Հաշվի առնելով գործի հանգամանքները՝ ՌԴ քաղաքացին ժամանել է Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին է դիմել Ռուսաստանի Դաշնության Սվերդլովսկի մարզի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մերզլյակովան և խնդրել աջակցել ՌԴ քաղաքացի, ազգությամբ հայ երիտասարդի Հայաստան մուտքի հարցում:
Հանձնակատարը տեղեկացրել է, որ իրեն դիմած քաղաքացու ընտանիքի անդամները՝ կինը և երկու անչափահաս երեխաները, 2019 թվականի հոկտեմբերից գտնվում են Հայաստանում և ընտանեկան խնդիրներով պայմանավորված՝ երեխաներին և կնոջը խիստ անհրաժեշտ է ընտանիքի հոր ներկայությունը Հայաստանում:
Տատյանա Մերզլյակովան նշել է նաև, որ քաղաքացին պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստան տեղափոխվել Ռուսաստանի Դաշնությունից մեկնող մոտակա չվերթով, այդուհանդերձ, ունի մտավախություն, որ արտակարգ դրության պայմաններում քաղաքացիության հիմքով իր մուտքը ՀՀ տարածք կարգելվի:
Բարձրացված հարցի առնչությամբ հրատապության կարգով գրություն է հասցեագրվել Պարետին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խնդրի լուծման նպատակով համագործակցել է Եկատիրենբուրգում ՀՀ պատվո հյուպատոսի և Պարետի հետ։
Համագործակցության արդյունքում, հաշվի առնելով գործի հանգամանքները, ազգությամբ հայ, ՌԴ քաղաքացին ժամանել է Հայաստան։

Учитывая обстоятельства дела, гражданин РФ прибыл в Армению
К омбудсмену Армении Арману Татояну обратилась комиссар по правам человека Свердловской области РФ Татьяна Мерзлякова и попросила оказать содействие в вопросе въезда в Армению гражданина РФ, армянина по национальности.
Комиссар сообщила, что члены семьи обратившегося к нему гражданина, жена и двое несовершеннолетних детей, с октября 2019 года находятся в Армении и в связи с семейными проблемами, детям и женщине крайне необходимо присутствие главы семьи в Армении.
Татьяна Мерзлякова также отметила, что гражданин выразил готовность переехать в Армению ближайшим рейсом из Российской Федерации, тем не менее, опасается, что в условиях чрезвычайного положения его въезд на территорию Армении на основании гражданства не будет разрешен.
В связи с этим вопросом коменданту в срочном порядке было направлено письмо.
Омбудсмен для решения этой проблемы сотрудничал с почетным консулом Армении в Екатеринбурге и комендантом.
В результате такого сотрудничества, учитывая все обстоятельства дела, гражданин РФ, армянин по национальности, смог вернуться в Армению.