Մի մեծ բիզնես-ոլորտ կանգնած է սնանկացման եզրին․ կառավարությունը չի աջակցում
Բրենդային խանութներից մեկի սեփականատերը   «Ա1+»-ի հետ զրույցում  ասաց, թե բազմաթիվ խնդիրներով հանդերձ իրենք կառավարության որևէ ծրագրի շահառու չեն հանդիսանում։
Նա  հարց է բարձրացնում, թե ինչու պետք է տուժած ոլորտներ համարվեն հյուրանոցները, վարսավիրանոցները, սպորտային սրահներն ու օգտվեն կառավարության աջակցության  ծրագրից, իրենք` ոչ:
Այն դեպքում երբ բոլորի նման իրենք նույնպես ունեն վարձավճարներ, հարկեր, կոմունալ ծախսեր վճարելու խնդիր:
«Ավելին, ի տարբերություն այդ ոլորտների, մենք ապրանքային վնաս ունենք: Ստացել ենք գարուն-ամառ հավաքածուն և չենք կարողացել վաճառել, անգամ արկղերից չենք հանել: Ապրանքը ստացել ենք մարտ ամսին, գումար եմ գտել, մաքսազերծել եմ, որ պետք է վաճառեմ և սպասարկեմ օտարերկրյա իմ գործընկերների հետ ունեցած պայմանագրային պարտավորությունները, բաց փակվել ենք: Ավելին, պետք է վճարենք հաջորդ սեզոնի պատվերի համար, որի 30 տոկոս կանխավճարը անցած աշնանն ենք տվել, բայց գումար չկա, որովհետև ստացածը չենք վաճառել, մնացել է մեր վրա: Եվ չգիտենք` կվաճառվի, թե ոչ»,- ասում է գործարարը:
Մեր զրուցակիցը և նույն ոլորտի բազմաթիվ այլ գործարարներ դիմել են տնտեսական աջակցության կենտրոն, որ դառնան կառավարության 3-րդ ծրագրի շահառու` ստանան վարկեր, որոնք առաջին 2 տարիներին տրվում են զրո տոկոսով, երկու տարի անց`12 տոկոսով: Բայց պատասխան են ստացել, որ ունեն ոլորտի անհամապատասխանություն: Այդ ծրագրում բազմաթիվ ոլորտներ են ընդգրկվել, բայց հագուստի մանրածախ ոլորտը, որը մեծ ծավալներ ունի ու ամենաշուտն է դադարեցրել աշխատանքը, չի ներառվել:
Մոտ 20 օր առաջ բողոք են գրել, և դեռ պատասխան չեն ստացել: Զանգահարել են բոլոր թեժ հեռախոսահամարներով, ընդամենը պատասխանել են, թե հարցը դեռ քննվում է: Մեր զրուցակիցը հիմա չգիտի, թե էլ ում կարող է դիմել, որ իրենց նույնպես ընդգրկեն որևէ ծրագրում և մատչելի պայմաններով վարկային միջոցներ տան:
«Կամ այսքանից հետո թող բացատրեն, մենք էլ հասկանանք, թե այդ ինչպես է, որ այդքան խնդիրներով, ապրանքային մեծ վնասով հանդերձ մենք տուժած ոլորտ չենք»,- եզրափակում է գործարարը:
Հիշեցնենք, որ խոշոր առևտրային կենտրոնները` մոլերը, փակվեցին ամենաառաջինը, երբ դեռ արտակարգ դրություն չէր հայտարարվել: Իսկ մինչ այդ մի քանի շաբաթ այդ ոլորտում աշխատանքը գրեթե կանգնած էր, վաճառքը խիստ նվազել էր, քանի որ համաճարակի պատճառով մարդիկ խուսափում էին փակ տարածքներ այցելելուց: Հագուստի խանութների կազմակերպիչները կամ սեփականատերերը համոզված են, որ պարետատունն իրենց աշխատանքը կթույլատրի ամենավերջում: Ամեն դեպքում առաջիկա տասնօրյակում բացվող ոլորտների մեջ ընդգրրկված չեն:

Большая бизнес-отрасль стоит на грани банкротства: правительство не поддерживает
Владелец одного из магазинов брендовой одежды в беседе с «А1+» сказал, что при многочисленных проблемах они не являются бенефициарами какой-либо правительственной программы.
Он поднимает вопрос: почему гостиницы, парикмахерские, спортзалы должны считаться пострадавшими отраслями и пользоваться правительственной программой поддержки, а они нет?
Тогда как у них, как и у всех, проблема с выплатой аренды, налогов, коммунальных расходов.
«Более того, в отличие от других отраслей, у нас товарный ущерб. Мы получили коллекцию весна-лето и не смогли продать, даже не достали из ящиков. Мы получили товар в марте, я нашел деньги, растаможил, что должен продать и обслужить договорные обязательства с моими иностранными коллегами, но мы закрылись. Более того, мы должны заплатить за заказ на следующий сезон, 30%-й аванс мы заплатили прошлой осенью, но денег нет, потому что мы не продали полученное. И не знаем, продастся или нет», - говорит бизнесмен.
Наш собеседник и многочисленные другие бизнесмены отрасли обратились в центр экономической поддержки, чтобы стать бенефициарами 3-й правительственной программы – получить кредиты, которые в первые 2 года даются под ноль процентов, через два года  - под 12%. Но получили ответ, что их отрасль не соответствует. В эту программу были включены многочисленные отрасли, но розничная торговля одеждой, у которой большие объёмы и которая раньше всех прекратила работу, не была включена.
Около 20 дней назад написали жалобу и пока не получили ответа. Звонили по всем номерам горячих линий, отвечали, что вопрос пока обсуждается. Наш собеседник сейчас не знает, к кому может обратиться, чтобы их также включили в программу и дали кредитные средства на доступных условиях.
«Либо после всего этого пусть объяснят, чтобы мы поняли, как это, что со столькими проблемами, с большим ущербом, мы не являемся пострадавшей отраслью», - заключил бизнесмен.
Напомним, что крупные торговые центры – молы закрылись самыми первыми, когда еще не было объявлено чрезвычайное положение. А до этого несколько недель работа в отрасли почти стояла, продажи резко снизились, поскольку из-за эпидемии люди избегали посещения закрытых территорий. Менеджеры или владельцы магазинов одежды убеждены, что комендатура разрешит им работать в самом конце. В любом случае, они не входят в список отраслей,  открывающихся в ближайшие десять дней.