Պաշտոնը կստանձնի հունիսի 13-ին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 17-ին ՀՀ Ազգային Ժողովը Մարտին Գալստյանին ընտրել է Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում:
Ընթացակարգերի համաձայն, Մարտին Գալստյանը ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնը կստանձնի հունիսի 13-ին:
Ստորև ներկայացնում ենք Մարտին Գալստյանի հակիրճ կենսագրականը:
Մարտին Արտաշեսի Գալստյանը ծնվել է 1978 թ. մայիսի 4-ին:
1994-1999 թթ. ուսանել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետում, այնուհետ ԲՈՒՀ-ի ասպիրանտուրայում՝ ստանալով տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
2009-2010 թթ. սովորել է Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդու անվան հանրային կառավարման դպրոցում, ստանալով հանրային կառավարման մագիստրոսի կոչում:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1998 թ-ին ՀՀ կենտրոնական բանկում: Երկար տարիներ ղեկավարել է ֆինանսական գործառնությունների վարչության միջազգային պահուստների կառավարմամբ զբաղվող ստորաբաժանումը, այնուհետ ղեկավարել է Վիճակագրության վարչությունը: 2015 թ-ին նշանակվել է Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի առաջին ղեկավար: 2018 թ-ից առ այսօր ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ է:
Հանդիսանում է Համաշխարհային բանկի միջազգային խորհրդատու / դասախոս:
Դասավանդում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում «Մրցունակություն և կլաստերներ» առարկան: Նույն համալսարանում Հարվարդի բիզնես դպրոցի ծրագրի արտոնագրով դասախոսություններ է կարդում: 2015 թ-ին ճանաչվել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի լավագույն դասախոս:
Ներգրավված է հասարակական գործունեության մեջ, մասնակցել է 50-ից ավել միջազգային մասնագիտական միջոցառումների, մի շարք մասնագիտական հրապարակումների հեղինակ է:

2015_central_bank2015_625482432
17 апреля в Национальном собрании Республики Армения Мартин Галстян был избран председателем Центрального банка.
Согласно процедурам, Мартин Галстян вступит в должность председателя Центрального банка Армении 13 июня.
Служба по связям с общественностью Центрального банка Армении представила краткую биографию Мартина Галстяна.
Мартин Галстян родился  4 мая 1978 года в Ереване.
В 1994 - 1999  гг. он учился на экономическом факультете Ереванского государственного университета, затем в аспирантуре вуза, получив ученую степень кандидата экономических наук.
В 2009 - 2010 гг. учился в Школе государственного управления им. Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета, получив степень магистра государственного управления.
Трудовую деятельность начал в 1998 году в Центральном банке Армении. На протяжении многих лет Мартин Галстян руководил отделом управления финансовых операций, занимающимся управлением международными резервами, затем он руководил управлением статистики. В 2015 году он был назначен первым руководителем Учебно-исследовательского центра Дилижана. С 2018 года по настоящее время Мартин Галстян член Совета Центрального банка Республики Армения.
Он международный консультант / преподаватель Всемирного банка.
Преподает предмет “Конкурентоспособность и кластеры” в Американском университете Армении. В том же университете читает лекции по программе Гарвардской бизнес-школы. В 2015 году Мартин Галстян был признан лучшим преподавателем Американского университета Армении.
Он  вовлечен в общественную деятельность, участвовал в более чем 50 международных профессиональных мероприятиях, является автором ряда профессиональных публикаций.