքականությունների ու օրենսդրության բարելավման համար՝ նպաստելով կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ու դրան հարմարմանը, ինչպես նաև ցածր արտանետումային և կլիմայի նկատմամբ ճկուն տնտեսության զարգացմանը:
«EUWI+ 4 EaP» կամ «ԵՄ ջրային նախաձեռնություն պլյուս Արևելյան գործընկերության երկրների համար» ծրագիրը (ԵՄ-ի ֆինանսավորումը կազմում է 23.5 միլիոն եվրո), որը գործընկեր երկրներին օգնում է իրենց օրենսդրությունը մոտարկել ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում ԵՄ քաղաքականությանը` մշակելով գործիքներ` ջրի որակի և բոլորի համար դրա հասանելիության բարելավման նպատակով:
Շրջակա միջավայրի հարցը բարձր տեղ է գրավում նաև երկրների մակարդակով սահմանված առաջնահերթություններում, ընդ որում՝ գործողություններն ուղղված են այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են` օդի որակը, ջրային ռեսուրսների կառավարումը և ծովային միջավայրի աղտոտվածությունը, էներգաարդյունավետությունը, թափոնների կառավարումը, թունաքիմիկատների և արդյունաբերական աղտոտվածության դեմ պայքարն ու անտառների կայուն կառավարումը:
Ի հավելումն Եվրոպական միության համագործակցության ծրագրերին, եվրոպական ֆինանսական հաստատությունները, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) ու Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ), զգալի աջակցություն են ցուցաբերում կանաչ տնտեսության անցմանը՝ աջակցելով ցածր ածխածնային և կլիմայակայուն աճին, ինչպես նաև կանաչ ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումներին: Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողություն և շրջակա միջավայրի գործընկերություն (E5P) հիմնադրամը (բազմադոնորային հավատարմագրային հիմնադրամ, որտեղ ԵՄ-ն հիմնական դոնորն է) նպաստում է էներգախնայողությանը և շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված քաղաքային նախագծերի ուղղությամբ ներդրումներին: ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Համայնքային նախագծերի աջակցության հիմնադրամը (MPSF) տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերում էներգախնայողության նախագծերի նախապատրաստմանը, որոնք հետագայում կարող են իրականացվել վարկերի միջոցով: ԵՄ-ն նաև նշանակալիորեն նպաստում է «Կանաչ աճի» հիմնադրամի (Green for Growth Fund, GGF) գործունեությանը:
- Ի՞նչ են իրականում անում այս ծրագրերը: Կա՞ն արդյոք հաջողության պատմություններ:
Իհարկե, նշված նպատակների և ընդհանուր բյուջետային ցուցանիշների ֆոնին գոյություն ունեն շրջակա միջավայրի պահպանության, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի և տեղերում ճկունության ու կայունության մասով իրական հաջողությունների մի շարք պատմություններ:
ԵՄ-ն, օրինակ, աջակցում է ժամանակակից ջրային քաղաքականության մշակմանը՝ վեց գործընկեր երկրներում ավելի քան 30 միլիոն մարդու համար ջրամատակարարման և ջրի որակի բարելավման համար:
ԵՄ աջակցությամբ Բելառուսը, Մոլդովան և Վրաստանը սկսել են կանաչ տնտեսության ազգային ռազմավարությունների մշակումը: Ուկրաինան արդեն իսկ օրգանական գյուղատնտեսությամբ զբաղվող աշխարհի 20 լավագույն երկրների թվում է. 2016 թվականին այն արտահանել է 59 միլիոն եվրո արժողությամբ օրգանական արտադրանք, որի մեծ մասը հավաստագրված է համաձայն ԵՄ չափանիշների:
Տարածաշրջանի ավելի քան 100 պիլոտային ՓՄՁ-ներ ստացել են ԵՄ աջակցություն՝ ռեսուրսարդյունավետ և մաքուր արտադրության ծրագրեր իրականացնելու համար, որոնց արդյունքում կատարվել է 9.4 միլիոն եվրոյի խնայողություն (յուրաքանչյուր ձեռնարկության կատարած խնայողությունը միջին հաշվով կազմել է 2,000-ից մինչև 20,000 եվրո, որոշ դեպքերում էլ հասել է մինչև 100,000 եվրոյի): Գործողությունները շարունակվում են EU4Environment ծրագրի աջակցությամբ:
Բոլոր վեց գործընկեր երկրներում բնապահպանական տվյալները համապատասխանեցվում են Եվրոպական միության և միջազգային լավագույն պրակտիկաներին: Այդ տվյալների հասանելիությունն ապահովվում է Շրջակա միջավայրի եվրոպական գործակալության (ՇՄԵԳ) կողմից վարվող համացանցային գործիքի միջոցով:
Բնական տարածքները և կենսաբազմազանությունը պաշտպանելու ու միմյանց հետ կապելու համար Արևելյան գործընկերության վեց երկրները որոշակիացրել են «էմերալդ» էկոլոգիական ցանցի մոտ 700 տարածքներ, որոնց ընդհանուր տարածությունը կազմում է 12.8 միլիոն հեկտար, ինչն ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է Բելգիայի չափերը:
ԵՄ-ի աջակցման գործողություններն ընդգրկում են հասարակության բոլոր մակարդակները՝ կառավարության վարած քաղաքականություններից՝ մինչև տարրական դասարանների երեխաների շրջանում իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման միջոցառումներ, ինչպես կարելի է տեսնել ստորև ներկայացված օրինակներում.
Հայաստանում իրականացվող «Connecting Nature» («Միանալով բնությանը») նախագիծն աջակցում է Երևանի շրջակա միջավայրի հիմնախնդիրների լուծման համար նոր, էկոլոգիապես մաքուր գաղափարների ու լուծումների որոնմանը. օրինակ` քաղաքի տարբեր տարածքներում առկա բնապահպանական իրավիճակի լուծմանն առավելագույնս համապատասխանող բույսերի և ծառատեսակների որոշման համար:
Ադրբեջանում Ֆինլանդիան, Ավստրիան և Լատվիան ներկայացնող ԵՄ փորձագետներն օդի որակի մշտադիտարկման վերաբերյալ վերապատրաստում են անցկացրել Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության ավելի քան 200 աշխատակցի համար: Թվինինգ նախագծի շրջանակներում մշակվեց օդի որակի մշտադիտարկման համակարգերի արդիականացման մանրամասն ծրագիր՝ ներառյալ օդի որակի հսկողության 25 նոր կայանների ձեռքբերումը:
Բելառուսում դպրոցականները մասնակցում են Բելառուսի և Ուկրաինայի միջև անցնող Ստիր գետի մաքրման միջսահմանային նախագծին՝ իրականացնելով ջրի որակի փորձարկումներ ու սովորելով՝ ինչպես հայտնաբերել նիտրատներ, ֆոսֆատներ և օրգանական աղտոտիչներ:
Վրաստանի Բաթումի տարածաշրջանում 6.1 միլիոն եվրո արժողությամբ նախագիծն ապահովել է ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգերի վերականգնումն ու թափոնների մաքրման կայանների կառուցումը, ինչը հանգեցրել է բնակչության համար մաքուր ջրի անխափան մատակարարման, ինչպես նաև ծովային աղտոտման նվազեցման:
Մոլդովայում գյուղատնտեսական թափոնների այրումը նախկինում շրջակա միջավայրի աղտոտման աղբյուր էր: Այժմ, շնորհիվ ԵՄ աջակցության, թափոնները մեծ պահանջարկ են վայելում՝ բիովառելիք արտադրելու համար, որն օգտագործվում է 206 դպրոց, մանկապարտեզ ու հանրային հաստատություն ջեռուցելիս:
Ուկրաինայում ավելի քան 7,000 մարդ մասնակցեց 2019 թվականին կազմակերպված #EUBeachCleanup մարտահրավերին, որի շրջանակներում երկրի յուրաքանչյուր շրջանում իրականացվեց թվով 234 մաքրման գործողություն: Միջոցառումն անցկացվում էր Մաքուր լողափների միջազգային օրվա շրջանակներում, երբ ամբողջ աշխարհում քաղաքացիները հավաքվում և մաքրում են գետափնյա ու լողափնյա տարածքները: Ընդհանուր առմամբ, հավաքվել և հեռացվել է ավելի քան 35.7 տոննա թափոն՝ կանխելով դրանցով ջրերի աղտոտումը:
Տարածաշրջանն ընդգրկող բոլոր երկրները ներկայացնող պաշտոնատար անձինք ԹԱՅԵՔՍ-ի կազմակերպած աշխատաժողովի ընթացքում, որը նվիրված էր պլաստմասսայի և մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկի վերաբերյալ ԵՄ ռազմավարությանը, ստացել են ուղեցույցներ՝ պլաստիկ թափոնների ու ծովային պլաստիկ աղբի բնապահպանական կառավարման և պլաստիկ թափոններից էներգաստացման վերաբերյալ:
Կանաչ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ ՎԶԵԲ-ի, ԵՆԲ-ի և E5P-ի ու այլ ներդրումային գործընկերների ներգրավվածությամբ ներդրումները ևս կարևոր նշանակություն ունեն: Ուկրաինայում դա հնարավորություն է տվել ներդրումներ կատարել էկոլոգիապես մաքուր հասարակական տրանսպորտի ոլորտում՝ Խերսոնում, Մարիուպոլում և Լվովում նոր տրոլեյբուսային պարկերով, ինչպես նաև 35 միլիոն եվրո ուղղել Լվովում թափոնների կառավարմանն աջակցելու համար: Մոլդովայի Բալթի քաղաքի բնակիչներն օգտվել են էներգախնայող ջեռուցման և նոր էլեկտրական ավտոբուսների ուղղությամբ ՎԶԵԲ-ի կատարած ներդրումներից: ԵՆԲ-ի ֆինանսավորումը նպաստել է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում մետրոյի արդիականացմանն ու հանրային նշանակության շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպիսիք մանկապարտեզներն են: Ադրբեջանում ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորել է 35 նոր էկոարդյունավետ ավտոբուսների ձեռք բերմանը, ինչով նպաստել է ածծաթթու գազի արտանետումների կրճատմանը՝ տարեկան 2,853 տոննայի չափով: Բելառուսում 300,000 մարդ է օգտվել ջրի որակի բարելավումից՝ յոթ քաղաքներում թափոնաջրերի մաքրման կայանների համար ՎԶԵԲ-ի տրամադրած վարկի ու E5P-ի հատկացրած դրամաշնորհի շնորհիվ: Վրաստանում ԵՆԲ-ն երկարաժամկետ վարկ է տրամադրել Թբիլիսիի ջրմուղկոյուղու սպասարկումն իրականացնող ընկերությանը` ի աջակցություն դրա ջրամատակարարման և կոյուղու ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրին, իսկ ՎԶԵԲ-ը 75 միլիոն եվրո պետք է ներդնի Թբիլիսիի մետրոյի արդիականացման ուղղությամբ:
- Ինչպե՞ս կարող եմ էկոլոգիապես ավելի մաքուր դարձնել իմ կենսագործունեությունը:
Որպես քաղաքացի՝ դու ունես շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու իրավունք, կարողություն և պարտականություն:
Քո՝ որպես ընտրողի և սպառողի ամենօրյա ընտրություններն ունեն ինչպես կառավարության քաղաքականություններում, այնպես էլ՝ ընկերությունների որոշումներում ու նորարարություններում փոփոխություններ մտցնելու ուժ:
Քո բոլոր գնումներում հաշվի առ դրանց բնապահպանական հետքն ու կրճատիր այն, ընտրիր տեղական արտադրանք, խուսափիր աղտոտող նյութերից և մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկից, կրկնօգտագործիր, վերամշակիր, առանձնացրու, խտացրու և ճիշտ տեսակավորիր թափոնները:
Յուրացրու էներգախնայողության պարզ սովորություններ, ինչպիսիք են՝ լույսերն ու սարքերն անջատելը, պատուհաններն ու փակոցները փակելն ու բացելը` սենյակում կատարյալ ջերմաստիճան ապահովելու համար:
Ջուր խնայելու համար լոգանքի փոխարեն ցնցուղ ընդունիր, և դա արա կարճ ժամանակամիջոցում: Բաց մի թող ծորակներն ու հետևիր, որպեսզի որևէ տեսակի արտահոսք չլինի (զուգարանի բաքի արտահոսքը կարող է օրական 200 լիտր ջուր վատնել): Քո բույսերը ջրիր ուշ երեկոյան կամ վաղ առավոտյան, երբ գոլորշիացման արդյունքում ավելի քիչ ջուր է կորսվում:
Քո համայնքի հետ կիսվիր ցանկացած տեսակի փոխադրամիջոցով, չօգտագործվող օբյեկտով կամ ավելորդ սննդամթերքով և ընտրիր վերականգնվող աղբյուրներից սնուցվող ավելի կայուն փոխադրամիջոց ու էներգետիկ ծառայություններ:
Հնարավորության դեպքում, ունեցիր քո սեփական պտղատու այգին և բանջարանոցը (կարող ես նույնիսկ ծաղկաման տեղադրել պատշգամբում կամ օգտագործել քաղաքային այգիների տարածքը), ավելի քիչ միս կեր և գերադասիր բուսական ծագման սնունդ, գնիր ավելի բազմազան ու ավելի քիչ վերամշակված սննդամթերք, իսկ գնումներ կատարելիս հետդ վերցրու քո սեփական պայուսակը կամ տարաները:

Почему окружающая среда это важно, и что делает ЕС для ее защиты в странах Восточного партнерства
Наш дом, одежда, технологии и отдых зависят от природных ресурсов. В то время как природа стремится поддерживать баланс, деятельность человека, наоборот, оказывает ощутимое влияние на хрупкое экологическое равновесие. Это, в свою очередь, отражается на нашем благосостоянии и здоровье.
Ближайшие десять лет станут и для ЕС и для стран Восточного партнерства определяющими в плане решения климатических и экологических проблем. Вместе мы должны начать исправлять последствия прошлых ошибок, которые привели к потере биологического разнообразия, эрозиям почвы, нелегальным вырубкам леса, загрязнению воздуха и рек, нерациональному управлению отходами и другим негативным последствиям. Поэтому совместная работа по защите окружающей среды и устойчивости к изменениям климата имеет жизненно важное значение.
Инвестиции в «зеленое» развитие могут дать позитивные результаты, принести пользу не только для здоровья человека, но и создать возможности для экономического роста.
- Как изменение климата может повлиять на нашу повседневную жизнь?
Ожидается, что изменение климата, вызванное выбросами парниковых газов в результате деятельности человека, будет ускоряться и становиться все более заметным. Его последствия для экономики и общества будут приобретать все более серьезный характер.
Европейский Союз и его страны-партнеры столкнулись с экстремальными климатическими проявлениями – аномальными ливнями, наводнениями, а также пожарами, вызванными тепловыми волнами, эрозией почвы, потерей биоразнообразия и дефицитом водных ресурсов. Все это влияет на промышленность, сельскохозяйственное производство и обычную жизнь людей.
Совсем недавно в Чернобыльской зоне отчуждения более двух недель бушевали лесные пожары, вызванные аномально жаркой, сухой и ветреной погодой в Украине. Они уничтожили более 11 тысяч гектаров леса. Эти пожары - яркий пример последствий изменения климата.
По всему региону все чаще будет возникать засуха. Молдова считается наиболее уязвимой страной в Европе c точки зрения изменения климата - общая доступность воды через пару десятилетий будет ниже необходимого уровня. В некоторых странах особо высока опасность наводнений. Например, Азербайджан расположен в одном из наиболее подверженных наводнениям регионов в мире. Таяние ледников в Грузии может привести к ухудшению качества воды и рискам для водоснабжения.
Совместные действия против изменения климата принесут большую пользу окружающей среде, нашему здоровью и экономике. Переосмысление и изменение парадигмы нашего развития и поведения позволит более эффективно и экономно использовать природные ресурсы, обеспечивая экономический рост.
Не стоит думать, что защита окружающей среды обходится слишком дорого, в реальности последствия бездействия обходятся намного дороже. Например, по прогнозам, вследствие опасных климатических явлений в Грузии, в течение следующих 10 лет страна потеряет порядка 10-12 млрд долларов. Адаптироваться к изменению климата за тот же период времени выйдет в десять раз дешевле.
- Что такое Парижское соглашение?
Парижское соглашение – это первый в истории документ с юридическими обязательствами по глобальному изменению климата. Он был принят и подписан большинством стран мира, включая ЕС и страны Восточного партнерства (всего 190 подписантов) на Парижской климатической конференции в декабре 2015. Соглашение устанавливает глобальные правила, позволяющие избежать опасного изменения климата. Сейчас необходимо ограничить максимальное повышение температуры в пределах 2 градусов Цельсия, а в будущем снизить до 1,5 градусов. В соглашении подчеркивается, что необходимо сократить глобальные выбросы как можно скорее и достичь климатической нейтральности во второй половине этого столетия. Соглашение также должно помочь странам справляться с последствиями изменения климата.
Главное достижение Европейского Союза в сфере климата – Европейский зеленый курс. Он направлен на то, чтобы к 2050 году сделать климат Европы нейтральным, а экономику ЕС – устойчивой. Это должно произойти за счет того, что экономический рост перестанет зависеть от использования ресурсов. Запуск «Зеленого курса» - это ответ ЕС на экологические и климатические проблемы, которые требуют неотложных действий со стороны ЕС и его стран-партнеров.
ЕС помогает своим Восточным партнерам выполнять обязательства по Парижскому соглашению, включая реализацию национальных климатических планов , разработку долгосрочных стратегий развития с низким уровнем выбросов парниковых газов, а также модернизацию экономики для перехода к климатической нейтральности. Для реализации этих планов нужен ощутимый сдвиг в технологиях, энергетике, экономике, финансах и, конечно, в обществе в целом.
- Как ЕС помогает защищать окружающую среду в шести странах Восточного партнерства?
В последнее время поддержка ЕС в сфере окружающей среды ощутимо возросла. Четверть грантов, предоставленных через Инвестиционную платформу соседства в 2018-2019 годах была направлена на «зеленые» инвестиции. Только за этот период странам Восточного Партнерства было выделено 1,3 млрд евро на экологические инициативы.
ЕС также предоставил 60 млн евро на реализацию региональных программ, которые помогают улучшить политику и деятельность государственных институтов в соответствии с «Зеленым курсом» ЕС. Поддержка муниципалитетов составляет около 24 млн евро. Страны-партнеры также получают поддержку в рамках программ TAIEX и Twinning.
Среди региональных программ ЕС- EU4Environment (19,5 млн евро), она помогает странам-партнерам сохранить их природный капитал и повысить благосостояние людей. Программа помогает в создании экологических законов и планов развития, стимулирует инновационные технологии, торговлю и создание рабочих мест. Она также улучшает управление заповедниками и лесами.
EU4Climate (8 млн евро) поддерживает реализацию Парижского соглашения и помогает усовершенствовать законодательство в сфере климата. Программа помогает смягчить последствия изменения климата и адаптироваться к ним, развивает экономическую модель с низким уровнем выбросов.
Водная инициатива ЕС для Восточного партнерства (23,5 млн евро) помогает странам-партнерам привести свое законодательство в соответствие с политикой ЕС в области управления водными ресурсами. Программа помогает улучшить качество воды и сделать ее доступной для всех.
В дополнение к программам сотрудничества Европейского Союза значительный вклад для перехода к «зеленой» экономике вносят европейские финансовые институты, такие как Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Восточно-европейское партнерство по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P) - многосторонний целевой фонд, основным донором которого является ЕС. Фонд способствует притоку инвестиций в муниципальные проекты, которые повышают энергоэффективность и защиту окружающей среды. ЕС финансирует также Инструмент поддержки муниципальных проектов (MPSF), который помогает городам становится более энергоэфетивным и Green for Growth Fund (GGF).
- Для чего нужны эти программы? Какую пользу они приносят?
За каждой из программ ЕС стоят реальные истории успеха о том, как люди защищают природу в своей стране, в своих городах и селах, как они противостоят изменениям климата и заботятся о своем будущем.
Например, ЕС помогает разработать современную водную политику для улучшения водоснабжения и качества воды для 30 млн человек в шести странах-партнерах.
При поддержке ЕС Беларусь, Молдова и Грузия приступили к разработке национальных стратегий «зеленой» экономики. Украина уже входит в двадцатку ведущих стран мира по органическому сельскому хозяйству. В 2016 году страна экспортировала органические продукты на сумму 59 млн евро. Большинство из этих продуктов было сертифицировано по стандартам ЕС.
ЕС поддержал в регионе более ста пилотных предприятий. Средства были выделены на развитие более эффективного использования ресурсов и более чистого производства. Эти программы позволили сэкономить 9,4 млн евро: в среднем от 2000 до 20 000 евро для одного предприятия, в некоторых случаях даже до 100 тысяч евро. Финансирование выделяется в рамках программы EU4Environment.
Экологические данные во всех шести странах-партнерах мониторятся в соответствии с лучшей практикой ЕС. Эти данные доступны через интернет-инструмент отслеживания, созданный Европейским агентством по окружающей среде (ЕАОС).
Чтобы защитить уникальные природные зоны и биоразнообразие, шесть стран Восточного партнерства создали почти 700 заповедных зон Изумрудной сети площадью 12,8 млн гектаров, это в четыре раза больше территории Бельгии.
Значительные инвестиции вкладываются в «зеленую» инфраструктуру. На это выделяют средства ЕБРР, ЕИБ, E5P и другие партнеры.
В Украине появился «чистый» общественный транспорт и новые троллейбусные парки в Херсоне, Мариуполе и Львове, 35 млн евро было направлено на поддержку управления отходами во Львове.
В Молдове жители Бельц воспользовались инвестициями ЕБРР и вложили эти средства в энергоэффективное отопление и новые электрические автобусы.
В столице Армении финансирование ЕИБ помогло модернизировать метро и повысить энергоэффективность общественных зданий, например, детских садов.
В Азербайджане ЕБРР предоставил финансирование для закупки 35 новых экологически эффективных автобусов, благодаря чему ежегодный выброс углекислого газа сократился на 2853 тонны.
В Беларуси благодаря займу ЕБРР и гранту E5P для очистных сооружений 300 тысяч человек теперь пользуются более чистой водой.
В Грузии ЕИБ предоставил долгосрочную ссуду Тбилисскому водоканалу. Она поддержала программу развития инфраструктуры водоснабжения и канализации. Кроме того, ЕБРР планирует инвестировать 75 млн евро в модернизацию тбилисского метрополитена.
Инициативы ЕС помогают заботиться об окружающей среде на разных уровнях, обучая детей младших классов и помогая правительству создавать государственные программы. Вот несколько примеров:
В Армении проект «Объединяясь с природой» поддерживает поиск новых, «зеленых» идей для решения экологических проблем в Ереване, например, для определения типов растений и деревьев, которые наиболее подходят для города.
В Азербайджане эксперты ЕС из Финляндии, Австрии и Латвии обучили более 200 сотрудников Министерства экологии и природных ресурсов мониторингу качества воздуха. Благодаря проекту Twinning системы мониторинга качества воздуха будут модернизированы – в планах приобретение 25 новых станций контроля качества воздуха.
В Беларуси школьники принимают участие в трансграничном проекте по очистке рек. Они тестировали качество воды в реке Стырь, которая протекает между Беларусью и Украиной, на наличие нитратов, фосфатов и органических загрязнителей.
В Грузии проект стоимостью 6,1 млн евро обеспечил обновление систем водоснабжения и канализации, а также строительство очистных сооружений. Благодаря этому снизилось загрязнение моря и население получило бесперебойный доступ к чистой воде.
В Молдове сжигание сельскохозяйственных отходов раньше приводило к загрязнению окружающей среды. Теперь, при поддержке ЕС, отходы пользуются большим спросом, поскольку из них делают биотопливо. Например, для отопления 206 школ, детских садов и общественных учреждений.
В Украине свыше 7000 человек приняли участие в конкурсе #EUBeachCleanup-2019. В рамках Международного дня чистых пляжей, когда граждане всего мира вместе очищают берега рек и морей, украинцы в каждой области страны организовали 234 акции. Они собрали и вывезли более 35,7 тонн мусора.
Госслужащие из шести стран благодаря семинарам TAIEX научились экологично утилизировать пластиковые отходы, включая морской мусор, и даже добывать энергию из использованного пластика.
- Как я могу заботиться об окружающей среде?
Каждый из нас имеет право, возможность и обязанность заботиться об окружающей среде.
Каждый день мы делаем свой выбор на уровне повседневной жизни. Что и как мы делаем влияет на наше будущее. Более экологичные привычки залог нашего здоровья, экономического благополучия и безопасности. С чего можно начать?
Не делайте ненужных покупок, выбирайте местные продукты, избегайте загрязняющих веществ в косметике и бытовой химии, таких как фосфаты, избегайте использования одноразовых пластиковых пакетов и посуды. Старайтесь повторно использовать вещи, давая им вторую жизнь, перерабатывайте и сортируйте отходы, будьте осторожны с медикаментами и батарейками, их нельзя выбрасывать в мусорный контейнер.
Простые привычки помогут экономить энергию. Например, выключайте свет и приборы. Используйте жалюзи и проветривайте помещение, чтобы поддерживать оптимальную температуру в комнате. Принимайте душ вместо ванны, не оставляйте краны открытыми и не допускайте утечек (протекающий унитаз может тратить 200 литров воды в день). Поливайте свои растения поздним вечером или ранним утром, когда испаряется меньше воды. Используйте каршеринг и велосипеды, делитесь продуктами питания, сажайте растения, ешьте меньше мяса , отдавая предпочтение менее обработанным продуктам, совершайте покупки с собственными экосумками и контейнерами.