ԱԳ նախարարը հայ ժողովրդի անունից զորակցություն է հայտնել Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 29-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի Դի Մայոի հետ:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը հայ ժողովրդի և ՀՀ կառավարության անունից զորակցություն հայտնեց Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին՝ համավարակով պայմանավորված մարտահրավերներն արդյունավետ հասցեագրելու և այն շուտափույթ հաղթահարելու գործում:
Նախարար Մնացականյանն իր իտալացի գործընկերոջը ներկայացրեց նոր տիպի կորոնավիրուսի կանխարգելման և վերջինիս սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը և իրականացվող ծրագրերը:
Համավարակի դեմ պայքարի և դրա հետևանքների վերացման համատեքստում ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին միջազգային համագործակցության նոր նախաձեռնությունների շուրջ:
Անդրադառնալով երկկողմ օրակարգի հարցերին՝ ԱԳ նախարար Մնացականյանը ընդգծեց, որ Հայաստանն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս հայ-իտալական քաղաքակրթական ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացմանը: Այս համատեքստում արտգործնախարարները դրական գնահատեցին Հայաստանի և Իտալիայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Ուղենշվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի:

Министр ИД от имени армянского народа выразил солидарность дружественному народу Италии
По инициативе армянской стороны 29 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо.
“Министр иностранных дел Армении от имени армянского народа и правительства Армении выразил поддержку дружественному народу Италии в деле эффективного преодоления вызовов  пандемии.
Министр Мнацаканян представил своему итальянскому коллеге шаги правительства Армении по предотвращению распространения коронавируса нового типа и реализуемые программы по смягчению его социально-экономических последствий.
В контексте борьбы с эпидемией и ликвидации ее последствий министры иностранных дел обменялись мнениями вокруг новых инициатив международного сотрудничества.
Коснувшись вопросов двусторонней повестки дня, министр иностранных дел Мнацаканян подчеркнул, что Армения придает особое значение развитию отношений, основанных на общих армяно-итальянских цивилизационных ценностях. В этом контексте министры иностранных дел положительно оценили высокий уровень политического диалога между Арменией и Италией. Были намечены шаги по дальнейшему укреплению и расширению сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
В ходе телефонного разговора был затронут также и широкий круг вопросов международной и региональной безопасности”, - говорится в сообщении МИД Армении.