92443487_123320359308753_3355398506570317824_n
Արցախի ոստիկանները հսկիչ անցակետերում ստուգում են սահմանը հատող անձանց ինքնությունը հաստատող փաստաթղթերը (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունը շարունակում է սահմանային հսկիչ անցակետերում նոր կորոնովիրուսային վարակի տարածումը կանխելուն ուղղված աշխատանքներ իրականացնել:
Հաշվի առնելով ՀՀ Պարետի` 2020 թվականի մարտի 31-ի որոշումը` ապրիլի 3-ից մինչև ապրիլի 12-ը ներառյալ ,սահմանափակվել է Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախի Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ սահմանային հսկիչ կետերով անձանց տեղաշարժման իրավունքը՝ բացառությամբ հետևյալ դեպքերի.
? բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցների վարորդներ և մեկական ուղեկցողներ.
? սահմանամերձ շրջաններում գյուղատնտեսական կամ այգեգործական աշխատանքներ իրականացնող անձինք.
? անհետաձգելի առողջական խնդիրներով պայմանավորված հիվանդանոց ու բժշկական այլ հաստատություններ այցելող անձինք:
Սահմանափակումներից հետո «Աղավնո», «Խարխափուտ» ու «Կովսական» անցակետերով ավտոմեքենաների շարժը նվազել է մոտ 4 անգամ:
ԱՀ ոստիկանության ծառայողները հսկիչ անցակետերում կանգնեցնում են ուղևորվող տրանսպորտային միջոցները, ստուգում սահմանը հատող անձանց ինքնությունը հաստատող փաստաթղթերը, բեռնափոխադրման հետ կապված փաստաթղթերը, ՀՀ մեկնող անձանց մոտ ՀՀ տարածքում տեղաշարժվելու համար Ձև 1-ով կամ Ձև 2-ով սահմանված տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթի առկայությունը, ջերմաչափման նպատակով ապահովվում վերջիններիս ներկայանալը բուժսանիտարական հսկիչ կետեր:
ԱՀ ոստիկանությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում` նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածումը կանխելու համար, նվազագույնի հասցնել մարդկանց տեղաշարժը Արցախից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ:
Արցախ / Տեղեկատվական շտաբից նաեւ հայտնում են, որ 2020թ. ապրիլի 3-12-ը ներառյալ սահմանափակվել է Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախի Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ անձանց տեղաշարժման իրավունքը: Տվյալ սահմանափակումներն ունեն բացառություններ, որոնք մեկնաբանում է ԱՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը։

92443487_123320359308753_3355398506570317824_n
Арцахские полицейские на контрольно-пропускных пунктах проверяют документы, удостоверяющие личность (видео)
Полиция Республики Арцах на пограничных КПП продолжает осуществлять работы по предотвращению распространения короновирусной инфекции нового типа.
Учитывая решение патруля Армении от 31 марта 2020 года, с 3 апреля по 12 апреля включительно было ограничено право передвижения лиц из Республики Армения в Республику Арцах и в обратном направлении через пограничные контрольные пункты, за исключением следующих случаев: транспортные средства, осуществляющие грузоперевозки, с водителем и одним сопровождающим лицом, транспортные средства, осуществляющие сельскохозяйственные или садоводческие работы в приграничных районах, лица, посещающие больницы и другие медицинские учреждения, по неотложным проблемам, связанным со здоровьем.
После ограничений движение автомобилей на КПП “Агавно”, “Хархахут” и “Ковсакан” сократилось примерно в 4 раза.
Сотрудники полиции Республики Арцах на контрольно-пропускных пунктах останавливают транспортные средства, проверяют документы, удостоверяющие личность пересекающих границу лиц, документы, связанные с грузоперевозками, наличие документа лиц, содержащего сведения, установленные формой 1 или формой 2 для передвижения на территории Республики Армения, обеспечивают их явку в медико-санитарные контрольные пункты с целью измерения температуры.
Полиция Республики Арцах еще раз призывает для предотвращения распространения коронавируса нового типа передвижение людей из Арцаха в Армению и обратно свести к минимуму.