Կրկեսն առանց կենդանիների․ Երեւանի կրկեսի տնօրենին զարմացնում է բնապահպանների նախաձեռնությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲնապահպաններ Արսեն Գասպարյանի և Արևիկ Մկրտչյանը change.org կայքում սկսել են «Հայաստանի կրկեսն առանց կենդանիների» ստորագրահավաքը: Նպատակն է դեռևս չվերաբացված երեւանյան կրկեսը տեսնել առանց պարող, կրակի միջով թռչող և այլ հնարքներ ցուցադրող վայրի կենդանիների։
Ներկայումս քննարկման է դրված «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, եւ նախաձեռնութան հեղինակներն ուզում են այնտեղ ամրագրել այդ արգելող դրույթը։
«Մենք Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ ունեցել ենք առցանց քննարկում, որտեղ ես և իմ գործընկերները բարձրացրել ենք կրկեսում կենդանիների շահագործման հարցը, որը նախարարության ներկայացուցիչների կողմից դրական վերաբերմունքի արժանացավ: Եվ մենք որոշեցինք սկսել ստորագրահավաք, քանի որ սա նաև հանրությանն ուղիղ առնչվող հարց է, և հարկավոր է ցույց տալ, որ միայն Արսեն Գասպարյանը կամ Արևիկ Մկրտչյանը չէ, որ մտահոգ են»,-ասում է Արսեն Գասպարյանը:
Բացի առաջարկից նրանք նաև գիտական հետազոտություններ և հիմնավորումներ են ներկայացրել նախարարությանը, և կենդանիների օգտագործման արգելքի դեպքում Հայաստանը հետխորհրդային երկրների շարքում կլինի առաջիններից, որը կունենա նման օրենք։
«Տեխնոլոգիաները զարգանում են, կարելի է կենդանիների փոխարեն ցուցադրել նոր անիմացիոն և այլ համարներ, սրանից նաև տնտեսական կողմը չի տուժի, իսկ կենդանիները չեն պահվի իրենց բնական կենսակերպին անհամապատասխան պայմաններում՝ ձեռք բերելով լուրջ վարքագծային փոփոխություններ: Վարժեցման ընթացքում էլ չեն ենթարկվի անմարդկային վերաբերմունքի»,-ասում է Արսեն Գասպարյանը: Երկու օրվա ընթացքում 1500-ից ավելի մարդ է ստորագրել։
Երևանի կրկեսի նոր շենքը դեռևս կառուցման փուլում է,ամենայն հավանականությամբ տարեվերջին այն պատրաստ կլինի ընդունելու հանդիսատեսին: Աշխատանքներն արդեն տեւում են ինը տարի։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում գեղարվեստական ղեկավար Սոս Պետրոսյաննն ասում է՝ կրկեսն այս պահին ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքների մեջ է, ծրագրում վայրի կենդանիների մասնակցությամբ համարներ նույնպես կան, նախկինում ևս եղել են, մասնավորապես արջի, կապիկի և ուղտերի մասնակցությամբ:
«Կենդանավարժությունը կրկեսի ամենագեղեցիկ և հիմնական ժանրերից է: Էն ժամանակ, երբ կրկեսը դեռ չէր քանդվել, երեխաները ինձ ասում էին՝ կենդանի կա՞, որ ասում էի ՝ հա, նոր գնում էին տոմսը: Պատկերացնու՞մ եք, ասենք, Մոսկվայի «Նիկուլին» կամ «Զապաշնի» կրկեսը առանց կենդանիների՝ չի լինի, մարդիկ չեն գա, մի քանի օր կգան՝ էլ չեն գա»,-ասում է Սոս Պետրոսյանը:
Նրա համոզմամբ՝ եթե նույնիսկ սկզբում մարդիկ, առաջնորդվելով էմոցիաներով, հրաժարվեն վայրի կենդանիներից, ապա հետո հասկանալու են, որ առանց կենդանիների կրկեսն այն չէ:
Ավելի քան 100 երկիր արգելել կամ սահմանափակել է կրկեսում կենդանիների շահագործումը, դրանց թվում են՝ Ավստրիան, Խորվաթիան, Հունաստանը, Իռլանդիան, Իտալիան, Շոտլանդիան, Հնդկաստանը և հարևան Իրանը:
« Իրա՞նը։ Իրանը նույնիսկ կրկես չունի: 20 տարի առաջ էնտեղ հյուրախաղերի եմ եղել, ո’չ շենք ունեն, ո’չ կրկեսային արվեստ, էլ ուր մնաց կենդանի ունենան»,-ասում է նա։
Հարցին՝ օրենքի ընդունման դեպքում ինքը որևէ կերպ կհակադարձի, պատասխանում է՝ ոչ. «Կանենք էնպես, ինչպես ժողովուրդն է ուզում, մենք կարող ենք աշխատել և՛ կենդանիներով, և՛ առանց կենդանիների»:

Цирк без животных? Директора Ереванского цирка удивляет инициатива эколога
Экологи Арсен Гаспарян и Аревик Мкртчян на сайте change.org начали сбор подписей «Армянский цирк без животных». Целью является видеть пока не открывший вновь свои двери ереванский цирк без танцующих, прыгающих через огонь и демонстрирующих другие приемы диких животных.
В настоящее время вынесен на обсуждение законопроект о внесении поправок и дополнений в Закон РА «О животном мире», и авторы инициативы хотят закрепить там это запрещающее положение.
«У нас было онлайн-обсуждение с Министерством окружающей среды, где я и мои коллеги подняли вопрос эксплуатации животных в цирке, удостоившийся положительного отношения со стороны представителей министерства. И мы решили начать сбор подписей, поскольку это также является вопросом, прямо относящимся к обществу, и следует показать, что обеспокоены не только Арсен Гаспарян или Аревик Мкртчян»,  - говорит Арсен Гаспарян.
Помимо предложения они представили министерству научные исследования и обоснования, и в случае запрета на использование животных Армения станет первой из постсоветских стран, где будет подобный закон.
«Технологии развиваются, можно вместо животных демонстрировать новые анимационные и прочие номера, экономическая сторона от этого не пострадает, а животные не будут содержаться в условиях, не соответствующих их нормальному образу жизни, приобретя серьезные поведенческие изменения. И не будут подвергаться бесчеловечному отношению во время дрессировки», - говорит Арсен Гаспарян. За два дня подписали более 1500 человек.
Новое здание Ереванского цирка пока находится на стадии строительства, по всей вероятности в конце года оно станет готово к приему зрителей. Работы уже продолжаются девять лет.
В беседе с «А1+» художественный руководитель Сос Петросян говорит: цирк в настоящий момент находится в процессе активных подготовительных работ, в программе есть также номера с участием диких животных, были и ранее, в частности, с участием медведя, обезьяны и верблюдов.
«Дрессировка животных – один из самых красивых и основных цирковых жанров. Когда цирк еще не был разрушен, дети спрашивали меня: а животные есть? Если я отвечал, что да, только тогда они покупали билет. Представляете, скажем Московский цирк «Никулин» или «Запашный» без животных – не может быть такого, люди не придут, несколько дней придут  - и все», - говорит Сос Петросян.
Он убежден: если даже сначала люди, руководствуясь эмоциями, откажутся от диких животных, потом поймут, что без животных цирк не тот.
Ряд стран, в том числе соседний Иран, запретил использование животных в цирке.
«Иран? В Иране даже нет цирка. 20 лет назад я был там с гастролями, у них нет ни здания, ни циркового искусства, откуда у них животные», - говорит он.
На вопрос: в случае принятия закона, будет ли он каким-либо образом возражать, отвечает, что нет: «Сделаем так, как хочет народ, мы можем работать и с животными, и без животных».