«Չի ներառում որևէ հղում կամ նույնիսկ ակնարկ կարգավորման փուլային տարբերակի մասին»․ ԱԳՆ խոսնակի պատասխանը՝ «Կոմերսանտին»
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը «Կոմերսանտ» թերթի հարցին.
Հարց. Վերջին օրերին տարբեր անդրադարձներ են կատարվել ԼՂ խաղաղ կարգավորման շուրջ, որոնցում նշվել է կարգավորման փուլային մոտեցման մասին։ Խնդրում ենք պարզաբանել՝ արդյո՞ք 2019թ. ապրիլի 15-ի հանդիպմանը քննարկվել են ինչ-որ փաստաթղթեր, որոնք ենթադրում են ղարաբաղյան կարգավորման փուլային տարբերակ: Դրա վերաբերյալ ի՞նչ դիրքորոշում է արտահայտել հայկական կողմը: Ո՞րն է Հայաստանի ներկայիս դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Պատասխան. 2019թ. ապրիլի 15-ի հանդիպման արդյունքները ձևակերպվել են ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ուրվագծում է բանակցությունների շրջանակը և չի ներառում որևէ հղում կամ նույնիսկ ակնարկ կարգավորման փուլային տարբերակի մասին:
Հայկական կողմերի համար ընդունելի չէ կարգավորման որևէ տարբերակ, որը չի նախատեսում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի առանց որևէ սահմանափակման իրականացումը և կարող է վտանգել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։
Հայաստանի համար ընդունելի չեն դեռևս մինչև 2018թ. ներկայացված և ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման փուլային տարբերակ ենթադրող առաջարկները: Ավելին, 2018թ.-ից ի վեր Հայաստանը չի վարում բանակցություններ, որոնք հիմնված կլինեն փուլային կարգավորման վրա:
Հայաստանն ունի հստակ տեսլական հավասարակշռված, փոխզիջումների և հավասարարժեք հանձնառությունների վրա հիմնված այն մոտեցումների վերաբերյալ, որոնք հնարավոր կդարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և տևական կարգավորումը:

«Не включает в себя ссылки или даже намека на поэтапный вариант урегулирования»: для Армении поэтапный вариант карабахского урегулирования неприемлем: ответ пр
Поддержи А1+!Для армянских сторон неприемлем какой-либо вариант урегулирования нагорно-карабахского конфликта, который не предусматривает права Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений и может поставить под угрозу безопасность народа Арцаха. Эту точку зрения высказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отвечая на вопрос газеты “Коммерсантъ”. Представляем вопрос газеты о процессе мирного урегулирования карабахского конфликта и ответ пресс-секретаря МИД Республики Армения․
- В последнее время затрагивались различные аспекты мирного урегулирования карабахского конфликта, в которых говорилось о поэтапном варианте урегулирования. Пожалуйста, поясните, неужели на встрече 15 апреля 2019 года были обсуждены какие-то документы, которые предполагают поэтапный вариант карабахского урегулирования? Какую позицию по этому поводу выразила армянская сторона? Какова нынешняя позиция Армении в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта?
- Итоги встречи 15 апреля 2019 г. были сформулированы в совместном заявлении глав МИД Армении, России, Азербайджана и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которое очерчивает рамки переговоров и не включает в себя ссылки или даже намека на поэтапный вариант урегулирования.
Для армянских сторон неприемлем какой-либо вариант урегулирования, который не предусматривает права Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений и может поставить под угрозу безопасность народа Арцаха.
Для Армении неприемлемы предложения, представленные еще до 2018 г. и предполагающие поэтапный вариант мирного урегулирования карабахского конфликта. Более того, с 2018 г. Армения не ведет переговоров, которые основаны на поэтапном урегулировании.
Армения имеет четкое видение сбалансированных, основанных на взаимных уступках и равноценных обязательствах подходов, которые сделают возможным справедливое и долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.