8 հոգի են հասցրել իրենց ամուսնությունը գրանցել Արտակարգ դրության օրերին կամ ինչպես ամուսնանալ հիմա
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀարսի զգեստը վարձակալել, ռեստորանը ամրագրել,ճամփորդական տոմսերն էլ արդեն գնել էին , երբ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված արտակարգ դրություն հայտարարվեց։
Տիկին Ամալյան որդու հարսանեկան արարողության նախապատրաստական այլ աշխատանքներ էլ էր կատարել, սակայն հարկադրված էին ապրիլի վերջին նախատեսված հարսանիքը հետաձգել, թե մինչև երբ՝ չգիտեն։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում տիկին Ամալյան ասաց, եթե վիրուսը նահանջի մայիսին, ապա ամռան վերջին հարսանիք կանեն։ Ռեստորանի, հարսանեկան զգեստի նախավճարները տվել էին։
«Մեզ ասում են, որ հարսի զգեստի նախավճարը հետ տալ չեն կարող։ Իսկ ռեստորանից էլ ասացին՝ եթե հարսանիքը հետաձգում եք, ապա գումարը հիմա հետ չենք տա, իսկ եթե չեղարկեք, ապա կտանք»,- նշեց տիկին Ամալյան։
Ճամփորդական տոմսերի գումարը հետ կտա՞ն, թե՞ չէ, տիկին Ամալյան չգիտի։ Տուրիստական ընկերությունից առաջարկել են մի քիչ էլ սպասել։ Եթե տոմսերը վերադարձնեն գնորդները, ապա գումարի կեսը միայն կստանան։ Իսկ եթե ավիաընկերությունը չեղարկի չվերթը, ապա գումարն ամբողջությամբ հետ կտան։
Այս ընտանիքը միակը չէ, որ նման խնդրի առաջ է կանգնել։
«Ա1+»-ը Արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալությանը հարցում էր ուղարկել, պարզելու, թե Հայաստանում մարտի 16-ից՝ արտակարգ դրության հայտարարումից հետո քանի՞ ամուսնություն է գրանցվել և քանի՞ երեխա է ծնվել։
Ի պատասխան մեր հարցմանը ՔԿԱԳԳ-ից մեզ փոխանցեցին, որ արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո մինչ ս մարտի 27-ի ժամը 18.00-ի դրությամբ քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցում իրականացնող մարմինների կողմից կատարվել է թվով 113 ծննդյան, 8 ամուսնության գրանցում:
Նշենք, որ պարետի որոշմամբ՝ Արդարադատության նախարարության ենթակա մարմինների սպասարկման գրասենյակները 2020 թվականի մարտի 25-ից չեն գործում ։ Նախարարությունը սահմանափակել էր նաև քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման հետ կապված ծառայությունների մատուցումը՝ թողնելով բացառապես առաջնային այնպիսի ծառայություններ ինչպիսիք են՝ երեխայի ծննդի գրանցումը և մահվան պետական գրանցումը:
Իսկ Սահմանադրությամբ ամրագրված են իրավունքներ, որոնք բացարձակ բնույթ են կրում և չեն կարող սահմանափակվել արտակարգ դրության ժամանակ: Օրինակ՝ ամուսնանալու ազատությունը։

8 человек успели зарегистрировать свой брак в дни чрезвычайного положения или как пожениться сейчас
Взяли напрокат платье невесты, забронировали ресторан, уже купили билеты для путешествия, когда в Армении было объявлено чрезвычайное положение, обусловленное распространением коронавируса.
Госпожа Амалья провела и другие подготовительные работы для свадьбы сына, но были вынуждены отложить намеченную на конец апреля свадьбу, на какое время  - не знают.
В беседе с «А1+» Амалья сказала, что если вирус отступит в мае, свадьбу сыграют в конце лета. Они заплатили аванс для ресторана, свадебного платья.
«Нам говорят, что не могут возвратить предоплату за платье невесты. А из ресторана сказали: если откладываете свадьбу, мы не можем сейчас вернуть деньги, а если отмените – то дадим»,- отметила Амалья.
Вернут ли деньги за билеты для путешествия – Амалья не знает. Из туристической компании предложили немного подождать. Если покупатели возвратят билеты, то получат лишь половину суммы. А если рейс отменит авиакомпания, сумму вернут полностью.
Это не единственная семья, вставшая перед подобной проблемой.
«А1+» направил запрос в агенство Записи актов гражданского состояния Министерства юстиции, чтобы установить, сколько браков было зарегистрировано в Армении после 16-го марта – объявления чрезвычайного положения, и сколько детей родилось?
В ответ на наш запрос нам ответили из ЗАГС-а, что после объявления чрезвычайного положения до 18.00 27-го марта органы, осуществляющие запись актов гражданского состояния, зарегистрировали 113 рождений, 8 браков.
Отметим, что решением коменданта, офисы обслуживания органов, находящихся в подчинении Министерства юстиции, с 25-го марта 2020 года не действуют. Министерство ограничило также оказание услуг, связанных с регистрацией актов гражданского состояния, оставив исключительно первоочередные услуги, такие как регистрация рождения ребенка и государственная регистрация смерти.