ԱՄՆ-ից Հայաստան է վերադառնում FLEX ծրագրով մեկնած 34 աշակերտ․ խոսնակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը FLEX ծրագրով ԱՄՆ հանրակրթական տարբեր ավագ դպրոցներում ուսանող հայ աշակերտների վերաբերյալ․
Նշել էինք, որ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է եղել FLEX ծրագրով ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում գտնվող ավագ դպրոցի հայ աշակերտների և ծրագրի հայաստանյան ներկայացուցչի հետ:
Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում և Ամերիկյան խորհուրդների հետ սերտ համագործակցությամբ ապրիլի 9-ին կազմակերպվել է FLEX ծրագրով ԱՄՆ հանրակրթական տարբեր ավագ դպրոցներում ուսանող հայ և վրացի աշակերտների վերադարձը համապատասխանաբար Հայաստան և Վրաստան:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության համակարգմամբ Ամերիկայի խորհուրդների կողմից ապահովվել է աշակերտների անվտանգ տեղափոխումն ԱՄՆ 19 նահանգներից դեպի Չիկագո քաղաք, այնուհետև Հայաստան՝ Դոհա-Թբիլիսի-Երևան չվերթով։
Չիկագոյի օդանավակայանում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության և Չիկագոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսության կողմից հայ աշակերտներին տրամադրվել են առողջապահական անվտանգության անհրաժեշտ պարագաներ: Համակարգվել է նաև Դոհայի օդանավակայանում հայ ուսանողների դիմավորումն ու ուղեկցումը մինչ մեկնման մյուս սրահ:
Վերոնշյալ համագործակցության արդյունքում Հայաստան են վերադառնում 34 աշակերտ և ամերիկյան ACES ծրագրի շրջանակներում ԱՄՆ-ում ուսանող մեկ աշակերտ: Վերջիններս Հայաստան վերադառնալուն պես ենթարկվելու են 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմի:
Սա Հայաստանի և Վրաստանի՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված իրադրությունում տարբեր երկրներում գտնվող քաղաքացիներին համագործակցաբար հայրենիք վերադարձնելու հերթական լավ օրինակն է: Շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի խորհուրդներին՝ հայ աշակերտների տեղափոխումն արագ ու հարթ կազմակերպելու, ինչպես նաև մեր վրաց գործընկերներին՝ աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար:

Из США в Армению возвращаются 34 ученика, выехавшие по программе FLEX: пресс-секретарь
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Республики Армения Анна Нагдалян дала комментарий относительно армянских учеников, обучающихся в различных средних школах США по программе FLEX. Комментарий Анны Нагдалян:
“Мы уже отмечали, что посольство Армении в США находится на постоянной связи с армянскими учениками старшей школы, обучающимися в разных штатах США по программе FLEX, и с армянским представителем программы.
В результате достигнутой между министрами иностранных дел Армении и Грузии договоренности и при тесном сотрудничестве с Американскими советами 9 апреля было организовано возвращение армянских и грузинских учеников, обучающихся в различных средних школах США по программе FLEX, соответственно в Армению и в Грузию.
При координации действий посольства Армении в США и Советов Америки обеспечена безопасная перевозка учеников из 19 штатов США в город Чикаго, а затем в Армению рейсом Доха - Тбилиси -Ереван.
В аэропорту Чикаго со стороны посольства Республики Армения в США и почетного консульства Республики Армения в Чикаго армянским ученикам были предоставлены все необходимые принадлежности. Скоординированы также и встреча и сопровождение армянских школьников в аэропорту Дохи до перехода в другой зал.
В результате вышеуказанного сотрудничества в Армению вернутся и 34 ученика, обучающихся в рамках американской программы ACES, и еще один студент.
Они по возвращении в Армению будут подвержены 14-дневному обязательному карантинному режиму.
Это очередной положительный пример совместных усилий по возвращению на родину находящихся в разных странах граждан Армении и Грузии в ситуации, обусловленной распространением пандемии коронавируса нового типа. Выражаем благодарность Советам Америки за организацию быстрой и комфортной перевозки армянских учащихся, а также нашим грузинским коллегам за содействие и эффективное сотрудничество”.