Հայտարարագրերը ներկայացնել մինչև ապրիլի 20-ը․ ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ այն ֆիզիկական անձինք, ովքեր 2019 թվականի ընթացքում իրականացրել են ավտոմեքենաների օտարման հարկվող գործարքներ, պարտավոր են  մինչև 2020 թվականի ապրիլի 20-ը ներկայացնել 2019 թվականի եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ և վճարել եկամտային հարկ:
Կոմիտեն տեղեկացնում է, որ այն ֆիզիկական անձինք, որոնք ներառված չեն ՊԵԿ պաշտոնական կայքի հարկային մարմնի էջի էլեկտրոնային ծառայություններ բաժնի «Անհատ ձեռնարկատեր և նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց տրամադրված ՀՎՀՀ-ների վերաբերյալ տեղեկություն» ենթաբաժնում տեղադրված ցանկում, կարող են հարկ վճարողի հաշվառման համար (ՀՎՀՀ) ստանալու նպատակով ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման վարչության էլեկտրոնային հասցեներից բացառապես մեկին (ցանկալի է ըստ բնակության վայրի) ներկայացնել դիմում (օրինակելի Ձև` ՀՎՀՀ )` կցելով անձնագրի կամ նույնականացման քարտի և հանրային ծառայությունների համարանիշի, իսկ դրա բացակայության դեպքում` հանրային ծառայությունների համարանիշի բացակայության մասին լիազոր մարմնի տրամադրած տեղեկանքի պատճենները:
Հարկային մարմնի կողմից, ՀՀ հարկային օրենսգրքի 289-րդ հոդվածի 4-րդ մասի վերջին պարբերության համաձայն, ՀՎՀՀ շնորհելուց հետո տարեկան եկամուտների հայտարարագրման աշխատանքները կարող եք իրականացնել հետևյալ հղմամբ նշված քայլերի հաջորդականությամբ՝ https://www.petekamutner.am/mdNews.aspx?sid=ts&nid=6823:
Կից ֆայլերով՝ ՀՎՀՀ տրամադրելու համար դիմումի օրինակելի ձևը և ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման վարչության էլեկտրոնային հասցեները:

Подавать декларации до 20-го апреля: КГД
Поддержи А1+!Комитет по государственным доходам напоминает, что физические лица, осуществившие в течение 2019 года облагаемые налогами сделки по отчуждению автомобилей, обязаны до 20 апреля 2020 года представить годовой расчет подоходного налога 2019 года и уплатить подоходный налог.
Как передает Арменпресс, комитет информирует, что те физические лица, которые не включены в список, размещенный в подразделе “Информация об ИНН, предоставленных физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями и нотариусами” отдела электронных услуг на официальном сайте КГД, с целью получения идентификационного номера налогоплательщика (ИНН), представить исключительно на один из электронных адресов управления по обслуживанию налогоплательщиков КГД (желательно по месту жительства) заявление (примерную форму - ИНН), приложив копии паспорта или идентификационной карты и номерного знака общественных услуг, а в случае его отсутствия - копии справки, выданной уполномоченным органом об отсутствии номерного знака общественных услуг.
Согласно последнему абзацу части 4 статьи 289 Налогового кодекса Республики Армения, после присвоения ИНН работы по декларированию годовых доходов можно осуществлять в последовательности шагов, указанных по следующей ссылке: https://www.petekamutner.am/mdNews.aspx?sid=ts&nid=6823
Примерная форма заявления о предоставлении ИНН и электронные адреса управления по обслуживанию налогоплательщиков КГД.