Հայ Դատի պահանջը վաղեմության ժամկետ չունի. Արայիկ Հարությունյանը հարգանքի տուրք կմատուցի Ծիծեռնակաբերդում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Հայրենիքում և Սփյուռքում ապրող սիրելի՛ հայրենակիցներ
Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին այսօր հարգանքի տուրք կմատուցեմ համահայակական ուխտատեղի դարձած Ծիծեռնակաբերդում: Դա Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահիս ոչ պաշտոնական, բայց արարողակարգային առաջին միջոցառումն է, որը յուրօրինակ ուղերձ եմ համարում:
Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից միայն յուրահատուկ գնահատական չէ հայ ժողովրդի կրած անասելի զրկանքներին կամ հարգանքի տուրք՝ մեր մեկ ու կես միլիոն նահատակների հիշատակին: Այն նախ և առաջ Աստծո ու սերունդների հանդեպ ունեցած պատասխանատվության զգացում է, որի փոխարեն, սակայն, արդեն 105 տարի ականատեսն ենք ժխտողական քաղաքականության: Բայց Հայ Դատի պահանջը համամարդկային է և վաղեմության ժամկետ չունի:
Մեր ժողովրդի հարատևության անվերջանալի պայքարը մենք վստահաբար շարունակելու ենք՝ ավելի ամրապնդելով ու հզորացնելով մեր միասնական հայրենիքը, որտեղ քաղաքացին միշտ ունենալու է անվտանգության, ինքնիրացման ու ապագայի հանդեպ հուսալիության լիարժեք զգացում և պայմաններ: Սա է իմ և մեր տեսլականը:

94238537_517551585608886_6535262043350499328_o
Требование Ай Дата является не имеет срока давности: Араик Арутюнян воздаст дань памяти жертв в Цицернакаберде
Новоизбранный президент Республики Арцах Араик Арутюнян сообщил, что он 24 апреля в Мемориальном комплексе Цицернакаберд воздаст дань памяти жертв Геноцида армян. Об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
“Дорогие соотечественники, живущие на Родине и в диаспоре.
Сегодня в Цицернакаберде я воздам дань памяти жертвам Геноцида армян. Это первое неофициальное, но протокольное мероприятие избранного президента Республики Арцах, которое я считаю своеобразным посланием.
Признание и осуждение Геноцида армян со стороны цивилизованного мира - не только своеобразная оценка невыразимых лишений армянского народа или дань уважения памяти полутора миллионов наших мучеников. Это, в первую очередь, чувство ответственности перед Богом и поколениями, вместо чего, мы уже в течение 105 лет являемся свидетелями политики отрицания. Но требование Ай Дата является общечеловеческим и не имеет срока давности.
Мы уверенно продолжим нескончаемую борьбу за вечную жизнь нашего народа, все более укрепляя нашу единую Родину, в которой гражданин всегда будет иметь полное чувство безопасности, самореализации и надежности в отношении будущего. Это мое и наше видение.