Ինչո՞ւ չի ձևավորվում ԵՊՀ Հոգաբարձուների նոր խորհուրդը, և չի ընտրվում նոր ռեկտոր
ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհրդի լիազորություններն ապրիլի 1-ով ավարտվել են, և հայտնի չէ՝ ինչ է լինելու։ Այդ մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը։
Նշենք, որ այս տարվա մարտի 23-ին պետք է տեղի ունենային Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունները։  Սակայն մարտի 17-ին հայտարարվեց, որ մարտի 23-ին նախատեսված ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստի չեղարկվում է պայմանավորված ՀՀ կառավարության՝ ՀՀ տարածքում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշմամբ: Նիստի ժամանակ պետք է ընտրվեր ԵՊՀ ռեկտորը։
«40-օրյա ժամկետում նոր խորհուրդ պետք է ձևավորվեր, բայց դեռևս ձևավորված չէ։ Համալսարանն այլևս Հոգաբարձուների խորհուրդ չունի»,- ասում է ԵՊՀ խոսնակը։
Էմին-Տերյանի խոսքերով՝ քանի որ չի ձևավորվել, արդեն տեղի է ունեցել ԵՊՀ կանոնադրության խախտում, որովհետև 40-օրյա ժամկետը չի պահվել, իսկ նոր խորհուրդը պետք է հաստատվի վարչապետի հրամանով։ Հարցին՝ ով է ձևավորման պատասխանատուն, Էմին-Տերյանը պատասխանեց, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը, որովհետև լիազոր մարմինն է։
ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանից հետաքրքրվեցինք, թե ե՞րբ է նախատեսված ռեկտորի ընտրությունների նշանակումը և Հոգաբարձուների խորհրդի ձևավորումը։ «Չգիտեմ։ Հոգաբարձուների խորհուրդ պետք է լինի, երբ կլինի, չգիտեմ։ Դա կառավարությունն է որոշում»,- պատասխանեց Գևորգյանը։
«Ա1+»-ը մեկնաբանության համար կապ հաստատեց նաև ԿԳՄՍՆ Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության պետի տեղակալ Օֆելյա Կամավոսյանի հետ։ Հարցրինք, թե ինչո՞ւ չի ձևավորվում Հոգաբարձուների խորհուրդը, ե՞րբ է նախատեսված, ե՞րբ են նախատեսված ԵՊՀ ռեկտորի ընտրությունները։ Նախարարությանը ներկայացրել էինք նաև ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանի մեկնաբանությունը;
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ ԿԳՄՍՆ-ից պատասխանել են «ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի գործունեության ժամկետն ավարտվել է մարտի 30-ին, բայց քանի որ մարտի 16-ից  արտակարգ դրության ռեժիմում ենք, և այն արդեն երկու անգամ երկարաձգվել է, դրա պատճառով քայլեր  չեն ձեռնարկվում։ Բայց հաշվի առնելով այն, որ ստեղծված իրավիճակը կարող է շարունակվել, մենք պատրաստվում ենք պարետատան հետ  համատեղ քննարկել և գտնել այնպիսի լուծումներ, որ բուհի զարգացումն ու բնականոն գործունեությունը չխաթարվի»։
Հոգաբարձուների վերջին խորհրդի անդամ, ԵՊՀ Պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոն վարրիչ Արթուր Վաղարշյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ խորհրդի ձևավորման պրոցեսի նախաձեռնողը կառավարությունն է «Կառավարությունն է ձեռնարկում ձեւավորման պրոցեսը։ Գրություն է ուղարկում յուրաքանչյուր սուբյեկտի՝ ասելով «տվեք ձեր թեկնածուներին»»։
Ըստ Վաղարշյանի՝ Հոգաբարձուների խորհրդի ձևավորումը պարետային ժամի կամ արտակարգ դրության հետ որևէ կապ չունի, որովհետև հավաքվելու կարիք չկա, քննարկման կարիք չկա, լիազոր մարմինն ընդամենը գրություն է ուղարկում համալսարանին, լիազոր մարմնին, կառավարությանն առանձին, և յուրքանչյուրն իր ներկայացուցիչներին ներկայացնում է, կառավարությունն էլ որոշում է ընդունում խորհուրդը ձևավորելու մասին։
«Արտակարգ դրությունը չի խոչընդոտում օրենսդիր գործունեությանը, նույն պարետը որոշումներ է ստորագրում։ Հոգաբարձուների խորհրդի ձևավորմանը որևէ իրավական խոչընդոտ չկա ո՛չ արտակարգ դրության, ո՛չ էլ պարետային ժամի կամ էլ կարանտինի տեսանկյունից»,- եզրափակեց իրավաբանը։
Նշենք, որ ԵՊՀ կառավարման մարմինները երկուսն են՝ Հոգաբարձուների խորհուրդը և ռեկտորը։
ԵՊՀ կառավարման բարձրագույն և հսկողություն իրականացնող մարմինը հոգաբարձուների խորհուրդն է (բաղկացած է 32 հոգուց)։
Հոգաբարձուների խորհուրդը ձևավորվում է ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի, սովորողների, հիմնադրի և լիազոր մարմնի ներկայացուցիչներից (խորհրդում յուրաքանչյուրից ընդգրկվում է 8 հոգի): Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների թեկնածությունը, լիազոր մարմնի ներկայացմամբ, հաստատում է վարչապետը:
Ռեկտորն ընտրվում է բաց մրցույթով՝ հոգաբարձուների խորհրդի նիստում։ Որպես ռեկտորի թեկնածուներ առաջադրվել էին ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դեկան Վահրամ Դումանյանը, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ Վահե Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը, Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանի մաթեմատիկական անալիզի ամբիոնի վարիչ Պավել Սամվելի Գևորգյանը, ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Աշոտ Սաղյանը։
Նշենք, որ ներկայումս ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատարը Գեղամ Գևորգյանն է, որն ընտրվել է 2019 թվականի մայիսի 30-ին, իսկ ընտրված վերջին ռեկտորը եղել է Արամ Սիմոնյանը, որը հրաժարական էր տվել նույն տարվա մայիսի 23-ին։ Իսկ ԵՊՀ ՀԽ վերջին նախագահը եղել է Գևորգ Մուրադյանը։

Почему не формируют новый Совет попечителей ЕГУ и не избирают нового ректора?
Полномочия Совета попечителей ЕГУ истекли 1-го апреля, и неизвестно, что будет дальше. Об этом в беседе с «А1+» сказал пресс-секретарь ЕГУ Геворг Эмин-Терьян.
Отметим, что 23-го марта сего года должны были состояться выборы ректора Ереванского государственного университета. Однако 17-го марта было объявлено, что заседание Совета попечителей ЕГУ, намеченное на 23-го марта, отменяется в связи с объявлением Правительством РА чрезвычайного положения на территории РА. На заседании должен был быть избран ректор ЕГУ.
«В 40-дневный срок должен был быть сформирован новый Совет, но он пока не сформирован. У университета больше нет Совета попечителей», - говорит пресс-секретарь ЕГУ.
По словам Эмин-Терьяна, поскольку Совет не сформирован, уже произошло нарушение устава ЕГУ, та как не соблюден 40-дневный срок, а новый Совет должен быть утвержден указом премьер-министра. На вопрос, кто отвечает за формирование, Эмин-Терьян ответил: Министерство ОНКС, поскольку оно является уполномоченным органом.
Мы поинтересовались у временно исполняющего обязанности ректора ЕГУ Гегама Геворгяна, когда предусмотрено назначение выборов ректора и формирование Совета попечителей. «Не знаю. Совет попечителей должен быть, когда он будет – не знаю. Это решает правительство», - ответил Геворгян.
«А1+» связался также с заместителем начальника Управления по связям с общественностью и информации МОНКС Офельей Камавосян. Мы спросили, почему не формируется Совет попечителей, когда намечаются выборы ректора ЕГУ? Мы также представили министерству комментарии пресс-секретаря ЕГУ Геворга Эмина-Терьяна.
Из МОНКС ответили: «Срок деятельности Совета попечителей ЕГУ истек 30-го марта, однако поскольку с 16-го марта мы находимся в режиме чрезвычайного положения, и оно уже дважды было продлено, поэтому шаги не предпринимаются. Но учитывая, что создавшаяся ситуация может продолжаться, мы собираемся совместно с комендатурой обсудить и найти такие решения, чтобы развитие и нормальная деятельность вуза не нарушались».
Член последнего Совета попечителей, заведующий кафедрой теории и истории государства и права ЕГУ Артур Вагаршян в беседе с нами сказал, что инициатором процесса формирования Совета является правительство: «Правительство предпринимает процесс формирования. Направляет письмо каждому субъекту, говорит: “давайте ваших кандидатов”.
По словам Вагаршяна, формирование Совета попечителей не имеет никакого отношения к комендантскому часу или чрезвычайному положению, потому что собираться нет необходимости, обсуждать нет необходимости, уполномоченный орган отправляет письмо университету, уполномоченному органу, правительству отдельно, и каждый представляет своих представителей, правительство же принимает решение о формировании Совета.
«Чрезвычайное положение не препятствует законодательной деятельности, тот же комендант подписывает постановления. Для формирования Совета попечителей нет никаких правовых препятствий – ни с точки зрения чрезвычайного положения, ни с точки зрения комендантского часа или карантина», - заключил юрист.
Отметим, что органов правления ЕГУ два – Совет попечителей и ректор.
Высший и осуществляющий контроль орган правления ЕГУ – совет попечителей (состоит из 32 человек).
Совет попечителей формируется из профессорско-преподавательского состава, учащихся, представителей учредителя и уполномоченного органа ЕГУ (в совет избираются по 8 человек от каждого). Кандидатуру в члены Совета попечителей, представленную уполномоченным органом, утверждает премьер-министр.
Ректор избирается на открытом конкурсе – на заседании Совета попечителей. В качестве кандидатов в ректоры выдвинуты декан факультета информатики и прикладной математики ЕГУ Ваграм Думанян, заведующий кафедрой гражданского судопроизводства факультета юриспруденции ЕГУ Вагэ Ованнисян, декан факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян, заведующий кафедрой математического анализа Московского государственного педагогического университета Павел Самвелович Геворгян, исполняющий обязанности директора Института фармации ЕГУ Ашот Сагян.
Отметим, что в настоящее время исполняющим обязанности ректора ЕГУ является Гегам Геворгян, который был избран 30-го мая 2019 года, а последним избранным ректором был Арам Симонян, который подал в отставку 23-го мая того же года. Последним председателем СП ЕГУ был Геворг Мурадян.