92028769_803559443385090_9161110472945041408_n
Անթույլատրելի գործելաոճ է․ բնապահպանը՝ ոլորտին առնչվող ինֆորմացիայի սահմանափակմանն ուղղված նախագծի մասին
Ապրիլի 2–ին ՀՀ կառավարության նիստում ընդունվեց  «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագիծը,  որով Շրջակա միջավայրի նախարարությունն առաջարկում է սահմանափակել ոլորտին առնչվող տեղեկատվության տրամադրումը։
Նախագիծը կառավարության նիստում ընդունվեց առանց զեկուցման: Սակայն մասնագիտական հանրության շրջանում այն բուռն քննարկումների առիթ դարձավ:
Մասնավորապես՝ մասնագետները բարձրաձայնում են, որ օրենքը հանրային քննարկում չի անցել: Բնապահպան Լևոն Գալստյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում  նշեց, որ երբ նախագիծը դրվել է քննարկման E-draft-ում, այնտեղ  քվերակողների մեծամասնությունը դեմ է եղել․ նրանց կարծիքները հաշվի չեն առնվել, իսկ Կառավարության նիստում հաստատված վերջնական տարբերակը լրիվ այլ բան է, ինչն էլ՝ ըստ Գալստյանի՝ աբսուրդ է.
«Այստեղ կարևորն այն է, որ հարթակում քննարկման սխեման չի աշխատում, սա անթույլատրելի գործելաոճ է, նույնիսկ  եթե ամենալավ որոշումն ես կայացնում, նման ձևով փոփոխություն անելը անթույլատրելի է»:
Գալստյանը կարծում է՝ նախագծի հիմնավորումները աբսուրդային են.
«Հարց է պետք տալ նախարարությանը, թե անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում  որևէ մեկը դիմե՞լ է իրենց և ուզել, օրինակ, Բեզոարյան այծերի կամ ընձառյուծի ապրելատեղի կոորդինատները և բազմացման վայրերը: Կամ իրենք շա՞տ գիտեն բազմացման վայրերը»:
«Իրենք կարող են բնապահպանական տեղեկատվությունը տրամադրել կամ մերժել իրենց ճաշակով», -ասում է Գալստյանը:
Հարցին, թե ո՞րն է  նման սահմանափակումների նպատակը, ի՞նչ ունի թաքցնելու գերատեսչությունը, բնապահպանն ասում է.
«Ենթադրենք կա հանքավայր «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում, այն Նռնաձորի ինչ-որ հանքավայր է, որը Թոխմախի Մհերի տղայինն է,  հեղափոխությունից հետո նորից տվել են դրա երկրաբանական հետախուզման թույլտվություն, կան փաստեր, որ այդ տարածքը ամբողջովին ընձառյուծի  տարածք է, և ինքը այդտեղով միգրացիա է անում, տեղաշարժվում է, եթե մենք չունենք այդ տեղեկատվությունը։ Միայն իրենք ունեն՝ որպես նախարարություն, կարող են մանիպուլյացիա անել  և ասել, որ չկա այդպիսի բան այդտեղ, իսկ ինֆորմացիա չեն տա, որովհետև այդպես գրված է օրենքում: Մի ուրիշ տեղ կարող է ուզենաս իմանաս «y» տարածքում ինչ-որ տնտեսական գործունեություն է իրականացվում, կա՞ արդյոք գրանցված բուսատեսակ կամ կենդանատեսակ, հարցում անես, կասեն՝ չենք կարող տալ»:
Իր ֆեյսբուքյան էջում այս խնդրի մասին բարձրաձայնել է նաև Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը։
Նա մասնավորապես նշել է. «E-draft ում դրված Տեղեկատվության ազատության մասին ՀՀ օրենքի փոփոխության նախագծի տարբերակը ուրիշ է եւ չի համապատասխանում այն նախագծին, որն ընդունվել է ՀՀ կառավարության կողմից ապրիլի 2-ին։ Փաստորեն, քննարկվել է մի բան, սակայն ընդունվել այլ տարբերակ»։
Նախագիծը դեռևս պետք է քննարկվի և ընդունվի Ազգային ժողովում:
Ֆեյսբուքյան իր էջում օրենքի նախագծին անդրադարձել է նաև ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։ Նա միացել է 230-ից ավելի ՔՀԿ-ներ միավորող ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հայտարարությանը և նշել.
«Էս նախագիծը չբերեք խորհրդարան։ Սրանով ջնջխելու եք ազատ խոսքն ու երկրի բնապահպանական անվտանգությունը»:
Հիշեցնենք` ըստ այդ նախագծի՝ առաջարկվում է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը լրացնել հետևյալ կետով. «Շրջակա միջավայրի վերաբերյալ տեղեկության տրամադրումը կարող է մերժվել, եթե այն կարող է բացասաբար անդրադառնալ շրջակա միջավայրի, այդ թվում՝ հազվագյուտ տեսակների բազմացման վայրերի վրա»։

92028769_803559443385090_9161110472945041408_n
2-го апреля Правительство РА приняло проект о внесении дополнений в Закон РА «О свободе информации», согласно которому Министерство окружающей среды предлагает ограничить предоставление информации, связанной с отраслью.
Проект был принят на заседании правительства без доклада. Однако он стал поводом для бурных обсуждений среди профессиональной общественности.
В частности, специалисты говорят, что этот закон не прошел общественного обсуждения. Эколог Левон Галстян в беседе с «А1+» отметил, что когда проект был вынесен на обсуждение в E-draft, большинство голосовавших были против, их мнение не было учтено, а утвержденный на заседании Правительства конечный вариант – это совершенно другое, что, по мнению Галстяна, является абсурдом:
«Здесь важно то, что на платформе не работает схема обсуждения, это – недопустимый стиль работы, даже если ты принимаешь самое хорошее решение, вносить изменение таким образом недопустимо».
Галстян считает: обоснования проекта абсурдны:
«Нужно спросить министерство, кто-нибудь обращался к ним в истории независимой Армении и просил, к примеру, координаты места обитания и места размножения безоарового козла или гепарда? Или  знают ли они места размножения?»
«Они могут предоставлять или отклонять экологическую информацию по своему вкусу», - говорит Галстян.
На вопрос, какова цель подобных ограничений, что скрывает ведомство, эколог говорит:
«Предположим, есть месторождение на территории национального парка “Аревик”, это какое-то месторождение в Нрнадзоре, принадлежащее сыну Тохмахского Мгера, после революции вновь дано геологическое разрешение на него, есть факты, что эта территория полностью является территорией гепарда, и они там мигрируют, передвигаются, и если у нас нет этой информации. Есть только у них, как у министерства, они могут манипулировать и говорить, что там нет такого, а информации не дадут, потому что так написано в законе.  В другом месте может захотеть узнать, что на территории «y» осуществляется какая-то хозяйственная деятельность, есть ли зарегистрированный вид растения или животного, сделаешь запрос, скажут: не могут дать».
На своей странице в фейсбук об этой проблеме  пишет также глава Центра свободы информации Шушан Дойдоян.
Она в частности отметила: «На E-draft размещен другой вариант проекта изменения Закона РА О свободе информации и не соответствует тому проекту, который был принят Правительством РА 2-го апреля. Фактически, обсуждалось одно, однако был принят другой вариант».
Проект еще должен пройти обсуждение и принятие в Национальном собрании.
К проекту закону обратилась на своей странице фейсбук и депутат НС от фракции ППА Наира Зограбян։
«Не приносите этот проект в парламент. Этим вы уничтожите свободу слова и экологическую безопасность страны».
Напомним, что согласно этому проекту предлагается дополнить Закон РА «О свободе информации» следующим пунктом: «В предоставлении информации об окружающей среде может быть отказано, если это может негативно сказаться на окружающей среде, в том числе на места размножения редких видов».