ԶԼՄ-ների համար Պետռեգիստրի տվյալներն այսօրվանից հասանելի են անվճար. ինչպես լրացնել հայտը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Արդարադատության նախարարության Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության գրանցամատյանում առկա տեղեկություններն այսուհետ հասանելի կլինեն անվճար հիմունքով: Նշենք, որ նախկինում յուրաքանչյուր իրավաբանական անձի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար ԶԼՄ-ները վճարում էին պետական տուրք:
Այսօրվանից ուժի մեջ է մտել նախօրեին հրապարակված ՀՀ արդարադատության նախարարի «Լրատվական գործունեություն իրականացնողների՝ իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիություն տրամադրելու հայտերի ձևերը հաստատելու մասին» հրամանը: Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք ու անհատ ձեռնարկատերերն այսօրվանից կարող են լրացված հայտերը՝ կից փաստաթղթերով ներկայացնել ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության այս պահին գործող տարածքային սպասարկման գրասենյակներ: Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարված լինելը և Հանրապետության տարածքում տեղաշարժման իրավունքի առկա սահմանափակումները՝ տեղեկացնում ենք, որ մինչև արտակարգ դրության ավարտը նշված հայտերը կարող են ներկայացվել նաև էլեկտրոնային եղանակով՝ հայտը և կից փաստաթղթերն ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Հայտի և կից փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքները կամփոփվեն հայտը մուտքագրվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերի համար նման հնարավորության նախատեսումը կամրապնդի հետաքննող լրագրության և մամուլի ազատության երաշխիքները, կնպաստի նրանց կողմից հանրությանն առավել ճշգրիտ և համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրելուն:
Հիշեցնենք, որ այդ բարեփոխումը բխում է Կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից, իսկ դրան ուղղված օրենսդրական փաթեթն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է 2020 թվականի մատի 6-ին և ուժի մեջ մտել ապրիլի 11-ին:

Для СМИ данные Госрегистра с сегодяшнего дня доступны бесплатно: как заполнить заявку?
Для лиц, осуществляющих информационную деятельность, сведения, имеющиеся в реестре Агентства государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции отныне будут доступны на бесплатной основе.
“Отметим, что ранее за информацию о юридических лицах СМИ приходилось платить государственную пошлину.
С сегодняшнего дня вступил в силу опубликованный накануне приказ министра юстиции Республики Армения “Об утверждении форм заявок на предоставление доступа к сведениям, имеющимся в Едином государственном реестре, лицам, осуществляющих информационную деятельность. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие информационную деятельность, с сегодняшнего дня могут представлять заполненные заявки с приложенными документами в действующие офисы территориального обслуживания Агентства государственного регистра юридических лиц МЮ Республики Армения. В то же время, учитывая чрезвычайное положение, объявленное в Республике Армения, и существующие ограничения на право передвижения на территории республики, сообщаем, что до окончания чрезвычайного положения указанные заявки могут подаваться также и в электронном виде, отправляя заявку и прилагаемые документы на адрес электронной почты: [email protected].
Результаты рассмотрения заявок и прилагаемых документов будут объявлены в трехдневный срок после регистрации заявки.
Предоставление такой возможности юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим информационную деятельность, укрепит гарантии свободы журналистики и прессы, поможет им предоставлять обществу более точную и всеобъемлющую информацию.
Напомним, что эта реформа из программы мероприятий деятельности правительства на 2019 - 2023 годы, этот законодательный пакет был принят Национальным собранием 6 марта 2020 года и вступил в силу 11 апреля”, - говорится в сообщении Министерства юстиции Армении.