Զատկի օրերին պարետատան աշխատանքը անգամ 3 չեմ գնահատի, անբավարար է․ Կարինե Խոդիկյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀրապարակախոս, դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը գտնում է, որ Հայաստանը չկարողացավ հանձնել կորոնավիրուսի համաճարակի փորձության քննությունը։ «Զատիկի օրերի տեսարաններից հետո պարետատունը համապատասխան եզրակացություն չարեց, ես ինքս այդ օրերի պարետատան աշխատանքը նույնիսկ 3 չեմ նշանակի, անբավարար։ Ինչպես կարելի էր չտեսնել, թե ինչ էր կատարվում փողոցներում։ Ես գրեցի, որ դա 10-12 օր հետո բռնկում կունենա։ Ես մասնագետ չլինելով՝ նման կանխատեսում էի արել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Կ․Խոդիկյանը գտնում է, որ եթե իշխանությունները մինչև հիմա չգիտեն, թե որքան է մեր քաղաքացիների պատասխանատվության սանդղակը, ուրեմն նրանք իրենց աշխատասենյակից դուրս չեն գալիս։
Դրամատուրգը սխալ է համարում դիմակ չկրելու համար սահմանված 100 հազար դրամ տուգանքը նվազեցնելը և դա համարում է պոպուլիզմ։ Համեմատում է հարևան Վրաստանի հետ, որտեղ մոտ 1000 դոլար էր, ու գտնում, որ նաև դա նպաստեց, որ այդ երկիրն ունեցավ համաճարակի դեմ պայքարի հաջողված օրինակ։
«Պետությունը պետք է ցույց տար իր իրավունքի ուժը, ինչը չարեց։ Թե իշխանությունը, թե ընդդիմությունը, թե ժողովուրդը չմտածեցին երեքով հանձնել այս քննությունը»,- ասում է նա։
Անդրադառնալով ընդդիմության գործունեությանը և իշխանությունների նկատմամբ հնչեցրած քննադատություններին՝ կարծում է, որ գոնե համաճարակի ժամանակ բոլորը պետք է զինադադար հայտարարեին և կռվեին ընդհանուր թշնամու դեմ։

Настанет время, когда Никол Пашинян уйдет, но бывшие должны раскаяться: Карине Ходикян (видео)
Поддержи А1+!Публицист, драматург Карине Ходикян считает, что Армения не смогла сдать экзамен испытания коронавирусной эпидемии. «После картин в дни Пасхи комендатура не сделала соответствующего заключения, я сама не поставлю комендатуре за работу в эти дни даже 3 – неудовлетворительно. Как можно не было видеть, что происходит на улицах. Я написала, что через 10-12 дней будет вспышка. Я, не будучи специалистом, сделала прогноз», - сказала она в беседе с «A1+».
К. Ходикян считает, что если власти до сих пор не знают, какова шкала ответственности наших граждан, значит они не выходят из кабинета.
Драматург считает неправильным снижение штрафа 100 тысяч за неношение маски и считает это популизмом. Сравнивает с соседней Грузией, где этот штраф составляет около 1000 долларов, и считает, что это также способствовало тому, что в стране оказался успешный пример борьбы с эпидемией.
«Государство должно продемонстрировать силу своего закона, чего оно не сделало. И власти, и оппозиция, и народ не подумали о том, чтобы втроем сдать этот экзамен»,- говорит она.
Обратившись к деятельности оппозиции и критики по отношению к властям, считает, что хотя бы во время эпидемии все должны были объявить прекращение огня и бороться против общего врага.