Հայաստանում բժշկական գաղտնիքը կարող են գողանալ՝ տեղեկատվական անվտանգության խնդիրների պատճառով. Դավիթ Սանդուխչյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում տեղեկատվական անվտանգությունը բացի բանկերից որեւէ համակարգում լիարժեք պաշտպանված չէ,- ասում է փաստաբան Դավիթ Սանդուխչյանը։
Ըստ նրա՝ այս խնդիրը կա առողջապահական համակարգում եւ չպետք է զարմանալ, երբ բժշկական գաղտնիքի եւ անձնական տվյալների արտահոսք է լինում։
Դավիթ Սանդուխչյանը, որը որպես փորձագետ աշխատում է «Թվային օրակարգ» նախաձեռնության հետ, ասում է Արտակարգ դրության օրերին առավել քան երբեւէ մեծացավ մեր անձնական տվյալների պաշտպանության խնդիրը։
Նա չի կարող հստակ ասել, թե որքանով է Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարը առավել արդյունավետ դարձնում վարակակրի հետ շփում ունեցող անձանց տեղորոշման համակարգը։
Բայց նա վտանգներ է տեսնում, քանի թափանցիկության պակաս կա եւ նաեւ հսկողություն է անհրաժեշտ, որպեսզի համակավարակից հետո այդ տվյալները ոչնչացվեն, ինչպես խոստացել է կառավարությունը։
Կանադայում, որտեղ այս պահին գտնվում է պարոն Սանդսուխչյանը, այս համակարգը չի գործարկվել, քանի որ համարվել է՝ այն խախտում է անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենսդրությունը։
Աշխարհում եւ Հայաստանում առկա տեղեկատվական անվտանգության խնդիրների, Ֆեյսբուքի, անձնական տվյալների պաշտպանության մասին ավելի մանրամասն՝ տեսանյութում։
Ի դեպ, պարոն Դավիթ Սանդուխչյանի հետ մենք զրուցել ենք առավոտյան։ Երբ նա ներկայացնում էր՝ ինչ վտանգներ կան առողջապահական համակարգում՝ անձնական տվյալների պաշտպանության մասով, դեռեւս համացանցում չէր տարածվել կորանավիրուսից մահացածների անունների ցուցակը։

В Армении медицинскую тайну могут украсть из-за проблем с информационной безопасностью: Давид Сандухчян (видео)
Поддержи А1+!«В Армении информационная безопасность ни в одной системе, кроме банков, не защищена полноценным образом», - говорит адвокат Давид Сандухчян.
По его словам, эта проблема есть в системе здравоохранения, и не нужно удивляться, когда происходит утечка медицинской тайной и персональных данных.
Давид Сандухчян работает в качестве эксперта с инициативой «Цифровая повестка», говорит, что в дни чрезвычайного положение более, чем когда либо, возрасла проблема защиты наших персональных данных.
Он не может сказать, насколько система определения местонахождения лиц, общающихся с носителем вируса, делает борьбу с коронавирусом в Армении более эффективной.
Но он видит угрозы, поскольку есть нехватка прозрачности, и необходим контроль, чтобы после эпидемии эти данные были уничтожены, как пообещало правительство.
В Канаде, где в настоящий момент находится господин Сандухчян, эта система не была задействована, так как считалось, что она нарушает законодательство о защите персональных данных.
Подробнее о проблемах информационной безопасности в мире и в Армении, о фейсбуке, защите персональных данных – в видеоматериале.
Кстати, мы беседовали с Давидом Сандухчяном утром. Когда он говорил о том, какие угрозы есть в системе здравоохранения по части защиты персональных данных, список имен умерших от коронавируса еще не появился в интернете.