«Հայաստանում առկա միջոցներով այլևս հնարավոր չէ բուժումն իրականացնել»․ փաստաբանը՝ Մ․ Գրիգորյանի վիճակի մասին
Օրեր առաջ Երկրապահ կամավորականների միության նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի ինքնազգացողությունը վատացել է՝ կապված շնչառության հետ։ Այդ մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Գրիգորյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
Նա նշեց՝ այդ ընթացքում հնարավոր եղավ կարգավորել վիճակը, սակայն դրանով չի փոխվում կարգավիճակը։
«Մանվել Գրիգորյանի էպիկրիզներով, առավել ևս՝ վերջին էպիկրիզով փաստված է հիվանդությունների բացասական դինամիկան, հիվանդությունների ավելացումը և վիճակի վատթարացումը, ֆիքսված են ծանր հիվանդություններ»,- ասաց նա։
Փաստաբանի խոսքերով՝ Գրիգորյանը տառապում է ծանր հիվանդություններով, և նրան բուժող մասնագետը փաստեց, որ Հայաստանի լավագույն հիվանդանոցներում տևական ժամանակ բուժվելուց հետո ոչ միայն հիվանդությունները չպակասեցին, այլ ավելի բացասական դինամիկա գրանցվեց։
Հղում անելով Գրիգորյանին բուժող բժշկի խոսքերին՝ պաշտպանը նշեց, որ Հայաստանում առկա միջոցներով և սարքավորումներով այլևս հնարավոր չէ իր վստահորդի բուժումն իրականացնել։
«Այժմ նա հիմնականում ստանում է դեղամիջոցներ շաքարային դիաբետին ուղեկցող հիվանդությունների հետ կապված, բայց դրական դինամիկա Հայաստանի պայմաններում բացառվում է»,- ընդգծեց նա։
Լևոն Բաղդասարյանն ասաց, որ էպիկրիզն և բժշկի մասնագիտական կարծիքն ուղարկել են Ֆրանսիայի այն հիվանդանոց, որտեղ ժամանակին Մանվել Գրիգորյանը վիրահատվել և բուժվել էր, և թեպետ աշխարհում և Ֆրանսիայում նաև համաճարակով պայմանավորված՝ հիվանդներին ընդունելու սահմանափակումներ կան, բայց ծանոթանալով վերջին էպիկրիզին և հիվանդության պատմությանը՝ այդ հիվանդանոցից նույնպես բարձրաձայնեցին, որ հիվանդին անհապաղ պետք է տեղափոխել իրենց մոտ։
«Մենք այդ բոլոր փաստաթղթերն ուղարկեցինք Առողջապահության նախարարություն, նախարարին դիմում գրեցինք, խնդրեցինք, որպեսզի դա հաշվի առնելով՝ տա համապատասխան որոշում, որ հիվանդը կարողանա (և դա մենք ներկայացնում ենք դատարանին) տեղափոխվել արտերկիր։ Ավելին, մենք Առողջապահության նախարարությանն ուղղված գրության մեջ փաստել ենք, որ եթե ցանկություն ունի նորից լրացուցիչ կոնսիլիում հրավիրելու, նաև օգտվի այդ իրավունքից։ Առողջապահության նախարարությունը, ցավոք, անգործություն դրսևորեց, բացարձակ գործողություն չարեց։ Ավելին, ուղղորդեց մեզ, որպեսզի դիմենք դատարան՝ հաշվի առնելով, որ գործը դատարանում է»,- շարունակեց ԵԿՄ նախկին նախագահի շահերի պաշտպանը։
Վերջինս անթույլատրելի է համարում նախարարության այսպիսի քայլը, և ըստ նրա՝ նախարարությունն անգործություն է դրսևորել, քանի որ առողջապահական գործառույթը չի կարող լինել ընտրովի, նախարարության պոզիտիվ պարտավորություն էր կա՛մ եղած փաստաթղթերով անել եզրահանգում, կա՛մ կոնսիլիում ձևավորել՝ նոր եզրահանգում անելու համար։
Բաղդասարյանը նաև հավելեց, որ նախարարության գրությունը պաշտպանական կողմը փոխանցել է դատարան (միգուցե դատարանը միջոցներ ձեռնարկեր), սակայն դատարանը ևս դրսևորեց չեզոք վարքագիծ՝ պատճառաբանելով, որ առողջապահական գործառույթներ չի իրականացնում, և առողջապահական հարցերով պաշտպանական կողմը թող դիմի Առողջապահության նախարարություն։
«Սոցիալական երկիր կոչվող Հայաստանում դա պարզապես անթույլատրելի է (խոսքը վերաբերում է անձի առողջությանը), և մենք այդ բոլոր փաստաթղթերն ուղարկել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան այնքանով, որքանով որ Գրիգորյանի գործը նաև ՄԻԵԴ-ի տիրույթում է՝ խոշտանգման փաստի ուժով։ Այստեղ խնդիրը չի վերաբերում կոնկրետ անձին, խնդիրը վերաբերում է պետական այն քաղաքականությանը, որը, ցավոք, որոշ անձանց մասով, մասնավորապես՝ Մանվել Գրիգորյանի, իրականացվում է ընտրովի։ Այսինքն՝ ոչ մի պետական լիազոր մարմին իր պոզիտիվ պարտավորությունը չի կատարում»,- եզրափակեց Գրիգորյանի փաստաբանը։
Մեկնաբանության համար կապ հաստատեցինք Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանի հետ։ Նիկողոսյանն ասաց, որ նախարարությունը չի մեկնաբանում այս հարցը։
Իրավիճակի հետ կապված «Ա1+»-ը խոսեց նաև Դատական դեպարտամենտի արարողակարգի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ, Բարձրագույն դատական խորհրդի մամուլի քարտուղար Արման Խաչատրյանի հետ։
Խաչատրյանն ասաց, որ ԲԴԽ-ն արդարադատական պրոցեսների մեջ բացարձակապես չի խառնվում։ «Մենք իրավասու չենք մեկնաբանենք որևիցե բան։ Ու որևիցե մեկը դրա իրավունքը չունի դատավորի փոխարեն կամ ընթացող արդարադատական պրոցեսի մասին որևէ մեկնաբանություն անել»,- նշեց Խաչատրյանը։
Մենք նաև խոսեցինք Մանվելի Գրիգորյանի գործով դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի օգնական Անի Դանիելյանի հետ։ Ասացինք, որ Գրիգորյանի փաստաբանն ասել է, որ պաշտպանական կողմը դիմել է դատարան, սակայն դատարանն ասել է, որ առողջապահական գործառույթների չի իրականացնում, և դրանք Առողջապահության նախարարության գործառույթներն են։
«Ես իրավասու չեմ մեկնաբանել։ Դատական նիստի ժամանակ, որքանով տեղյակ եմ, փաստարկները քննարկվել են, և դատավորը համապատասխան արձագանքը տվել է։ Նիստերի ժամանակ հնչած դիրքորոշումները համարվում են պաշտոնական, և դրանից զատ ո՛չ դատավորը, ո՛չ աշխատակազմը, վարքագծի կանոններից ելնելով, իրավասու չեն լրացուցիչ մեկնաբանություն տալ»,- եզրափակեց Անի Դանիելյանը։
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը տանն է բուժում ստանում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է երկրից չհեռանալու ստորագրությունը։
ԵԿՄ նախկին նախագահը մեղադրվում է ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու, ավելի քան 101 միլիոն դրամի գույք յուրացնելու, ավելի քան 1 միլիարդ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից ավելի քան 1 միլիարդ դրամ վատնելու և շորթմամբ 37 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու մեջ: Նա մեղադրանքը չի ընդունում։

«Имеющимися в Армении средствами более невозможно осуществить лечение»: адвокат о состоянии М. Григоряна
Поддержи А1+!Несколько дней назад самочувствие бывшего председателя Союза добровольцев Еркрапах Манвела Григоряна ухудшилось, в связи с дыханием. Об этом в беседе с «А1+» сказал адвокат Григоряна Левон Багдасарян.
Он сказал: за это время стало возможным урегулировать ситуацию, но состояние это не меняет.
«Согласно эпикризам Манвела Григоряна, тем более, по последнему эпикризу доказана отрицательная динамика болезней, увеличение заболеваний и ухудшение состояние, зафиксированные тяжелые болезни»,- сказал он.
По словам адвоката, Григорян страдает тяжелыми заболеваниями, и лечивший его специалист отметил, что после длительного лечения в лучших больницах Армении заболевания не только не уменьшились, но и была зарегистрирована отрицательная динамика.
Ссылаясь на слова лечащего врача Григоряна, адвокат отметил, что имеющимися в Армении средствами и оборудованием отныне невозможно осуществить лечение его доверителя.
«Сейчас он в основном получает лекарственные средства в связи с заболеваниями, сопровождающими сахарный диабет, но положительная динамика в условии Армении исключается»,- подчеркнул он.
Левон Багдасарян сказал, что эпикриз и профессиональный отзыв врача отправили в ту французскую больницу, где в свое время был прооперирован и лечился Манвел Григорян, несмотря на то, что в связи с пандемией в мире, в том числе во Франции, имеются ограничения на прием больных, но ознакомившись с эпикризом и историей болезни последнего, из другой больницы также сообщили, что больного нужно незамедлительно переместить к ним.
«Мы отправили все эти документы в Министерство здравоохранения, написали заявление министру, попросили, чтобы с учетом этого, вынес соответствующее решение, чтобы больной (и мы это представляем суду) мог выехать за границу.
Более того, в письме, адресованном Министерству здравоохранения, мы отметили, что если хочет созвать дополнительный консилиум, также воспользоваться этим правом. Министерство здравоохранения, к сожалению, проявило бездействие, абсолютно ничего не сделало. Более того, направило нас обратиться в суд, учитывая, что дело находится в суде»,- продолжил защитник интересов бывшего председателя СДЕ.
Последний считает этот шаг министерства недопустимым, и по его мнению, министерство проявило бездействие, поскольку здравоохранительная функция не может быть избирательной, позитивным обязательством министерства было либо сделать заключение с имеющимися документами, либо сформировать консилиум для того, чтобы сделать новое заключение.
Багдасарян также добавил, что сторона защита передала письмо министерства в суд (возможно, суд предпринял бы меры), однако суд также проявил нейтральную позицию, мотивируя тем, что он не осуществляет здравоохранительных функций, и по вопросам здравоохранения сторона защиты пусть обращается в Министерство здравоохранения.
«В Армении, которая называется социальной страной, это просто недопустимо (речь идет о здоровье личности), и мы отправили все эти документы в Европейский Суд по правам человека постольку, поскольку дело Григоряна также находится в юрисдикции ЕСПЧ силой факта пыток. Здесь проблема не относится к конкретной личности, проблема относится к государственной политике, которая, к сожалению, по части некоторых лиц, в частности, Манвела Григоряна, осуществляется выборочно. То есть, не только уполномоченный государственный орган не выполняет позитивного обязательства»,- заключил адвокат Григоряна.
Для комментария мы связались с пресс-секретарем министра здравоохранения Алиной Никогосян, которая сказала, что министерство не комментирует этот вопрос.
В связи с ситуацией «А1+» побеседовал с начальником управления по церемониалу и связям с общественностью Судебного департамента, пресс-секретарем Высшего судебного совета Арманом Хачатряном.
Хачатрян сказал, что ВСС абсолютно не вмешивается в процессы правосудия. «Мы не уполномочены что-либо комментировать. И никто не имеет права давать какой-либо комментарий вместо судьи или о текущем судебном процессе»,- отметил Хачатрян.
Мы также поговорили с помощником судьи по делу Манвела Григоряна Мнацаканом Мартиросяном. Сказали, что адвокат Григоряна сказал, что сторона защиты обратилась в суд, однако суд сказал, что не осуществляет функций здравоохранения, и это – функции Министерства здравоохранения.
«Я не уполномочен комментировать. Во время судебного заседания, насколько мне известно, обсуждали аргументы, и судья дал соответствующую реакцию. Позиции, прозвучавшие во время заседаний, считаются официальными, и помимо них ни судья, ни аппарат, исходя из правил поведения, не уполномочены давать дополнительных комментариев»,- заключила Ани Даниелян.
Отметим, что Манвел Григорян получает лечение дома, в качестве меры пресечения по отношению к нему избрана подписка о невыезде.
Бывший председатель СДЕ обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищении имущества на сумму более 101 миллионов драмов, уклонение от налогов на сумму более 1 миллиарда драмов, хищения более 1 миллиарда драмов из государственных средств и организации хищения имущества на сумму 37 миллионов драмов посредством вымогательства. Он не признает себя виновным.