ժամանակակից Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ առերեսումը չունի որևէ այլընտրանք․ Արարատ Միրզոյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր․
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 105 տարի առաջ իրենց պատմական հայրենիքում ցեղասպանության ենթարկված մեր հայրենակիցների հիշատակը: 1,5 միլիոն տղամարդ և կին, ծեր և երեխա սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին։
Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված այս ոճիրը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության դեմ կատարված հանցագործություն էր: Վստահ եմ, որ ժամանակակից Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ առերեսումը, ճանաչումը և արդարացի հատուցումը չունի որևէ այլընտրանք:
Որպես այդ արհավիրքի միջով անցած և վարապրած ժողովուրդ՝ մենք հանձնառու ենք բոլոր պատեհ առիթներով բարձրաձայնել ոչ միայն մեր նախնիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանության, այլև Մեծ Եղեռնին հաջորդած այլ ցեղասպանությունների մասին, որպեսզի թույլ չտանք մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կրկնումը»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է նա:

94740006_3106162879422155_9144640110883504128_n
Председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян направил послание в связи с 105-й годовщиной Геноцида армян.
“Сегодня мы поминаем память наших соотечественников, подвергшихся геноциду 105 лет назад на их исторической родине. 1,5 миллиона мужчин и женщин, стариков и детей были убиты только потому, что были армянами.
Это преступление, организованное в Османской Турции на государственном уровне, было преступлением не только против армянского народа, но и против всего человечества. Уверен, что признание факта Геноцида армян со стороны современной Турции и справедливая компенсация не имеют какой-либо альтернативы.
Как народ, прошедший и переживший это бедствие, мы обязаны по всем удобным поводам говорить не только о геноциде, совершенном в отношении наших предков, но и о других геноцидах, последовавших за ним, чтобы не допустить повторения подобных преступлений против человечества”.
Геноцид, совершенный в отношении армян, Османской империей в 1915 г. был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян. Геноцид армян признали и осудили около трех десятков государств.