«Հայաստանի համար շատ կարևոր և արժեքավոր կլինի կառույցի կողմից մեր երկրի վերաբերյալ զեկույցի թարմացումը»
Նոր կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման հարցերով միջազգային գործընկերների հետ խորհրդատվությունների շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր տեսակապով զրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է համաշխարհային տնտեսական գործընթացների վրա նոր կորոնավիրուսի վարակի ազդեցության գնահատման հարցում միջազգային մասնագիտական կարևորագույն այդ կառույցի դերակատարումը: Նախագահը բարձր է գնահատել կառույցի պատրաստած վերլուծությունը համաշխարհային տնտեսության վրա COVID 19 համավարակի ազդեցության վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանը հիշատակել է 2019թ. օգոստոսին իրենց հանդիպումը, երբ առաջարկել էր կառույցի կողմից պատրաստվող՝ Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցում վերլուծությունն իրականացնել աշխարհում գոյություն ունեցող մարտահրավերների ու հնարավորությունների համատեքստում: Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ այսօր, երբ նոր կորոնավիրուսի համավարակը համաշխարհային տնտեսության համար վերածվել է թերևս առաջնային մարտահրավերի, իր առաջարկությունն ավելի քան արդիական է և վերաբերելի աշխարհի բոլոր երկրների տնտեսություններին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է նաև, որ Հայաստանի համար շատ կարևոր և արժեքավոր կլինի կառույցի կողմից մեր երկրի վերաբերյալ զեկույցի թարմացումը՝ ներառելով տնտեսության վրա COVID 19-ի ազդեցությունը, դրա հնարավոր հետևանքներն ու դրանց հաղթահարման վերաբերյալ առաջարկությունները:
Ջեյմս Ժանը նշել է, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների հաղթահարման հարցում միջազգային համագործակցության ընդլայնման առումով լիովին համամիտ է Հայաստանի նախագահի հետ: Նա խնդրել է, որ նախագահ Սարգսյանը, որպես ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի՝ Նշանավոր անձանց խմբի (UNCTAD Panel of Eminent Persons) նախագահ, փորձի և տեղեկատվության փոխանակման նպատակով խորհրդատվություններ նախաձեռնի խմբի անդամների հետ:
Ջեյմս Ժանը պատրաստակամություն է հայտնել նաև հնարավորինս արագ թարմացնել Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այս և այլ հարցերի շուրջ նախագահ Սարգսյանի հետ խորհրդատվությունները կշարունակվեն նաև առաջիկա շաբաթների ընթացքում:
Նշենք, որ նախագահ Սարգսյանը դեռևս 2018թ. հոկտեմբերին Ժնև կատարած իր աշխատանքային այցի ընթացքում ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) գլխավոր քարտուղար Մուքիսա Քիթուիի հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել կառույցի կողմից Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության վերաբերյալ զեկույց պատրաստելու մասին: Զեկույցը համապատասխան վերլուծությամբ և առաջարկություններով պատրաստվել և Հայաստանի կառավարության քննարկմանն է ներկայացվել 2019թ. սեպտեմբերին:
ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովը (UNCTAD) ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 1964 թ ստեղծված մշտական միջկառավարական մարմին է։ Կառույցն իր գործունեությամբ աջակցում է զարգացող երկրներին՝ ինտեգրացվելու միջազգային առևտրում և համաշխարհային շուկայական և տնտեսական հարաբերություններում՝ առկա խնդիրները վեր հանելու և դրանց հաղթահարմանն ուղղված առաջարկություններ մշակելու միջոցով:
2019թ. հոկտեմբերին նախագահ Սարգսյանը ընտրվել է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի՝ Նշանավոր անձանց խմբի (UNCTAD Panel of Eminent Persons) նախագահ։ Խումբը խորհրդատվություն է տրամադրում առաջիկա տասը տարիներին առևտրի և զարգացումների տեսլականի, առանցքային ու հրատապ տնտեսական զարգացման մարտահրավերների վերաբերյալ, առաջարկում դրանց հաղթահարման գաղափարներ և լուծումներ։ Խմբի անդամներ են պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ, հեղինակավոր տնտեսագետներ ու փորձագետներ։

«Для Армении очень важно и ценно будет обновление доклада о нашей стране со стороны структуры»
В рамках консультаций с международными партнерами по вопросам преодоления пандемии нового коронавируса президент республики Армен Саркисян по видеосвязи провел беседу с директором отдела инвестиций и предпринимательства Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD) Джеймсом Жаном.
Президент Саркисян подчеркнул роль этой важнейшей международной профессиональной структуры в оценке воздействия пандемии на мировые экономические процессы. Президент высоко оценил подготовленный структурой анализ влияния COVID 19 на мировую экономику.
Президент Саркисян упомянул об их встреч в августе 2019 года, когда структура предложила провести анализ в докладе об инвестиционной политике Армении в контексте существующих в мире вызовов и возможностей. Армен Саркисян сказал, что сегодня, когда пандемия нового коронавируса превратилась в первостепенный вызов для всей мировой экономики, его предложение более чем актуально и относится к экономикам всех стран мира.
Президент Саркисян отметил также, что для Армении очень важно и ценно будет обновление доклада о нашей стране со стороны структуры, с добавлением влияния COVID 19 на экономику, ее возможные последствия и предложения по их преодолению.
Джеймс Жан отметил, что в вопросе преодоления экономических последствий коронавируса в плане расширения международного сотрудничества он полностью согласен с президентом Армении. Он попросил, чтобы президент Саркисян, как председатель Группы видных лиц (UNCTAD Panel of Eminent Persons) Конференции ООН по торговле и развитию, инициировал консультации с членами группы по обмену опытом и информацией.
Джеймс Жан выразил готовность обновить доклад по Армении по возможности в ближайшее время. Достигнута договоренность о том, что консультации с президентом Саркисяном по этим и другим вопросам продолжатся и в течение ближайших недель.
Отметим, что президент Армении Армен Саркисян в октябре 2018 года в ходе своего рабочего визита в Женеву встречался с генеральным секретарем Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD) Мукисой Китуи. На встрече была достигнута договоренность о подготовке структурой доклада об инвестиционной политике Армении. Доклад был подготовлен с соответствующим анализом и предложениями и представлен на обсуждение правительства Армении в сентябре 2019 года.
Конференция ООН по торговле и развитию (UNCTAD) - постоянный межправительственный орган, созданный Генеральной Ассамблеей ООН в 1964 году. Структура содействует развивающимся странам в интеграции в международную торговлю и в мировые рыночные и экономические отношения посредством выявления существующих проблем и разработки предложений по их преодолению.
В октябре 2019 г. президент Саркисян был избран председателем Группы видных лиц Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD Panel of Eminent Persons). Группа предоставляет консультации о видении торговли и развития в ближайшие 10 лет, о ключевых и актуальных вызовах экономического развития, предлагает идеи и решения по их преодолению. Членами группы являются главы государств и правительств, авторитетные экономисты и эксперты.