Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում ստացիոնար բուժում ստանալուց հետո այսօր առավոտյան Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Բժիշկները նրա առողջական վիճակում դինամիկա են արձանագրել, սակայն փաստել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը այս պահին բժշկի մշտական վերահսկողության և հետագա բուժման կարիք ունի։
Այդ մասին հայտնում են Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Փաստաբանական թիմը քննարկում է ստեղծված համաճարակային իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանին ՔԿՀ տեղափոխելու նպատակահարմարության և նրա առողջության անվտանգության հարցը։ Այս պահին նաև առկա է բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը։
Արդեն իսկ հայտնի է, ՔԿ համակարգում առկա են կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքեր, իսկ թեստեր բավարար չափով չեն հանձնվում։ Հաշվի առնելով այդ, պաշտպանները գտնում են, որ նման պայմաններում Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա պահվի ՔԿՀ-ում, որտեղի աշխատակիցները դեռ չեն հանձնել կորոնավիրուսի թեստը։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Փաստաբանական թիմը Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակին վերաբերող մանրամասն տեղեկատվություն՝ բժշկական եզրակացություն, ստացած բուժում, չի հրապարակելու, քանի որ դա խիստ անձնական տեղեկություն է և բժշկական գաղտնիք։

Роберт Кочарян переведен в УИУ “Ереван-Кентрон”
Сегодня утром после стационарного лечения в медицинском центре “Эребуни” второй президент Армении Роберт Кочарян был переведен в уголовно-исполнительное учреждение “Ереван-Кентрон”.
“Врачи зафиксировали динамику в состоянии его здоровья, однако констатировали, что Роберт Кочарян на данный момент нуждается в постоянном контроле врача и в дальнейшем лечении.
Адвокатская группа обсуждает целесообразность перевода Роберта Кочаряна в УИУ в создавшейся эпидемиологической ситуации и безопасность его здоровья. На данный момент есть и необходимость изучения медицинских документов.
Уже известно, что в системе СК есть подтвержденные случаи коронавирусной инфекции, тесты не делаются в достаточном количестве. Учитывая это, адвокаты считают, что в подобных условиях состояние здоровья Роберта Кочаряна не позволяет содержать его в УИУ, сотрудники которого еще не протестированы на коронавирус.
“Считаем необходимым подчеркнуть, что адвокатская команда не опубликует подробной информации о состоянии здоровья Роберта Кочаряна и медицинского заключения, так как это очень личная информация и медицинская тайна”, - говорится в сообщении.