93013840_235391387661931_3494806462029365248_n
Թուրքիայում Պոլսի հայ պատրիարքությունը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը  հեռախոսազրույց է ունեցել Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի հետ։
Ըստ պատրիարքության՝ Էրդողանը պատրաստակամություն է հայտնել Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների Հայաստան վերադառնալու հարցը դյուրացնել, Հայաստանին դեղորայքով օժանդակել։
«Ա1+»-ը ԵՊՀ թյուրքագիտության ամբիոնի դասախոս, թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանից և թուրքագետ, արևելագետ Հակոբ Չաքրյանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞վ է պայմանավորված Էրդողանի այսպիսի մոտեցումը, և ի՞նչ արձագանք պետք է լինի Հայաստանի կողմից։
«Նախ կրկին գործ ունենք թուրքական ներքին կյանքին բնորոշ երևույթի հետ, երբ հոգևոր առաջնորդների հետ երկրի ղեկավարը փաստորեն մշտական կապ է պահում տարբեր առիթներով, հատկապես՝ ճգնաժամային իրավիճակներում։ Եվ այս պարագայում Էրդողանի զանգը որևէ արտառոց բան իրենից չի ներկայացնում»,- ասաց Գեղամյանը։
Ըստ թուրքագետի՝ միևնույն ժամանակ յուրահատուկ ուղերձներն ուղղված էին ոչ միայն պատրիարքին, այլ նաև ավելի լայն լսարանին, և բնականաբար այդ լսարանը ներառում է նաև Հայաստանը։ Գեղամյանի կարծիքով՝ ինչ-որ առումով Էրդողանի այսպիսի քայլն իր մեջ ինչ-որ ուղերձ էր պարունակում այն տեսակետից, որ շուտով Ապրիլի 24-ն է, և յուրահատուկ «բարեհոգության» դրսևորում է, այսինքն՝ գործ ունենք թուրքական կյանքում ընդունված ավանդույթի հետ։
«Մասնավորապես՝ Ապրիլի 24-ին ընդառաջ փորձել որոշակի բարիդրացիական քայլեր անել, որոնք բնականաբար որևէ աղերս չունեն իրականության և բուն խնդրի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ»,- ընդգծեց Վարուժան Գեղամյանը։
Ճշգրտող հարցին, թե արդյոք Էրդողանի այսպիսի առաջարկն ուղղակի ձևական բնո՞ւյթ էր կրում, արևելագետը պատասխանեց, որ մամուլում որևէ տեղեկություն չկա, որ Հայաստանին դեղամիջոցների տրամադրման գործընթաց է սկսվել, կամ հասել է Հայաստան, կամ կապ է հաստատվել Հայաստանի հետ։
«Միևնույն ժամանակ այն խոսքը, որ դյուրացվել է Հայաստանի քաղաքացիների վերադարձը Հայաստան՝ այս պահին հստակ չէ, թե որ մասով է հատկապես դյուրացվել։ Հավանաբար խոսքը վերաբերում է սահմանային անցմանը, որովհետև քաղաքացիների բուն տեղափոխումը ապահովել է ՀՀ կառավարությունը՝ մասնավորապես դրա համար տրամադրելով ավտոբուսներ։ Եթե չեմ սխալվում՝ շուրջ 70 քաղաքացի վերադարձել է Հայաստան այդ ավտոբուսներով»,- շարունակեց ԵՊՀ թյուրքագիտության ամբիոնի դասախոսը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս պետք է արձագանքեն իշխանություններն Թուրքիայի նախագահին, Գեղամյանը պատասխանեց, որ իրավունք չունի պատասխանել, չի կարող ասել։
Հակոբ Չաքրյանի խոսքերով՝ մինչ այս Էրդողանն Իսպանիային և Իտալիային է օգնություն առաջարկել, և նույնիսկ ուղարկել, և վարչապետները շնորհակալություն էին հայտնել Թուրքիայի նախագահին։
«Թուրքական ընդդիմությունը խիստ քննադատեց Էրդողանին, որ սովորական դիմակներ չկան, բժշկական դիմակներ չկան, բժիշկների 78 տոկոսը դիմակ չունի (կորոնավիրուսը բուժող բժիշկներին է վերաբերում), բուժքույրերը խալաթ չունեն, գոգնոց, ձեռնոց չունեն, լվանում են, որ նորից օգտագործեն։ Փոխանակ երկրի ներսում հիվանդանոցի պահանջները բավարարի՝ իրեն ցույց տալու համար վերցնում և Իսպանիային է օգնում, Իտալիային է օգնում»,- նշեց թուրքագետը։
Ըստ Չաքրյանի՝ հավանական է, որ նույնիսկ ինֆորմացիա չտրվի, որ Հայաստանին օգնություն է տրամադրվում, որովհետև Էրդողանն այդ դեպքում կարող է ավելի խիստ քննադատության արժանանալ, քանի որ ընդհանուր առմամբ հայերի և Հայաստանի նկատմամբ, մեղմ ասած, բացասական վերաբերմունք կա այնտեղից, և որ դա ավելի կընդգծվեր։
«Իհարկե Էրդողանի այս քայլն արվել էր Թուրքիայի միջազգային հեղինակությունը բարելավելու համար, որը վերջին տարիներին բավական տուժել էր Էրդողանի կողմից արված հայտարարությունների պատճառով՝ «Ով Մերկել», «Ով Մակրոն»  և այլն։ Այսպիսի արտահայտությունների պատճառով սրվել էին հարաբերությունները Եվրամիության հետ, Միացյալ Նահանգների հետ»,- նկատեց Չաքրյանը։
Սակայն նրա խոսքերով՝ այնուամենայնիվ Էրդողանը վատ բան չի անում, պետք է շնորհակալ լինել։
Հարցին, թե ինչպե՞ս պետք է պատասխանել Էրդողանին, հաշվի առնե՞լ, որ Պոլսի պատրիարքության միջոցով է փոխանցվել Էրդողանի խոսքը և Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի միջոցո՞վ պատասխան փոխանցել, թուրքագետն ասաց, որ Գարեգին Բ-ի միջոցով կարելի է։
«Քանի որ ինքը փորձել է պատրիարքարանի միջոցով փոխանցել, Գարեգին Բ-ն էլ, թող, հայտարարությունը փոխանցի պատրիարքարան, և Պոլսի պատրիարքարանն էլ, թող, փոխանցի Էրդողանին։ Այս հարցն ուղղակի չի եղել Հայաստանի իշխանություններին առաջարկվել է պատրիարքարանին, որ այն փոխանցի։ Իշխանություններն էլ նույն ճանապարհով հավասարության սկզբունքը պետք է պահպանեն բանակցության մեջ։ Ինչ ճանապարհով, որ առաջարկվում է, նույն ճանապարհով էլ պատասխանն է փոխանցվում»,- եզրափակեց Հակոբ Չաքրյանը։

93013840_235391387661931_3494806462029365248_n
Константинопольский армянский патриархат в Турции написал на своей странице в фейсбук, что президент Турции Реджеп Таип Эрдоган провел телефонный разговор с Константинопольским армянским патриархом архиепископом Сааком Машаляном.
Согласно патриаршеству, Эрдоган выразил готовность облегчить вопрос возвращения в Армению находящихся в Турции граждан РА, помочь Армении медикаментами.
«А1+» поинтересовался у преподавателя кафедры тюрокологии ЕГУ, тюрколога Варужана Гегамяна и тюрколога, востоковеда Акопа Чакряна, чем обусловлен такой подход Эрдогана и какая должна быть реакция со стороны Армении?
«Прежде всего, мы вновь имеем дело с явлением, характерным для турецкой внутренней жизни, когда глава государства фактически поддерживает постоянную связь с духовными лидерами по различным поводам, в особенности, в кризисных ситуациях. И в этом случае звонок Эрдогана не представляет собой ничего из ряда вон выходящего»,- сказал Гегамян.
По словам тюрколога, в то же время особые послания были адресованы не только патриарху, но и более широкой аудитории, и разумеется эта аудитория включает в себя и Армению. По мнению Гегамяна, в каком-то смысле такой шаг Эрдогана содержит в себе какой-то мессидж с той точки зрения, что скоро 24-го апреля, и это проявление своеобразного «добродушия», т. е. мы имеем дело с принятой в турецкой жизни традицией.
«В частности, в канун 24-го апреля попытаться предпринять какие-то доброжелательные шаги, которые, разумеется, не имеют ничего общего с действительностью и с самой проблемой – признанием Геноцида армян»,- подчеркнул Варужан Гегамян.
На уточняющий вопрос, не носило ли такое предложение Эрдогана чисто формальный характер, востоковед ответил, что в прессе нет никакой информации о том, что начался процесс предоставления Армении лекарственных средств или что они поступили в Армению, или о том, что с Арменией установлена связь.
«В то же время речь о том, что облегчено возвращение в Армению граждан Армении, в настоящий момент не конкретизирована, по какой части в частности облегчено. Вероятно речь идет о переходе границы, потому что само перемещение граждан обеспечило Правительство РА, в частности  предоставив для этого автобусы. Если не ошибаюсь, около 70 граждан вернулись в Армению на этих автобусах»,- продолжил преподаватель Кафедры тюркологии ЕГУ.
На вопрос, как власти должны ответить президенту Турции, Гегамян ответил, что не имеет права отвечать, не может сказать.
По словам Акопа Чакряна, до сих пор Эрдоган предлагал помощь Испании и Италии и даже отправил, и премьер-министры выразили благодарность президенту Турции.
«Турецкая оппозиция строго критиковала Эрдогана за то, что нет обычных масок, нет медицинских масок, у 78% врачей нет масок (коронавирус  относится к лечащим врачам), у медсестер нет халатов, фартуков, перчаток, стирают, чтобы использовать снова. Вместо того, чтобы удовлетворить потребности больниц внутри страны, для того, чтобы показать себя, помогает Испании и Италии»,- отметил тюрколог.
По мнению Чакряна, вероятно, что даже не будет дана информация о том, что Армении предоставляется помощь, потому что Эрдоган в этом случае может удостоиться более строгой критики, поскольку в общей сложности, там, мягко говоря, негативное отношение к армянам и Армении, и оно стало бы еще больше подчеркнутым.
«Конечно, этот шаг Эрдогана был сделан для улучшения международного авторитета Турции, которая в последние годы довольно пострадала из-за заявлений Эрдогана. Из-за таких заявлений обострились отношения с Евросоюзом, с Соединенными Штатами»,- отметил Чакрян.
Однако по его словам, тем не менее, Эрдоган не делает ничего плохого, нужно быть благодарными.
На вопрос, как нужно ответить Эрдогану, учитывать, что речь Эрдогана была передана посредством Константинопольского патриаршества и ответ он передал посредством Католикоса всех армян Гарегина II, тюрколог сказал, что можно посредством Гарегина II.
«Поскольку он передал свои слова посредством патриаршества, Гарегина II пусть передает заявление в патриаршество, и Константинопольский патриарх пусть передаст Эрдогану. Этот вопрос не пришел прямо к властям Армении, было предложено патриаршеству, чтобы передали. Власти тем же путем должны поддерживать принцип равенства в переговорах. Каким путем предлагается, тем же путем передается ответ»,- заключил Акоп Чакрян.