Վարչապետը խոսել է բացառապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևավճարների մասին․ պարզաբանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլի 6-ի ֆեյսբուքյան ասուլիսում արած հայտարարության հետ կապված, ըստ որի՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևատրումների ընդհանուր ֆոնդը կազմում է 1 միլիարդ դրամ, տարբեր անձանց կողմից ներկայացվում են մանիպուլյատիվ մեկնաբանություններ և տեղեկատվություն:
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ վարչապետը խոսել է բացառապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևավճարների մասին, այլ ոչ թե ընդհանուր պետական կառավարման համակարգի աշխատակիցների:
Ինչպես հայտնի է, նախորդ տարվանից սկսած բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների աշխատակիցների պարգևատրման համար պետական բյուջեով նախատեսվել են հատկացումներ՝ տվյալ գերատեսչության աշխատավարձային ֆոնդի 30 տոկոսի չափով, որոնք հատկացվում են պետական կառավարման համակարգի բոլոր ներկայացուցիչներին՝ սկսած ամենակրտսեր պաշտոններ զբաղեցնող անձանցից, վերջացրած բարձրաստիճան պաշտոնյաներով: Այսինքն, պարգևավճարները տրամադրվում են մեր հազարավոր  քաղաքացիներին: Ընդհանուր առմամբ, այո, պետական կառավարման համակարգում պարգևատրումների ֆոնդը տարեկան կազմում է ավելի քան 25 միլիարդ դրամ, որի ընդամենը նվազագույն մասն է միայն ուղղվում բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ նախարարների, փոխնախարարների և գլխավոր քարտուղարների պարգևատրմանը:
Վարչապետը բազմիցս հրապարակային հայտնել է իր դիրքորոշումն այս հարցերի վերաբերյալ և հռչակել քաղաքական կուրս, ասելով նաև, որ պետք չէ նախարարին մեղադրել կենսաթոշակառուից բազմապատիկ անգամ ավել աշխատավարձ ստանալու մեջ, քանզի նախարարի աշխատանքի որակից է կախված թոշակառուի հետագա բարեկեցության մակարդակը:
Հիշեցնենք նաև, որ հեղափոխությունից հետո՝ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում, Հայաստանում հարյուր հազարավոր քաղաքացիների աշխատավարձների, թոշակների, նպաստների բարձրացումներ են տեղի ունեցել, պրոցեսը շարունակվում է։
Հորդորում ենք այս և այլ հարցերի շուրջ զերծ մնալ մանիպուլյատիվ մեկնաբանություններից և կեղծ տեղեկատվություն ներկայացնելուց:
Երեկ ուղիղ եթերում վարչապետն ընդգծել էր, որ իր որոշմամբ մարտ ամսվա համար  պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները պարգևավճար չեն ստացել:
Այնուամենայնիվ, անդրադառնալով պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացմանը պարգևավճարների հաշվին՝ վարչապետը հիշեցրել էր, որ նախկինում, որպես ընդդիմադիր գործիչ, պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումը, պարգևավճարները ցինիզմ է որակել, քանի որ այդ բոլոր պաշտոնյաներին տրված է եղել արտոնություն՝ կաշառքներով, հովանավորչությամբ, կոռուպցիոն այլ լծակներով փողեր աշխատել և ըստ էության թալանել երկիրը: «Այժմ պետական կառավարման համակարգի առաջ դրված է խստագույն խնդիր և յուրաքանչյուրը գիտի, որ կոռուպցիայում ներգրավվելու պարագայում կպատժվի: Բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատանքի արդյունավետության շնորհիվ է նաև հնարավոր եղել 1 մլն 90 հազար մարդու աշխատավարձ, թոշակ, նպաստ  բարձրացրել, 2018-ից ի վեր Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացնել 1 մլրդ 100 մլն դոլարով:
Կարծում եմ, որ մենք հիմա պետք է ազնիվ, արդար պետական ծառայության վարկանիշը բարձրացնենք: Պետական կառավարման համակարգում պետք է աշխատավարձերի շարունակական բարձրացում տեղի ունենա, որովհետև բազմաթիվ խնդիրներ չեն լուծվում մի պարզ պատճառով, որ անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություն ունեցող կադրեր հաճախ հնարավոր չի լինում ներգրավել պետական կառավարման համակարգ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министр говорил исключительно о премиях высокопоставленных чиновников: пояснение
Управление информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения представило разъяснения относительно заявления премьер-министра Никола Пашиняна о премиях высокопоставленных чиновников.
"Уважаемые друзья!
В связи с заявлением премьер-министра Никола Пашиняна, сделанным 6 апреля на фейсбуковской пресс-конференции, согласно которому общий фонд вознаграждений высокопоставленных чиновников составляет 1 млрд драмов, различными лицами представляются манипулятивные комментарии и информация.
Еще раз подчеркиваем, что премьер говорил исключительно о премиях высокопоставленных чиновников, а не о сотрудниках общей системы государственного управления.
Как известно, начиная с прошлого года на вознаграждение сотрудников всех министерств и ведомств госбюджетом предусмотрены ассигнования в размере 30% от фонда зарплаты данного ведомства, которые предоставляются всем представителям системы государственного управления, начиная с занимающих самые младшие должности лиц, заканчивая высокопоставленными чиновниками. То есть, премии предоставляются тысячам наших граждан. В целом, в системе госуправления фонд вознаграждений ежегодно составляет более 25 млрд драмов, лишь минимальная часть которых направляется на награждение высокопоставленных чиновников-министров, заместителей министров и генеральных секретарей.
Премьер неоднократно публично выражал свою позицию по этим вопросам и провозгласил этот политический курс, сказав также, что не следует обвинять министра в получении зарплаты, в разы превышающей пенсии, поскольку от качества работы министра зависит уровень дальнейшего благосостояния пенсионера.
Напомним также, что в течение последних полутора лет после революции в Армении произошло повышение зарплат, пенсий, пособий сотен тысяч граждан, процесс продолжается.
Призываем воздерживаться от манипулятивных комментариев и представления ложной информации по этим и другим вопросам.
Вчера в прямом эфире премьер-министр подчеркнул, что согласно его решению высокопоставленные государственные чиновники не получили премии за март.
Тем не менее, касаясь повышения зарплат высокопоставленных государственных чиновников за счет премиальных, премьер напомнил, что он, как оппозиционный деятель в прошлом, повышение зарплат госчиновникам, премиальные считает цинизмом, поскольку всем этим чиновникам в прошлом была предоставлена привилегия - зарабатывать деньги на взятках, спонсорстве, других коррупционных рычагах и, по сути, грабить страну. “Сейчас перед системой госуправления стоит строжайшая задача, и каждый знает, что в случае вовлечения в коррупцию он будет наказан. Благодаря эффективности работы высокопоставленных чиновников стало возможным повышение зарплат, пенсий и пособий 1 млн 90 000 человек, а с 2018 года доходы госбюджета Армении увеличились на 1 млрд 100 млн долларов.
Я думаю, что сейчас мы должны поднять рейтинг честной, справедливой государственной службы. В системе государственного управления должно происходить постоянное повышение зарплат, потому что многие проблемы не решаются по одной простой причине, что кадры, обладающие необходимыми профессиональными навыками, зачастую не могут быть вовлечены в систему государственного управления”, - отметил Никол Пашинян”.