Որևէ գործարք չկա և չի կարող լինել․ նախագահականը հերքում է տարածված տեղեկատվությունը
Ի պատասխան որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկատվության, թե իբր Հանրապետության նախագահի և վարչապետի միջև ինչ-որ գործարք-պայմանավորվածություն կա Ազգային ժողովի ընդունած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի շուրջ, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, հաշվի առնելով մի շարք ԶԼՄ-ներից ստացած հարցումները, հայտնում է.
Որևէ գործարք չկա և չի կարող լինել: Ամբողջ այդ ապատեղեկատվությունը պետք է դիտարկել հերթական անհեթեթությունների շարքում, որոնք պարբերաբար տարածվում են որոշ շրջանակների կողմից: Մարդիկ կամ մարդկային խմբեր, որոնք մասնագիտացել են անլրջության հասնող դավադրությունների տեսությունների մեջ, փորձում են կայանալ որպես կոնսպիրացիաների «մեծ» մոգեր:
Հանրապետության նախագահը մեկ անգամ չէ, որ տարբեր, այդ թվում՝ միջազգային հանրահայտ հարթակներում անդրադարձել է բնապահպանական խնդիրների կարևորությանն, ինչը վերոհիշյալ մարդիկ տարբեր պատճառներով ի վիճակի չեն հասկանալ: Իբրև հետևանք՝ նրանց մեջ շարունակաբար ծնվում են տարաբնույթ անհեթեթություններ:
Ինչ վերաբերում է Ազգային ժողովի ընդունած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքին, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, այն գտնվում է նախագահի աշխատակազմում:
Աշխատակազմի համապատասխան ստորաբաժանումներն ուսումնասիրում են օրենքն, իրականացնում իրավական և այլ մասնագիտական փորձաքննություն՝ Հանրապետության նախագահին եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով:

Никакой сделки нет и не может быть: аппарат президента опровергает распространенную информацию
Аппарат президента Республики Армения коснулся распространяемой некоторыми СМИ информации о том, что между президентом и премьер-министром Республики Армения якобы существует какая-либо сделка-договоренность вокруг закона «О конфискации незаконно нажитого имущества». Аппарат президента назвал такие сообщения проявлением очередного абсурда, распространяемой определенными кругами.
«В ответ на информацию, распространяемую некоторыми СМИ, о том, что между президентом и премьер-министром Республики Армения существует какая-либо сделка-договоренность вокруг закона «О конфискации незаконно нажитого имущества», департамент по связям с общественностью аппарата президента Республики Армении, учитывая запросы ряда средств массовой информации, сообщает:
Нет и не может быть никакой сделки. Вся эта дезинформация должна рассматриваться как очередная нелепица, которая регулярно распространяется некоторыми кругами. Люди или группы людей, которые специализируются на доходящих до абсурда теориях заговораов, пытаются стать большими «магами» конспираций.
Президент Республики неоднократно затрагивал необходимость решения экологических проблем на различных, в том числе международных, платформах, которые вышеупомянутые люди не могут понять по разным причинам. В результате они постоянно генерируют различную ерунду.
Что касается принятого Национальным Собранием закона «О конфискации незаконно нажитого имущества», то, как мы уже сообщали, он находится в аппарате президента. Соответствующие подразделения аппарата изучают закон, проводят юридические и другие профессиональные экспертизы, чтобы представить заключение президенту Республики. В соответствии с Конституцией президент выскажет свою позицию по этому закону в установленные сроки», - отмечается в заявлении.