artsakh-mfa_142_0_11
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի՝ աշխարհի բոլոր անկյուններում անհապաղ և համընդհանուր հրադադարի կոչը՝ հնարավորություն տալու մարդկությանը համախմբվել ընդհանուր թշնամու՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի դեմ պայքարում, կարևոր, անհրաժեշտ և պատեհաժամ նախաձեռնություն է: Այս կոչի բարեխիղճ կատարումը կարևոր ներդրում կդառնա միջազգային հանրության կոլեկտիվ ջանքերում՝ ուղղված համայն մարդկության համար այդ նոր սպառնալիքին արդյունավետ դիմակայելուն:
Համոզված ենք, որ այս ճգնաժամային ժամանակահատվածում նեղ քաղաքական նպատակների հասնելու համար համավարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակից օգտվելու ցանկացած փորձ սպառնալիք է ներկայացնում ամբողջ միջազգային հանրության համար և արժանի է ամենախիստ դատապարտության: Եվ հակառակը՝ համայն մարդկության համախմբվածությունը ընդհանուր և անողոք թշնամու առջև թույլ կտա ոչ միայն հաղթանակած դուրս գալ այս պայքարից, այլ նաև կամրապնդի համագործակցության ոգին, ինչը կարող է աշխարհն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնել:
Արցախի Հանրապետությունը անհապաղ արձագանքել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությանը և արդեն մարտի 24-ին՝ վերահաստատել իր հանձնառությունը՝ խստորեն պահպանելու հրադադարի ռեժիմը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Մենք կիսում ենք ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեսակետը, որ նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում միջազգային հանրության կոլեկտիվ ջանքերի կենտրոնում պետք է լինի յուրաքանչյուր մարդու կյանքը: Միայն առաջնորդվելով «ոչ ոք մոռացված չէ» սկզբունքով՝ մարդկությունը կկարողանա արժանապատվությամբ դիմանալ այդ փորձությանը: Արցախի Հանրապետության համար, որն արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ հակամարտության մեջ է գտնվում Ադրբեջանի հետ, նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարն առանձնակի սրություն է ստանում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ հակամարտության պատճառով Արցախի ժողովուրդը զրկված է միջազգային կառույցների աջակցությունից:
Այս կապակցությամբ հուսով ենք, որ մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, կորոնավիրուսի հետ պայքարում կաջակցեն Արցախին, ինչը ներդրում կդառնա այդ համաշխարհային մարտահրավերի հաղթահարմանն ուղղված ընդհանուր ջանքերում»,- ասված է հայտարարաության մեջ:

artsakh-mfa_142_0_11
Призыв Генерального секретаря Организации Объединённых Наций Антониу Гутерриша к немедленному всеобщему прекращению огня во всех уголках мира с целью позволить человечеству сплотиться в борьбе с общим врагом – пандемией нового типа коронавируса (COVID-19), является важной, необходимой и своевременной инициативой. Добросовестное выполнение данного призыва станет важным вкладом в коллективные усилия международного сообщества по эффективному противодействию этой новой угрозе для всего человечества.
Мы убеждены, что в этот критический период любые попытки воспользоваться ситуацией, вызванной пандемией, для достижения узкополитических целей представляют угрозу для всего международного сообщества и заслуживают самого строгого осуждения. И, напротив, сплоченность всего человечества перед общим и беспощадным врагом позволит не только выйти победителем в этой борьбе, но и укрепить дух сотрудничества, который может сделать мир более безопасным и процветающим.
Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) незамедлительно откликнулась на инициативу Генерального секретаря ООН и уже 24 марта подтвердила свою приверженность строго соблюдать режим прекращения огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта.
Мы разделяем точку зрения Генерального секретаря ООН, что в центре коллективных усилий международного сообщества в борьбе с пандемией нового типа коронавируса должна быть жизнь каждого человека. Только руководствуясь принципом «никто не забыт», человечество сможет достойно выдержать это испытание. Для Республики Арцах, которая уже три десятилетия находится в состоянии конфликта с Азербайджаном, борьба с новым типом коронавируса приобретает особую остроту, принимая во внимание тот факт, что из-за конфликта народ Арцаха лишен поддержки со стороны международных структур.
В связи с этим надеемся, что специализированные международные организации, в частности, Всемирная организация здравоохранения, окажут помощь Арцаху в борьбе с коронавирусом, что внесет вклад в общие усилия по преодолению этого глобального вызова.