«Հրատապ ահազանգ Արդարադատության նախարարին»․ Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական թիմ
«Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը և Քրեակատարողական ծառայությունը բացահայտ և կոպիտ կերպով խախտում են կալանավորված անձի՝ Գագիկ Խաչատրյանի առողջության պահպանման սահմանադրական իրավունքը՝ վտանգի տակ դնելով նրա կյանքն ու առողջությունը:
Քանի որ, 22.05.2020թ. իրադարձություններից հետո պարզ դարձավ, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը օպերատիվ կարգով արձագանքում է Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ անօրինականություններ իրականացնելու վերաբերյալ նրա փաստաբանական խմբի հրապարակային ահազանգերին, ուստի հուսով ենք, որ մարդու և ՀՀ քաղաքացու կյանքին և առողջությանը սպառնացող այս իրավիճակում, ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ևս օպերատիվ կարգով կարձագանքի և անհապաղ միջոցներ կձեռնարկի այդ անօրինականությունները վերացնելու ուղղությամբ:
1. «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից Գագիկ Խաչատրյանի դուրս գրման էպիկրիզի համաձայն՝ հիվանդանոցում գտնվելու ժամանակ նա ստացել է համալիր թերապևտիկ բուժում, համաձայնեցված նյարդաբանների, նյարդավիրաբույժների, վնասվածքաբանների, սրտաբանների, գաստրոէնտերոլոգների, ուրոլոգների հետ, ինչպես նաև վերականգնողական կինեզոթերապիա և ֆիզոթերապիա: Գտնվել է այդ մասնագետների մշտական հսկողության տակ:
Նույն էպիկրիզի համաձայն, Գագիկ Խաչատրյանը դուրս է գրվում նյարդաբանական բաժանմունքից, հաշվի առնելով ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ տնօրենի թիվ Ե-863 նամակը համարժեք բուժման մասին և նրա հղումը 08.04.2020թ. կայացած կոնսիլիումի եզրակացության վրա, հիվանդը, անհրաժեշտության դեպքում հետագա բուժումը վերոհիշյալ բուժհիմնարկությունում շարունակելու համար։ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նամակում և էպիկրիզում վկայակոչված՝  ՀՀ առողջապահության նախարարի 07.04.2020թ. թիվ 1206-Ա հրամանի հիման վրա՝ Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակի գնահատման նպատակով իրականացված մասնագիտական կոնսիլիումի 08.04.2020թ. եզրակացության համաձայն նրա մոտ ախտորոշվել է. «ողնուղեղային խողովակի ստենոզ պարանոցային C5-C6 մակարդակում՝ կատարված վիրահատության ֆոնի վրա /դիսկոէկտոմիա և տեղադրված միջողնային էնդոպրոտեզ/, ցերվիկալ ռադիկուլոպաթիայի զարգացումով, ԷՆՄԳ հաստատված պոլիռադիկուլոնեյրոպաթիա՝ մկանային սուբատրոֆիայով, ստորին վերջույթների հենաշարժական ապարատի ֆունկցիայի չափավոր խանգարումով: Գլխուղեղի բազմօջախային լակունար իշեմիկ ախտահարում:
Առկա է երկու ծնկահոդերի արտահայտված դեֆարթրոզ՝ կանգնելու և քայլքի ֆունկցիայի չափավոր խանգարումով»։
Դրա հիման վրա կոնսիլիումը եզրակացրել է, որ. «անհրաժեշտ է պարանոցի ստենոզի վիրահատական բուժում: Մինչ վիրահատական միջամտության կազմակերպումը, ցուցված է շարունակել թերապևտիկ և վերականգնողական բուժումը՝ կինեզոթերապիա»:
Ինչպես ակնհայտ է, վերոնշված բժշկական փաստաթղթերից, Գագիկ Խաչատրյանն ունի բուժման կարիք, իսկ հիվանդանոցից էլ դուրս է գրվել հաշվի առնելով «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հավաստիացումներն այն մասին, որ Գագիկ Խաչատրյանին տրամադրվելու է համարժեք բուժում, սակայն հարկ եմ համարում ընդգծել, որ «Աստղիկ» ԲԿ-ից «Երևան-Կենտորն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելուց հետո մինչ օրս՝ շուրջ 6 օր, Գագիկ Խաչատրյանը բացարձակապես որևէ բուժում չի ստացել, չի գտնվել էպիկրիզում նշված մասնագետների հսկողության տակ, չի զննվել այդպիսի մասնագետների կողմից, քանի որ քրեակատարողական հիմնարկում այդպիսի մասնագետներ չկան, ինչպես նաև բացակայում է վերոնշված բուժումը տրամադրելու հնարավորություն:
Այսինքն, ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը ոչ միայն համարժեք բուշմամբ չի ապահովել Գագիկ Խաչատրյանին, այլև, մեր խորին համոզմամբ, ՀՀ ԱՆ քրեակատարաողական ծառայությունը և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, դիտավորյալ կերպով Գագիկ Խաչատրյանի համար անընդհատ այնպիսի պայմաններ են ստեղծում, որոնք ոչ միայն իրական վտանգ են ստեղծում նրա կյանքի և առողջության համար, այլ նաև մշտական սուր ֆիզիկական ցավեր և հոգեկան տառապանքներ են պատճառում, նվաստացնում են նրա արժանապատվությունը:
Այս առումով նշենք, որ.
1. ՀՀ Կառավարության 2006 թվականի մայիսի 26-ի՝ «Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների բուժսանիտարական և բուժկանխարգելիչ օգնությունը կազմակերպելու, առողջապահական մարմինների բուժական հիմնարկներից օգտվելու և այդ նպատակով դրանց բժշկական անձնակազմին ներգրավելու կարգը հաստատելու մասին» N 825-Ն որոշման 11-րդ գլխի 101-րդ կետով սահմանված է, որ. «յուրաքանչյուր կալանավորված անձ և դատապարտյալ իրավունք ունի սույն գլխով սահմանված պահանջներին համապատասխան՝ իր հաշվին և իր ընտրությամբ օգտվելու քաղաքացիական բժշկական հաստատության բժշկի մասնագիտական ծառայություններից՝ անկախ ՊՈԱԿ-ում, ներառյալ քրեակատարողական հիմնարկների տարածքներում տրամադրվող բժշկական օգնության և սպասարկման նույնատեսակ ծառայությունների առկայության հանգամանքից»:
Դեռևս 23.05.2020թ. ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ ուղարկված գրություններով հայտնելով վերոնշյալ հանգամանքները, խնդրել ենք.
«Գագիկ Խաչատրյանին անհապաղ տեղափոխել «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն՝ հնարավորություն ընձեռելով ստանալ Կոնսիլիումի կողմից որոշված բուժումը»,  ինչպես նաև.
«Գրավոր հայտնել, թե ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում առկա են արդյոք Գագիկ Խաչատրյանի բժշկական փաստաթղթերում նշված մշտական ցավերի, քայլքի դժվարությունների և հիվանդությունից բխող մյուս խնդիրների կանխման նպատակով հատուկ հարմարեցված պահման, խնամքի, զբոսանքի, հիգիենայի պահպանման և նրա կենսագործունեության համար անհրաժեշտ այնպիսի պայմաններ, որոնք կբացառեն նրա նկատմամբ վատ վերաբերմունքը և խոշտանգումը, լրացուցիչ անհարմարություններ, ցավեր չեն պատճառի նրան, չեն նվաստացնի նրա պատիվն ու արժանապատվությունը:
Եթե այո, ապա խնդրում եմ հայտնել այդ պայմանների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ»:
Այս դիմումները ոչ միայն մնացել են անպատասխան՝ Գագիկ Խաչատրյանը ոչ միայն չի տեղափոխվել բուժման և նրան որևէ բուժում չի տրամադրվել, ոչ միայն չի հաստատվել, որ Գագիկ Խաչատրյանի պահման վայրում առկա են վերոնշված անհրաժեշտ պայմանները, այլև՝
27.05.2020թ. նա տեղափոխվել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿ հիմնարկ և ներկայումս պահվում է էլ ավելի վատ պայմաններում՝ մոտ 4 քմ սենյակում, որտեղ ընդամենը մեկ մահճակալ է, փոքրիկ սեղան և զուգարանակոնք: Սենյակում առկա չէ իր հիգիենայի և խնամքի համար անհրաժեշտ այլ հարմարություններ, ոչ էլ հարմարեցված է հենակով շարժվող անձի համար անհրաժեշտ պայմաններին:
Գագիկ խաչատրյանը տեղեկացվել է, որ այդ պայմաններում պետք է պահվի մոտ 14 օր՝ ինչը պայմանավորված է նոր քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելով և ՀՀ Պարետի որոշմամբ՝ նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով:
1. Ավելին, ՀՀ կառավարության վերոհիշատակված N 825-Ն որոշման 1-ին գլխի 3-րդ կետով սահմանված է, որ. «Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների բժշկական օգնությունը և սպասարկումը կազմակերպվում է «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) կողմից՝ այն բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակների շրջանակներում, որոնք իրականացնելու համար ՊՈԱԿ-ը օրենքով սահմանված կարգով ստացել է լիցենզիա: Բժշկական օգնության և սպասարկման այն տեսակները, որոնց համար ՊՈԱԿ-ը չի ստացել համապատասխան լիցենզիա, տրամադրվում են օրենքով սահմանված կարգով լիցենզավորված բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող առողջապահական մարմինների բուժական հիմնարկների (այսուհետ՝ քաղաքացիական բժշկական հաստատություններ) կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության և սույն կարգի համաձայն»։
Հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ 01.02.2020թ. և 01.04.2020թ. «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ ուղարկված դիմումներով խնդրել էինք գրավոր հայտնել. «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ն ունի արդյոք Գագիկ Խաչատրյանին անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման լիցենզիաներ, ինչպես նաև համապատասխան խորը մասնագետներ ու հնարավորություններ, եթե այո, ապա՝ խնդրում ենք հայտնել, թե որ լիցենզիաներն են առկա, ինչպես նաև տրամադրել յուրաքանաչյուր նեղ մասնագետի տվյալները (անուն, ազգանուն, հայրանուն) և նմանատիպ հիվանդների բուժման պրակտիկայի և բժշկական գործունեության վերաբերյալ  տեղեկատվությունն՝ ըստ մասնագիտությունների»։ Մինչ օրս այդ մասին որևէ պատասխան չի տրամադրվել, իսկ մեր տեղեկատվությամբ «Քրեակատարողական բժշկության կենտորն» ՊՈԱԿ-ը Գագիկ Խաչատրյանի բժշկական օգնության և սպասարկման համար անհրաժեշտ համապատասխան լիցենզիաներ և բժշկական մասնագետներ չունի:
1. Հայտնում ենք նաև, որ այս ամենի մասին տեղեկացվել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը և խնդրել ենք հրատապ այց կազմակերպել ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿ հիմնարկ՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու և խոշտանգումը դադարեցնելու նպատակով:
Վերոնշված և առավել մանրամասն հիմնավորումներով էլեկտրոնային փոստով դիմում-բողոքներ են անհապաղ ուղարկվել և՛ ՀՀ Արդարադատության նախարարություն, և՛ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ, և՛ Քրեակատարողական ծառայություն։ Ակնկալում ենք, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը և վերոնշված կառույցները, ինչպես նախորդ հրապարակային հայտարարությունների դեպքում, այնպես էլ այս անգամ ևս կվերահաստատեն, որ երաշխավորում են յուրաքանչյուր կալանավորված անձի, այդ թվում նաև Գագիկ Խաչատրյանի առողջության պահպանման իրավունքը և անհապաղ միջոցներ կձեռնարկեն թվարկված խնդիրների լուծման հետ կապված»։

Срочный тревожный сигнал министру юстиции РА․ Адвокатская группа Хачатрянов
Сообщаем, что государственная некоммерческая организация «Уголовно-исполнительный медицинский центр» министерства юстиции РА и Уголовно-исполнительная служба открыто и грубо нарушают конституционное право арестованного лица Гагика Хачатряна на охрану здоровья, подвергая опасности его жизнь и здоровье.
Поскольку после событий 22.05.2020 года стало очевидно, что министерство юстиции РА оперативно реагирует на публичные тревожные сигналы адвокатской группы Гагика Хачатряна о беззакониях, творимых в отношении последнего, то мы надеемся, что в данной ситуации, угрожающей жизни человека и гражданина РА, министерство юстиции РА так же оперативно отреагирует и примет срочные меры по устранению этих беззаконий.
Итак:
1. Согласно выписному эпикризу Гагика Хачатряна из медицинского центра «Астхик», во время пребывания в больнице он получал комплексное терапевтическое лечение, согласованное с неврологами, нейрохирургами, травматологами, кардиологами, гастроэнтерологами и урологами, а также реабилитационную кинезитерапию и физиотерапию, находясь под постоянным наблюдением вышеназванных специалистов.
Согласно тому же эпикризу, Гагик Хачатрян выписывается из отделения неврологии, учитывая письмо №Е-863 директора государственной некоммерческой организации «Уголовно-исполнительный медицинский центр» министерства юстиции РА о равноценном лечении и содержащуюся в нем ссылку на заключение консилиума, состоявшегося 08.04.2020 года; пациент в случае необходимости продолжит дальнейшее лечение в вышеназванном медучреждении. Согласно заключению консилиума  специалистов, упомянутого в письме директора государственной некоммерческой организации и в эпикризе, состоявшегося на основании приказа министра здравоохранения РА от 07.04.2020 года, №1206-А с целью оценки состояния здоровья Гагика Хачатряна, у него диагностированы: «Стеноз спинномозгового канала шейного отдела позвоночника на уровне C5-C6 на фоне проведенной операции (дискэктомия и установка межпозвоночного эндопротеза) с развитием цервикальной радикулопатии», подтвержденная на ЭНМГ полирадикулонейропатия с мышечной субатрофией, с умеренными нарушениями функции опорно-двигательного аппарата нижних конечностей. Многоочаговое лакунарное ишемическое поражение головного мозга.
Имеется выраженный деформирующий артроз обоих коленных суставов и умеренные нарушения функций ходьбы».
На основании вышесказанного консилиум заключил, что «необходимо хирургическое лечение шейного стеноза. До организации хирургического вмешательства, показано продолжать терапевтическое и реабилитационное лечение - кинезитерапию».
Как явствует из вышеуказанных медицинских документов, Гагик Хачатрян нуждается в лечении, а из больницы выписан на основании заверений государственной некоммерческой организации «Уголовно-исполнительный медицинский центр» о том, что Гагику Хачатряну будет обеспечено равноценное лечение. Однако следует отметить, что до сих пор, спустя около 6 дней, после перевода из МЦ «Астхик» в «Уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Кентрон»» Гагик Хачатрян не получил абсолютно никакого лечения, не находился под наблюдением специалистов, указанных в эпикризе, не осматривался такими специалистами, так как в уголовно-исполнительном учреждении таких специалистов нет, равно как и отсутствует возможность предоставления вышеуказанного лечения.
Таким образом, государственная некоммерческая организация «Уголовно-исполнительный медицинский центр» МЮ РА не только не обеспечивает равноценное лечение Гагика Хачатряна, а, по нашему глубокому убеждению, министерство юстиции РА и государственная некоммерческая организация «Уголовно-исполнительный медицинский центр» предумышленно постоянно создают для Гагика Хачатряна такие условия, которые не только создают опасность для его жизни и здоровья, но и причиняют постоянные острые физические боли и душевные страдания, унижая его достоинство.
Отметим в этой связи, что:
1. В постановлении правительства РА от 26 мая 2006 года, №825-Н, глава 11, пункт 101 «Об утверждении порядка организации медико-санитарной и лечебно-профилактической помощи арестованным и осужденным лицам, пользования лечебными учреждениями органов здравоохранения и о привлечения с этой целью их медперсонала» говорится, что «любой арестованный и осужденный имеет право, в соответствии с требованиями настоящей главы, за свой счет и по своему выбору, пользоваться профессиональными услугами врача гражданского медучреждения, независимо от наличия аналогичной медицинской помощи и обслуживания, предоставляемых в некоммерческой государственной организации, в том числе, в уголовно-исполнительных учреждениях».
Еще 23.05.2020 года, сообщив о вышеуказанных обстоятельствах в обращениях, адресованных «Уголовно-исполнительному медицинскому центру» МЮ РА, мы попросили:
«Немедленно перевести Гагика Хачатряна в медицинский центр «Астхик», дав возможность получать лечение, оговоренное консилиумом»,  а также:
«Сообщить в письменном виде, существуют ли в УИУ «Ереван-Кентрон»МЮ РА необходимые условия для содержания, ухода, прогулок, поддержания гигиены и жизнедеятельности для предотвращения постоянных болей, затрудненной ходьбы и прочих проблем, вытекающих из заболеваний, указанных в медицинских документах  Гагика Хачатряна, которые исключили бы плохое обращение с ним и пытки, дополнительные неудобства, не причиняли ему боли, не унижали его честь и достоинство.
Если да, то просим сообщить подробные сведения об этих условиях».
Эти обращения не только остались без ответа, Гагик Хачатрян не только не был переведен на лечение и ему не только не было предоставлено лечение, не только не было подтверждено, что в месте содержания Гагика Хачатряна имеются необходимые вышеуказанные условия, но и:
27.05.2020 года его перевели в УИУ «Ереван-Кентрон» МЮ РА и в настоящее время он содержится в еще более худших условиях, в комнате площадью около 4 кв. метра, где есть всего лишь одна кровать, столик и унитаз. В комнате нет других удобств, необходимых для гигиены и ухода, равно, как нет других необходимых условий для лица, передвигающегося на костылях.
Гагику Хачатряну сообщили, что в этих условиях он должен содержаться около 14 дней, что обусловлено переводом в новое уголовно-исполнительное учреждение и постановлением коменданта РА с целью профилактики короновируса.
1. Более того, пункт 3, глава 1 вышеупомянутого постановления правительства РА №825-Н гласит: «Медицинская помощь и обслуживание арестованных и осужденных лиц организует государственная некоммерческая организация (ГНО) «Уголовно-исполнительный медицинский центр» в пределах тех видов медицинской помощи и обслуживания, для осуществления которых ГНО получила лицензию в порядке, установленном законом. Те виды медицинской помощи и обслуживания, для осуществления которых ГНО не получила лицензию, предоставляются медучреждениями органов здравоохранения (гражданскими медицинскими учреждениями), лицензированными в порядке, установленном законом, согласно законодательству Республики Армения и настоящим постановлением».
Считаем необходимым сообщить, что в обращениях, направленных в ГНО «Уголовно-исполнительный медицинский центр» 01.02.2020 и 01.04.2020, мы попросили письменно сообщить: «Имеет ли ГНО лицензии для оказания необходимой медицинской помощи и обслуживания Гагику Хачатряну, а также соответствующих узких специалистов и возможности. Если да, тогда просим сообщить, какие лицензии имеются в наличии, а также предоставить данные о каждом узком специалисте (имя, фамилия, отчество) и сведения о лечении аналогичных больных и медицинской деятельности, по специальностям».
До сих пор не было получено никакого ответа, а, по нашим сведениям, ГНО «Уголовно-исполнительный медицинский центр» не имеет необходимых лицензий и врачей-специалистов, необходимых для оказания медицинской помощи и услуг Гагику Хачатряну.
1. Сообщаем также, что обо всем этом было сообщено в аппарат защитника прав человека РА с просьбой срочно организовать посещение УИУ «Вардашен» МЮ РА с целью ознакомления с ситуацией на месте и прекращения пыток.
В министерство юстиции РА и ГНО «Уголовно-исполнительный медицинский центр» и в «Уголовно исполнительную службу» были направлены срочные заявления-протесты с подробным изложением вышесказанного. Ожидаем, что министерство юстиции РА и вышеназванные структуры, как в предыдущих публичных заявлениях, так и сейчас, подтвердят, что гарантируют право любого арестованного лица, в том числе, Гагика Хачатряна на сохранение здоровья, и что будут предприняты незамедлительные меры для решения перечисленных проблем.