Արմեն Սարգսյանը տեսակապով զրուցել է Լիտվայի նախագահի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար զրույց է ունեցել Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ:
Բարեկամական զրույցի ընթացքում Հայաստանի և Լիտվայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված երկու երկրներում տիրող իրավիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ: Առանձին անդրադարձ է եղել համավարակի տնտեսական հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումներին:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների համագործակցությունը համավարակի դեմ պայքարում: Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Լիտվայի կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը՝ որպես օժանդակություն կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման գործընթացում: Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև Լիտվայի շարունակական աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն՝ ընդգծելով ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ պարբերաբար հեռավար զրույցներ է ունենում իր գործընկերների՝ տարբեր երկրների նախագահների հետ՝ տեղեկանալու, թե ինչպիսի գործողություններ են ձեռնարկվում, և դրանցից հատկապես որոնք են առավել արդյունավետ: «Այս իրավիճակում շատ կարևոր է հատկապես հիվանդանոցների և հենց բուժաշխատողների պաշտպանության ապահովումն ու վարակից նրանց հնարավորինս զերծ պահելը: Կարևոր է նաև թույլ չտալ, որ վարակից բուժելու վայրերը դառնան վարակ տարածող վայրեր»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ համատեղ ջանքերով նպաստելու հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացմանն ու հետագա խորացմանը: Նրանք ընդգծել են, որ երկու երկրները համագործակցության լուրջ ներուժ ունեն ինչպես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, այնպես էլ՝ կրթության ու մշակույթի ոլորտներում: Նշվել է, որ երկու բարեկամ երկրների արվեստն ու մշակույթը կապող յուրատեսակ խորհրդանիշ է Լիտվայում հայտնի սոպրանո Հասմիկ Գրիգորյանը, որը երկու հանրահայտ օպերային երգիչների՝ Գեղամ Գրիգորյանի և Իռենա Միլկյավիչույտեի դուստրն է:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են հետագայում ևս պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել ինչպես համավարակով պայմանավորված իրավիճակի, այնպես էլ այլ հարցերի շուրջ:

Армен Саркисян беседовал по видеосвязи с президентом Литвы
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня провел дистанционную беседу с президентом Литовской Республики Гитанасом Науседой.
В ходе дружественной беседы президенты Армении и Литвы обменялись информацией о ситуации в обеих странах в связи с эпидемией коронавируса, шагах по предотвращению ее распространения и по преодолению инфекции. Были обсуждены и меры по преодолению экономических последствий инфекции.
Собеседники принали важность сотрудничества обеих стран в борьбе с эпидемией. В этом контексте президент Саркисян высоко оценил гуманитарную помощь, предоставляемую Армении правительством Литвы в качестве содействия в процессе преодоления эпидемии коронавируса. Президент Саркисян отметил также и важность продолжительного содействия Литвы сотрудничеству Армения-ЕС, подчеркнув новые возможности сотрудничества в рамках Восточного партнерства ЕС.
Армен Саркисян сказал, что он периодически проводит дистанционные беседы со своими коллегами-президентами разных стран, чтобы узнать, какие действия предпринимаются ими, и какие из них наиболее эффективны. В этой ситуации очень важно обеспечение безопасности больниц и самих медработников и ограждение их от заражения. Важно также не допустить, чтобы места заражения стали местами, распространяющими инфекцию”, - отметил президент Саркисян.
Президенты подтвердили свою приверженность совместными усилиями способствовать развитию и дальнейшему углублению армяно-литовских отношений. Они подчеркнули, что у обеих стран есть серьезный потенциал для сотрудничества как в сфере экономики, высоких технологий, так и в сфере образования и культуры. Было отмечено, что своеобразным символом, связывающим искусство и культуру двух дружественных стран, является известная в Литве сопрано Асмик Григорян, которая является дочерью двух известных оперных певцов - Гегама Григоряна и Ирены Милкявичуйте.
Собеседники договорились и в дальнейшем периодически обмениваться информацией как по ситуации, обусловленной совместными усилиями в борьбе с эпидемией коронавируса, так и по другим вопросам.