ՃՊԾ տեսուչը չի փնտրել դեպքի վայրը լքած վարորդին․ ծառայողական քննություն՝ «Ա1+»-ի նյութի հետքերով
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունը արձագանքել է «Ա1+»-ի՝ դեռևս մեկ ամիս առաջ հրապարակված նյութին, որը վերաբերում է Բագրատաշենի անցակետի մոտ 11.12.2019թ. տեղի ունեցած ճանապարհատրասպորտային մի պատահարի ։
«Ա1+»-ը ապրիլի 27-ին հարցում էր  ուղարկել Ճանապարհային ոստիկանությանը։
«Ձեր 27.04.2020 թ. հարցմանն ի պատասխան հայտնում ենք, որ Բագրատաշենի անցակետի մոտ 11.12.2019թ. տեղի ունեցած ճանապարհատրասպորտային պատահարի փաստով կազմված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Ճանապարհային ոստիկանության ՃՊԾ 2-րդ սպայական գումարտակի տեսուչը, իրազեկված լինելով դեպքի վայրը լքած վարորդի մասին, չի իրականացրել վարչական վարույթ և միջոցներ չի ձեռնարկել  «ԳԱԶ-24» մակնիշի ավտոմոբիլը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Վերոգրյալի կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության Ճանապարհային ոստիկանության ծառայության պետ, ոստիկանության գնդապետ Եգոր Կարապետյանի կողմից 2020 թվականի մայիսի 26- ին նշանակվել է ծառայողական քննություն։ Արդյունքների մասին կհայտնվի լրացուցիչ»,- ասված է Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության գրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ քաղաքացի Տիգրան Աբրահամյանը «Ա1+»-ի խմբագրություն էր դիմել, փորձելով այդ կերպ պատկան մարմինների ուշադրությունը հրավիրել  2019թ դեկտեմբերի 11-ին  տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարին, որի հետևանքով վնասվել էր նաև իրեն պատկանող «Մերսեդես Բենց» C դասի  մակնիշի մեքենան։
Տիգրան Աբրահամյանը դժգոհել էլ, որ ՃՏՊ-ի վերաբերյալ քննությունը ամիսներ անց  դեռ  չի ավարտվել, ինչը տարօրինակ էր թվացել նրան։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա կասկածներ էր հայտնել, որ տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարը միտումնավոր է կազմակերպվել, որպեսզի իր դիմաց կանգնած «ԳԱԶ-24» մակնիշի մեքենայի պարունակությունը չստուգվի և այն տարածքից հեռանա։
Երբ մաքսատան աշխատակիցները մոտեցել են «ԳԱԶ-24» մակնիշի մեքենային՝ ստուգելու, այդ պահին «Դեյվո» մակնիշի մեքենան հարվածել է հերթի մեջ սպասող մեքենային  և շղթայական վթար է  տեղի ունեցել։ «Երբ կապոտը բացեցին, ես տեսա, որ մեքենան գազով է աշխատում։ Բենզաբակի փոխարեն մետաղական արկղ կար։ Իրենք հասցրեցին բացել բեռնախցիկն ու այդ ժամանակ խփեցին։ Ու այդ մեքենան չստուգվեց, ուղարկեցին։ Այդտեղ ապրանք կար, շատ թանկարժեք»,-ասել էր նա։

Инспектор ДПС не искал скрывшегося с места происшествия водителя: служебное расследование по следам материала «А1+»
Управление по связям с общественностью и информации Полиции отреагировало на материал «А1+», опубликованный еще месяц назад, относящийся к дорожно-транспортному происшествию, которое имело место 11.12.2019г. около Баграташенского пропускного пункта.
27-го апреля «А1+» направил запрос в Дорожную полицию.
«В ответ на ваш запрос от 27.04.2020г. сообщаем, что в результате исследования материалов, составленных по факту дорожно-транспортного происшествия, которое имело место 11.12.2019г. около Баграташенского пропускного пункта, выяснилось, что инспектор 2-го офицерского батальона ДПС Дорожной полиции, будучи осведомленным о водителе, скрывшемся с места происшествия, не осуществил административное производство и не предпринял мер в направлении обнаружения автомобиля марки “ГАЗ-24”.
В связи с вышеизложенным начальник службы Дорожной полиции Полиции РА, полковник полиции Егор Карапетян 26-го мая 2020 года назначил служебное расследование. О результатах будет сообщено дополнительно»,- сказано в письме из Управления Полиции по связям с общественностью и информации.
Напомним, что граждан Тигран Абраамян обратился в редакцию «А1+»,  пытаясь таким образом привлечь внимание соответствующих органов к дорожно-транспортному происшествию, которое имело место 11-го декабря 2019г., вследствие которого был также поврежден его автомобиль марки «Мерседес Бенц» класса C.
Тигран Абраамян выразил недовольство, что расследование касательно ДТП спустя несколько месяцев все еще не завершилось, что показалось ему странным.
В беседе с «А1+» выразил сомнения, что имевшее место дорожно-транспортное происшествие было организовано преднамеренно, чтобы содержимое стоящего напротив него автомобиля марки «ГАЗ-24» не было проверено и он покинул бы территорию.
Когда сотрудники таможни подошли к автомобилю марки «ГАЗ-24» для проверки, в этот момент автомобиль марки «Дейво» нанес ударил по ожидающей в очереди машине, и произошла цепная авария. «Когда открыли капот, я увидел, что автомобиль работает на газе. Вместо бензобака был металлический ящик. Они успели открыть багажник, и тогда нанесли удар. И эта машина не была проверена, ее отправили. Там был товар, очень дорогостоящий», - сказал он.