«Կոտորվեցի ես, ինչքա՞ն դեղ առնեմ, հացը պարտքով վերցնեմ»
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախյան պատերազմի մասնակից, առաջին խմբի հաշմանդամ Հարություն Թովմասյանը դիմել է «Ա1+»-ի խմբագրություն՝ իր և սոցիալական ծանր իրավիճակում գտնվող իր նման այլ բնակիչների նկատմամբ ուշադրություն գրավելու համար։ Հարություն Թովմասյանն ապրում է Ներքին Շենգավիթում՝ թոշակառու մոր և եղբոր ընտանիքի հետ։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ էժան դեղերը ստանում է պոլիկլինիկայից, բայց թանկարժեք դեղերը պետպատվերի մեջ չեն ներառվում։ Իր հաշվին է ձեռք բերում, իսկ կենցաղային կարիքներն էլ հոգալու համար թոշակը չի բավականացնում։
«Կոտորվեցի ես, ինչքա՞ն դեղ առնեմ, հացը պարտքով վերցնեմ։ Շատ ահավոր պայմաններում եմ ապրում։ Հանրակացարանում ենք ապրում, եթե գաք, տեսնեք իմ պայմանները, թե ինչ փլուզված պայմաններում եմ ապրում։ Շատ բաներ կան, որ պետք է սարքվեն, բայց ես ի զորու չեմ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում կիսվեց նա։
Տասից ավելի տարիներ չքայլելուց հետո և բարդ վիրահատությունների ենթարկվելուց հետո, վերջին տարիներին պարոն Թովմասյանը սկսել է քայլել։
«Էնքան որ մինչև բակ եմ գնում, երկար չեմ կարողանում քայլել, պրոթեզների վրա եմ։ Տրանսպորտից չեմ օգտվում, եթե մի տեղ էլ գնում եմ, միշտ տաքսիներից եմ օգտվում, դա էլ թոշակով ապրողի համար թանկ հաճույք է»,- ասաց նա։ Մի կողմից կենցաղային խնդիրները, մյուս կողմից էլ՝ վարկերը։ Սկզբում կարողանում էր մարել, բայց հետո սև ցուցակում հայտնվեց։ Անգամ մինչև հարկադիր հասավ, բայց ներկայացնելով իրավիճակը՝ կիսով չափ ընդառաջել են՝ արգելանքը հանել են, բայց թոշակի կեսը պահում են։ Տարեկան երկու անգամ՝ պետպատվերի շրջանակում Հարություն Թովմասյանը բուժում է ստանում։ Այս շրջանում չի կարողանում օգտվել բժշկական ծառայություններից։
«Մեռանք զանգելով, ասում են՝ չե՞ք տեսնում վիրուսներ են, հիվանդանոցները լեփ-լեցուն են, ինքդ քո գլխի ճարը տես։ Ինչքա՞ն տեսնեմ։ Մի շարք խնդիրեներ ունեմ, միայն հիվանդանոցում են կարողանում ինձ կարգի բերել»,- ասաց նա։
Պարոն Թովմասյանն ուշադիր հետևում է Կառավարության կողմից Կորոնավիրուսի սոցիալական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերին, սակայն դրանցից ոչ մեկի պահանջներին չի համապատասխանում։
«Ես էլ չգիտեմ, Կառավարությունը ո՞ր մեկն անի»,- ասաց նա, բայց և հավելեց՝ ակնկալում է, որ ձեռք կմեկնեն՝ այդ վիճակից դուրս գալու համար։ Թովմասյանը նկատում է, եթե Կառավարությունը չի կարողանում բոլորին օգնել, գոնե բարերարները որոշ չափով իրեն աջակցեն՝ թեկուզ տունը նորոգեն, կամ էլ բուժման հարցը լուծեն։ Նշում է հասցեն՝ Շահամիր Շահամիրյանների 9-րդ փողոց, առաջին շենք, 70 բնակարան։
Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության, առողջապահության և ծրագրերի բաժնից «Ա1+»-ին փոխանցեցին, որ Հարություն Թովմասյանը «Փարոսում» ընդգրկված չէ, բայց հնարավորության պարագայում վարչական շրջանի ծրագրերում ընդգրկվում է։
«Մենք բազմիցս ասել ենք, եթե պետք է բնակվեն այդ հասցեում, պետք է ընտանիքը հաշվառված լինի այդ հասցեում, որպեսզի կարողանան նաև հաշվառվել սոցիալական աջակցության տարածքային բաժնում, եթե միավորը բավարարի կամ նպաստ, կամ էլ տարվա ընթացքում հրատապ օգնություն ստանան։ Դա չի եղել, դրա համար էլ այսօր իրենք «Փարոսում» չկան։ Որպես Արցախյան պատերազմի մասնակից, առաջին խմբի հաշմանդամություն ունեցող՝ Հարություն Թովմասյանը մեր ծրագրերից օգտվել է, ինչի հնարավորությունը եղել է»,- ասաց բաժնի պետ Գայանե Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ վերջին օրերին սննդամթերքի փաթեթ են ուղարկել նրան։ Ինչ վերաբերում է առողջական խնդիրներին, Գայանե Ստեփանյանն ասաց, որ կապ կհաստատի նրա հետ, եթե հիվանդանոցային բուժօգնության հրատապ կարիք ունենա, հնարավոր ամեն ինչ կանեն, որպեսզի ապահովեն։

«Сколько можно покупать лекарства, брать в долг хлеб?»
Участник Апрельской войны, инвалид первой группы Арутюн Товмасян обратился в редакцию «А1+» для того, чтобы привлечь внимание к себе и подобным ему жителям, находящимся в тяжелом социальном положении. Арутюн Товмасян живет в Неркин Шенгавит с матерью-пенсионеркой и семьей брата.
По его словам, необходимые дешевые лекарства получает из поликлиники, но дорогие лекарства в госзаказ не входят. Покупает за свой счет, пенсии не хватает на бытовые нужды.
«Сколько можно покупать лекарств, брать хлеб в долг? Я живу в ужасных условиях. Мы живем в общежитии, если придете, увидите мои условия, в каких разрушенных условиях я живу. Много чего нужно исправить, но я не в силах»,- поделился он в беседе с «А1+».
После того, как он более десяти лет не мог ходить и подвергся сложным операциям, в последние годы Товмасян начал ходить.
«Так что иду до двора, долго ходить не могу, я на протезах. Не пользуюсь транспортом, если куда еду, всегда пользуюсь такси, это – дорогое удовольствие для того, кто живет на пенсию»,- сказал он. С одной стороны, бытовые проблемы, с другой стороны – кредиты. Сначала он мог погашать, но потом оказался в черном списке. Даже дошел до принудительного, но после того, как он представил ситуацию, они частично пошли на встречу, сняли запрет, но половину пенсии удерживают. Два раза в год, в рамках госзаказа, Арутюн Товмасян получает лечение. В этот период он не может пользоваться медицинскими услугами.
«Мы все время звоним, говорят: не видите вирусы, больницы переполнены, сам справляйся. Доколе? У меня есть ряд проблем, только в больнице меня могут привести в порядок»,- сказал он.
Товмасян внимательно следит за программами Правительства по нейтрализации социальных последствий коронавируса, однако он не соответствует требованиям ни одной из них.
«Я тоже не знаю, что делать Правительству»,- сказал он, но и добавил: ожидает, что протянут руку, чтобы выйти из этого положения. Товмасян отмечает, если Правительство не может помочь всем, хотя бы благотворители в какой-то мере помогли бы ему, хотя бы обновили дом или решили проблему лечения. Указывает адрес: 9-я улица Шахамира Шахамиряна, первый дом, 70-я квартира.
Из отдела социального обеспечения, здравоохранения и программ аппарата руководителя административного района Шенгавит «А1+» передали, что Арутюн Товмасян не включен в «Парос», но по возможности включается в программы административного района.
«Мы неоднократно говорили, если должны жить по этому адресу, семья должна быть зарегистрирована по этому адресу, чтобы они могли быть зарегистрированы также в территориальном отделении социальной поддержки, если хватит очков или получат пособие или неотложную помощь в течение года. Этого не было, поэтому сегодня их нет в «Паросе». Как участник Арцахской войны, инвалид первой группы Арутюн Товмасян пользовался нашими программами, была эта возможность»,- сказала начальник отдела Гаянэ Степанян, добавив, что в последние дни ему отправки пакет с продовольствием. Касательно проблем со здоровьем, Гаянэ Степанян сказала, что установит с ним связь, если будет срочная необходимость стационарной медицинской помощи, сделают все возможное, чтобы обеспечить.