Եվրոպական բիզնես ասոցացիան անհանգստացած է Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցացիան, որը պաշտոնապես հիմնադրվել է Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության աջակցությամբ և որի գործունեությանը մասնակցում են երկրի առաջադեմ տնտեսվարողները, այսօր հայտարարություն է տարածել։Հայտարարությունը վերաբերում է«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և խմբի հիմնադիր, Ucom ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Ուշադրությամբ հետևում ենք մեր կազմակերպությանն անդամակցող «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին և հայտնում ենք մեր անհանգստությունը այդ մասով։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ ի դեմս իր կողմից կառավարվող 15 ընկերությունների, կարևոր գործոն է Հայաստանի տնտեսության համար՝ աշխատատեղերի քանակով, վճարված հարկերով և ստեղծվող տարեկան ՀՆԱ-ի վրա ազդեցությամբ։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հայկական կապիտալով միակ տելեկոմ՝ «Յուքոմ» ընկերության կառավարիչն է, ինչը ռազմավարական նշանակություն ունի։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը նաև հանդիսանում է ԵՄ անդամ երկրների մի շարք խոշոր կորպորացիաների պաշտոնական գործընկերն ու ներկայացուցիչը Հայաստանում՝ համատեղ ներդրումային նախագծերի և գործունեության միջոցով։
Կարևոր ենք համարում, որ այս գործոններով պայմանավորված ընկերությունների խմբի և առանցքային դերակատարների ուղղությամբ ցանկացած գործողություն շրջահայաց ու բազմակողմանի դիտարկմամբ, ինչպես նաև ացառապես իրավական հենքով կառուցվի, քանի որ դրա շղթայական ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա մեծ է և անզգույշությամբ կարող է վնաս կարող հասցվել ՀՀ աշխատաշուկային, տնտեսությանն ու երկրի հեղինակությանը՝ միջազգային ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հաղորդել էր, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև օտարելու Ucom-ը։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ չհամաձայնվելու դեպքում կարճ ժամկետում իրեն մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և ճնշումներ կիրառելու բիզնեսի հանդեպ։ Ապրիլի 30-ին խուզարկություններ են արվել Խաչատրյանների տանը և գրասենյակում, ինչպես նաև կալանավորման միջնորդություն ներկայացվեց դատարան։

Европейская бизнес-ассоциация выразила обеспокоенность по поводу преследований, которым подвергается группа компаний «Галакси» и ее учредитель Гурген Хачатурян
Поддержи А1+!В Армении Европейская бизнес-ассоциация, официально учрежденная при содействии Делегации Европейского Союза в Армении, в деятельности которой участвуют ведущие хозяйствующие субъекты страны, распространила сегодня нижеследующее заявление. Заявление касается событий, которые разворачиваются вокруг группы компаний «Галакси» и ее учредителя Гургена Хачатуряна, председателя совета управляющих компании Ucom. В заявлении, в частности, говорится:
«Мы внимательно следим за событиями, разворачивающимися вокруг группы компаний «Галакси», которая является членом нашей организации, и выражаем в связи с этим нашу обеспокоенность.
Группа компаний «Галакси» в лице 15 управляемых ею компаний является важным фактором для экономики Армении с точки зрения количества рабочих мест, выплаченных налогов и влияния на формируемый годовой ВВП. Группа компаний «Галакси» является управляющим единственной телекоммуникационной компании с армянским капиталом - компании Ucom, что имеет стратегическое значение. Группа компаний «Галакси» также является официальным партнером и представителем ряда крупных корпораций стран ЕС в Армении посредством совместной деятельности и инвестиционных проектов.
Считаем важным, чтобы любая деятельность в отношении группы компаний и ключевых игроков, обусловленная этими факторами, строилась осмотрительно и в разносторонней перспективе, а также исключительно на правовой основе, поскольку велик эффект цепной реакции для экономики РА, и по неосторожности может быть нанесен ущерб рынку труда РА, экономике и авторитету в плане привлечения международных инвестиций».
Напомним, что 28 апреля Гурген Хачатурян объявил о том, что высокопоставленные должностные лица страны предъявили ему прямое и косвенное требование об отчуждении компании Ucom. Он также сообщил, что в случае его отказа, ему будет предъявлено обвинение в совершении особо тяжкого преступления, и об оказании давления на бизнес. 30 апреля в доме и офисе Хачатурянов был проведен обыск, а также было внесено ходатайство в суд об аресте.