Դրոշն այրելը, այո՛, պահանջատիրության դրսևորման մի ձև է․ Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
Քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել, չի դատապարտել, հատուցմանը թուրքական պետականությունը պատրաստ չէ, «մենք ինքներս էլ չենք կարող այդպիսի պետականությունն ընդունել որպես ժամանակից աշխարհին կամ պետությանը բնորոշ երևույթ»։ Այս մասին «Ա1+»ի զրույցում նշեց Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության Գերագույն մարմնի անդամ,  ՀՅԴ մասնագիտական, ոլորտային հանձնախմբերի համակարգող Արծվիկ Մինասյանը։
«Չափազանց կարևոր է, որ ներկա փուլում պահանջատիրությունը կոնկրետ գործողությունների վերածվի, այն է՝ հատուցման գործողությունների։ Ինչ վերաբերում է դրոշն  (Թուրքիայի - հեղ․) այրելուն, այո՛, դա պահանջատիրության դրսևորման մի ձև է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Մինասյանը։
Թուրքական իշխանությունները, ըստ գործչի, ոչ միայն պետք է ներողություն խնդրեն, այլ նաև քննարկեն հայ ժողովրդին, Հայաստանին հատուցելու հարցը, և ի տարբերություն այլ ցեղասպանությունների՝ Հայոց ցեղասպանությունն ուղեկցվել է տեղահանությամբ․ դա ավելի խորքային է։
ՀՅԴ գործիչը դժգոհ էր գործող իշխանությունների քայլերից՝ ապրիլի 24-ի միջոցառումներին ուղղված․
«Մասնավորապես՝ ի՞նչ է նշանակում համազգային կազմակերպությունները կամ քաղաքակյան կուսակցությունները չունեն հնարավորություն իրենց ցանկությունը ծաղկեպսակի տեսքով արտահայտելու այսօրվա սահմանափակումների պայմաններում։ Ի՞նչ է՝ ստացվում է, որ Հայաստանի գործող քաղաքական ղեկավարությունը պետք է ունենա այդ հնարավորությունը, իսկ քաղաքական կուսակցությունները, համազգային կազմակերպությունները չե՞ն կարող դա իրականացնել»։

Сожжение флага, да, является формой проявления требовательности: Арцвик Минасян (видео)
Пока Турция не признала, не осудила, турецкая государственность не готова к возмещению, «мы сами не готовы принять такую государственность как явление, характерное для современного мира или государства». Об этом в беседе с «А1+» отметил член Верховного органа Армянской Революционной партии Дашнакцутюн, координатор профессиональных отраслевых комитетов Арцвик Минасян.
«Крайне важно, чтобы на нынешнем этапе требовательность превратилась в конкретные действия, а именно в действия по компенсации. Касательно сожжения флага (Турции), да, это – форма проявления требования», - сказал в беседе с нами Минасян.
Турецкие власти, по словам деятеля, не только должны принести извинения, но и обсудить вопрос компенсации армянскому народу, Армении и, в отличии от других геноцидов, Геноцид армян сопровождался выселением, это – более глубоко.
Деятель АРФ был недоволен шагами действующих властей, направленными на мероприятия 24-го апреля:
«В частности, что означает общенациональные организации или политические деятели не имеют возможности выразить свое желание в виде венка в условиях сегодняшних ограничений. Что получается? Что действующее политическое руководство Армении должно иметь эту возможность, а политические партии, общенациональные организации не могут это осуществить?»