«Կիսում եմ իմ հայ եղբայրների ապրիլքսանչորսյան ցեղասպանության ցավը». Հասան Ջեմալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Ջեմալ փաշայի թոռ Հասան Ջեմալը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ջեմալը գրառումը կատարել է Ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Ես կիսում եմ իմ հայ եղբայրների ապրիլքսանչորսյան ցեղասպանության ցավը»,- նշել է Ջեմալ Փաշայի թոռը։
Հասան Ջեմալը, լինելով հայերի դեմ իրականացրած ոճրի կազմակերպիչներից մեկի թոռը, բազմիցս հայտարարել է, որ ճանաչում է 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն: 2008 թվականին նա այցելել է Ծիծեռնակաբերդ և ծաղիկներ դրել Եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Հասան Ջեմալը 2011 թ. մարտի 31-ին Լոս Անջելեսում մասնակցել է հայկական սփյուռքի կազմակերպած «Դեր Զորից մինչև Ծիծեռնակաբերդ» խորագիրը կրող համաժողովին։
Թուրք գրող, լրագրող Հասան Ջեմալը 2012 թվականին գրել է «1915. Հայոց ցեղասպանություն» խորագրով գիրք, որը նվիրել է Հրանտ Դինքի հիշատակին: Այն ավելի ուշ թարգմանվել է նաև հայերեն և 2014 թվականին հանձնվել հայ ընթերցողների դատին, որի ժամանակ հեղինակն այցելել է Հայաստան։ «1915. Հայոց ցեղասպանության»-ի հայերեն հրատարակության շնորհանդեսի ժամանակ ներկաները բողոքել էին հարցեր տալու հնարավորությունից զրկված լինելու առնչությամբ։ Հասան Ջեմալը նույն տարվա դեկտեմբերի 12-ին ներկա էր Երևանի պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետում կազմակերպված հանդիպմանը, որի ժամանակ ուսանողները հնարավորություն ունեցան անձամբ հարցեր ուղղել հեղինակին։ Գիրքը 2015 թվականին թարգմանվել է նաև ֆրանսերեն։

“Я разделяю боль Геноцида 24 апреля моих армянских братьев”: Хасан Джемаль
Поддержи А1+!Внук одного из организаторов Геноцида армян Джемаля Паши, Хасан Джемаль в связи со 105-летием Геноцида армян сделал запись в своем микроблоге в Twitter.
“Я разделяю боль Геноцида 24 апреля моих армянских братьев”, - отметил внук Джемаля Паши.
Хасан Джемаль, будучи внуком одного из организаторов преступления против армян, неоднократно заявлял, что он признает события 1915 года как геноцид. В 2008 году он посетил Цицернакаберд и возложил цветы к памятнику жертвам Геноцида армян.
Хасан Джемаль 31 марта 2011 года в Лос-Анджелесе принял участие в форуме, организованном армянской диаспорой “От Дейр-эз-Зора до Цицернакаберда”.
Турецкий писатель, журналист Хасан Джемаль в 2012 году написал книгу “1915: Геноцид армян”, которую посвятил памяти Гранта Динка. Позже она была переведена на армянский. В 2014 году при презентации книги автор посетил Армению. Однако присутствующие на презентации армянского издания книги “1915: Геноцид армян” не имели возможности задавать вопросы. Гасан Джемаль 12 декабря того же года был на встрече, организованной на факультете востоковедения Ереванского государственного университета, во время которой студенты смогли лично задавать автору вопросы. Книга была переведена на французский язык в 2015 году.