Sequence-18.00_00_56_00.Still013
Երեկ ուշ երեկոյան ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ իշխանության հասցեին հնչող այն քննադատություններին, թե իրենց գործելաոճը չափազանց թավշյա է։ Վարչապետն ասաց՝ թավշյա է, որովհետև այդպես են պայմանավորվել ժողովրդի հետ:
«Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցի հետ «Ա1+»-ը զրուցել է իշխանության գործելաոճի, վարչապետի հայտարարությունների մասին:
_Տիկի՛ն Կարապետյանց, Դուք պարբերաբար այս իշխանությանը մեղադրում եք թավշա գործելակերպ որդեգրելու մեջ, վարչապետը ուղիղ եթերում անդրադարձավ իրենց մոտեցմանը, Ձեզ համոզե՞ցին նրա բերած փաստարկները:
-Բոլորովին համոզիչ չէր: Պայմանավորվածությունը չէր  վերաբերում հետագայի գործողություններին: Չէր վերաբերվում հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելուն, չէր վերաբերում համակարգերը բարեփոխելուն, վեթինգին, Սահմանդրությունը ամբողջությամբ փոխելուն, Ընտրական օրենսգիրքը ամբողջությամբ փոխելուն,  ենթադրում էր, որ այդ պահին ժողովուրդը բռնության չի դիմում, և ընդունելի տարբերակ էր բոլորի համար: Այսօր իշխանությունները թաքնվում են ժողովրդի հետ պայմանավորվածության հետևում:
_Վարչապետը նաև հայտարարեց, թե  կան մարդիկ, ովքեր չարաշահել են թավիշը և պետք է դուրս շպրտվեն պետական կառավարման համակարգից:  Ըստ Ձեզ՝ առաջիկայում խոշոր պաշտոնանկությունների սպասե՞լ, թե՞ ոչ:
_Քանի որ հայտարարվեց, որ թավիշը մնում է, ես կարծում եմ, որ լուրջ փոփոխություններ այս պահին ակնկալել հնարավոր չէ: Ընդ որում՝ թավշում են հիմնականում հանցագործները, որովհետև բոլորս գիտենք, օրինակ, թե  ինչպես են աշխատել ԱԱԾ-ն, Գլխավոր դատախազությունը, իրավապահ մյուս համակարգերը: Այդ բոլոր մարմիններին բացի մեդալներ, պաշտոններ ու ուսադիրներ բարձրացնելուց, նաև շնորհակալություն է հայտնվում անբասիր աշխատանքի համար: Առաջարկվող փոփոխությունները չեն կարող բերել որևէ առաջընթացի: Նույն խոստացված վեթինգը, որը վերափոխվեց բարեփոխման, վստահ եմ, որ չի ծառայելու իր նպատակին: Մենք շարունակելու ենք դատարաններում ունենալ հանցագործ դատավորներ:
_Առաջին անգամը չէ, որ վարչապետը խոսում է  պետական համակարգում առկա դավաճանների, հեղափոխությանը դիմադրողների մասին, այդ դեպքում ինչո՞ւ չեն հետևում լուրջ պաշտոնանկություններ:
_Իմ կարծիքով՝ պատճառը թավիշն է, որի արդյունքում բոլոր այն մարդիկ, ովքեր հանցագործներ են, ովքեր գումարներ են մսխել, մինչև այժմ պատասխանատվության չեն ենթարկվել: Արդյոք երկու տարի՞ էր պետք  հասկանալու համար, որ այս համակարգը չի աշխատում: Շատ ավելի հեշտ կլիներ վարչապետին հասկանալ, որ նման խնդիր կա, եթե լսեին քաղհասարակությանը, երբ մենք ասում էինք, որ, օրինակ, իրավապահ համակարգում առաջընթաց չկա, կա տապալում: Ես կարծում եմ, որ ժամանակը բաց է թողնված և չեմ կարծում՝ այս իշխանությունները ցանկություն ունեն կամ ունակ են լինելու ինչ-որ փոփոխություններ անել:
_Այսինքն՝ պնդում եք, որ վարչապետի երեկվա հայտարարությանը և՞ս գործողություններ չեն հաջորդի, և սլաքները կոնկերետ մարդկանց կողմ չեն ուղղվի:
_Ենթադրում եմ, որ ավանդույթի համաձայն՝ մեկ-երկու փոքր ֆիգուրներ կարող են հեռացվել աշխատանքից, բայց նրանք եղանակ  փոխող չեն: Օրինակ՝ մինչև հիմա Գլխավոր դատախազը համարվում է իրենց «սրտի դատախազը»: Մարդիկ ոչ միայն տեղյակ չեն, այլ նաև ցանկություն չունեն լսելու, վերլուծելու:
_Գուցե, օրինակ,  Արթուր Դավթյանը վարչապետի մատնանշած այն մարդկանց շարքո՞ւմ է, ովքեր օգտագործել են իրենց տրված շանսը:
_Ու դրա արդյունքում բազմաթիվ մարդիկ փախուստի են դիմել, մասնավորապես՝ իր մտերիմ ընկեր, Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը, նաև բազմաթիվ այլ պաշտոնյաներ և մարդիկ, ովքեր ապօրինի ձեռքբերված գումարների համար պատասխան պիտի տային:
Ես սկսում եմ կասկածել՝ արդյոք այստեղ չկա  ներկա և նախկին իշխանությունների մեջ գործարք, որի արդյունքում այսքան երկար ժամանակ տրվեց գումարները ավելի լավ թաքցնելու, հետքերը ավելի լավ թաքցնելու, որոշ մարդկանց տարածքից փախցնելու համար: Օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը ինձ համար ծիծաղելի է: Սերժ Սարգսյանին, նաև Ռոբերտ Քոչարյանին պետք է մեղադրանք առաջադրվեր,  օրինակ, հայրենիքի դավաճանության համար, իսկ «ջեբկիրի» հոդված դնել Սերժ Սարգսյանի վրա, լուրջ չէ:
_Նիկոլ Փաշինյանը հղում կատարեց նաև «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքին և առաջիկայում դրա կիրառման արդյունավետությանը, ի՞նչ եք կարծում որքանո՞վ այդ օրենքը արդյունավետ կարող է կիրառվել:
_Այդ գործընթացը, եթե հանձնարարվելու է այն մարմիններին, որոնք նախկինում էլ  կոռուպցիայի, գումարների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարելու պարտականություն են ունեցել, ապա այդ  կառույցները հիմա փողերի վերադարձ չեն անելու, լինելու են ՀՀ-ից փախուստի դիմած հերթական հովանավորվող տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Որպեսզի գումարները վերադառնան, անհրաժեշտ է կատարել շատ ռեալ  փոփոխություններ: Այս օրենքը ուշացած է, բայց շատ լավն է, սակայն չի աշխատելու:

Sequence-18.00_00_56_00.Still013
Вчера поздно вечером в прямом эфире фейсбук премьер-министр Никол Пашинян обратился к критике в адрес властей, что их стиль работы чрезвычайно бархатный. Премьер-министр сказал: бархатный, потому что так они договорились с народом.
«А1+» побеседовал с президентом НПО «Хельсинская ассоциация», правозащитником Ниной Карапетянц о стиле работы властей, заявлениях премьер-министра.
_Госпожа Карапетянц, Вы периодически обвиняете эти власти в бархатном стиле действия, премьер-министр в прямом эфире обратился к их подходу, убедили ли Вас приведенные им аргументы?
- Это было абсолютно неубедительно. Договоренность не относилась к дальнейшим действиям. Не относилась к привлечению к ответственности преступников, не относилась к реформе систем, веттингу, к тому, чтобы полностью изменить Конституцию, полностью изменить Избирательный кодекс, предполагал, что на данный момент народ не прибегает к насилию, и это был приемлемый вариант для всех. Сегодня власти прячутся за договоренностью с народом.
_ Премьер-министр также заявил, что есть люди, которые злоупотребляли бархатом и должны быть выброшены из системы государственного управления. Как по-Вашему, в ближайшее время ждать крупных отставок или нет?
_ Поскольку было объявлено, что бархат остается, я думаю, что серьезных изменений на данный момент ожидать невозможно. Причем, в бархате в основном преступники, потому что мы все знаем, к примеру, как работали СНБ, Генеральная прокуратура, остальные правоохранительные системы. Всем этим органам кроме медалей, должностей и повышения погон, также выражается благодарность за безупречную работу. Предлагаемые изменения не могут привести к какому-либо прогрессу. Тот же обещанный веттинг, который превратился в реформу, я уверена, не будет служить своей цели. У нас по-прежнему будут преступные судьи в судах.
_Премьер-министр не впервые говорит о преступниках в государственной системе, о тех, кто противодействует революции, в этом случае, почему не следуют серьезные отставки?
_ По-моему, причина в бархате, в результате которого все люди, являющиеся преступниками, которые промотали деньги, до сих пор не были привлечены к ответственности. Неужели нужен год для того, чтобы понять, что эта система не работает? Премьеру гораздо легче было бы понять, что есть подобная проблема, если б прислушались к гражданскому обществу, когда мы говорили, что, к примеру, в правоохранительной системе прогресса нет, есть крушение. Думаю, что время упущено, и не думаю, что у этих властей есть желание или они способны произвести какие-либо изменения.
_ То есть вы утверждаете, что за вчерашним заявлением премьер-министра также не последуют действия, и стрелки не будут переведены на конкретных людей.
_Предполагаю, что по традиции по одному могут быть уволены мелкие фигуры, но они не меняют погоду. К примеру, до сих пор Генеральный прокурор считается их «любимым прокурором». Люди не только не знают, но и у них нет желания слушать, анализировать.
_ Возможно, к примеру, Артур Давтян находится среди тех людей, указанных премьер-министром, которые использовали данный им шанс.
_ И в результате этого многочисленные люди обратились в бегство, в частности, его близкий друг, руководитель следственной группы по делу 1-го Марта Ваагн Арутюнян и многочисленные другие чиновники и люди, которые должны были отвечать за незаконно приобретенные суммы.
Я начинаю подозревать, нет ли здесь сделки между нынешними и бывшими властями, в результате которой было предоставлено так много времени для того, чтобы лучше спрятать деньги, лучше спрятать следы, некоторым людям покинуть территорию. К примеру, обвинение, выдвинутое Сержу Саркисяну, для меня смешно. Сержу Саркисяну, а также Роберту Кочаряну должно было быть выдвинуто обвинение, к примеру, за измену родине, а предъявлять Сержу Саркисяну статью «карманника» несерьезно.
_Никол Пашинян также сослался на Закон РА «О конфискации имущества незаконного происхождения» и на эффективность его применения в ближайшем будущем, как Вы думаете, насколько эффективно может применяться этот закон?
_ Этот процесс, если будет поручаться тем органам, которые и раньше имели обязанность бороться с незаконным оборотом, то эти структуры сейчас не будут делать возврат денег, будут очередные различные высокопоставленные чиновники, бежавшие из РА. Для того, чтобы деньги были возвращены, необходимо совершить очень реальные изменения. Этот закон запоздалый, но очень хороший, однако он не будет работать.