«Մոտ ապագայում կտեսնեք, որ Արցախը կդառնա հզոր պլացդարմ Հայաստանի դեմ»․ Արա Պապյան
- Պարոն Պապյան, Արցախի նախագահական ընտրությունները մեկ փուլով չավարտվեցին, պետք է երկրորդ փուլ լինի:  Շատերը սա համարում են վտանգավոր այս օրերին․ ի՞նչ ինդիրներ կարող են առաջանալ:
- Արցախի ժողովուրդը երկրորդ անգամ պիտի փորձության ենթարկվի, և այդ վարակը տարածի: Առաջին փուլի ժամանակ 76 հազար մարդ գնացել է ընտրատեղամասեր, և որքան էլ զգուշություն ցուցաբերեն, հնարավոր չէ տարածումը կանխել: Այս երկու շաբաթվա ընթացքում վարակվածների թիվը հաստատ շատանալու է: Հետևաբար, լավ կլիներ, որ մեկ փուլով ավարտվեր: Իհարկե, ավելի լավ կլիներ, ընդհանրապես տեղի չունենար:
- Ասում եք, վարակվածների թիվը կշատանա, բայց Արցախի պատկան մարմինները հայտարարում են, որ կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացի չունեն:
- Ինչպես կարող է Արցախում վարակ չլինել, եթե մինչև սահմանի փակվելը հարյուրավոր մարդիկ են գնացել-եկել Իրան, հազարավորները շփվել են Հայաստանի հետ, նաև մի քանի մեծ միջոցառումներ են եղել` թաղում, հավաքներ, որոնց Հայաստանից մեծաթիվ մասնակիցներ են եղել: Բացի այդ այնտեղ մեծ թվով թոքաբորբով պառկած մարդիկ կան: Եվ եթե մոտ 140 հազար բնակչից ընդամենը 29-ից ես փորձանմուշ վերցրել, վարակվածի հայտնաբերելու հավանականությունը բնականաբար շատ քիչ կլինի: Այսինքն, ոչ թե վարակվածներ չկան, այլ հայտնաբերվածներ չկան: Եթե չես որոնում, չես գտնի: Բայց որ կան, միանշանակ է:
- Կորոնավիրուսից զատ երկրորդ փուլի անցկացումն ուրիշ ի՞նչ վտանգներ կարող է առաջացնել, եթե նկատի ունենանք Ադրբեջանից, Թուրքիայից սպառնալիքները կամ այդ ընտրություններից հայաստանյան տարբեր ուժերի շահերը:
- Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պարագայում փոփոխություն չի լինի, որովհետև իրենք այդ ընտրությունները երբեք չեն ընդունել, նաև աշխարհը չի ընդունում: Ես կարծում եմ, որ այդ սուբյեկտայնության ուղին սխալ է, որովհետև դա ածանցվում է օտարի ճանաչումից, դրա համար էլ ավելի հեշտն ու ճիշտը միացումն է: Հասկանում եմ, թե ինչու են գնում անկախության ճանապարհով, դա նաև պաշտոնի ու փողի կռիվ է: Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների պարագայում էլ շատ բան չի փոխվի, կշարունակեն ասել՝ ամեն ինչ շատ լավ է և իրար հետ լեզու կգտնեն: Երևանին ձեռնտու է, Արցախի պատասխանատվությունը դնում է մի կողմ և փոխաբերական իմաստով ձեռքերը լվանում է: Արցախին էլ ձեռնտու է, որ իր փողը փոխանցում են, և ինչ հեղափոխություն` մոռացեք դա: Այնտեղ ապրելու են մոտ 200 ընտանիք, մյուսներն էլ շարունակելու են իրենց չարքաշ կյանքը և ձայները 20 հազար դրամով վաճառելը:
- Իսկ կարո՞ղ ենք ասել, որ ՀՀ նախկին իշխանությունների սատարած` նախագահի թեկնածուները չանցան:
- Իսկ Արայիկ Հարությունյանն ո՞ւմ ներկայացուցիչն է: Նա նախկին իշխանությունների թիվ 2 մարդն էր:
- Բայց կարծիք կար, թե նա ավելի շուտ գործող իշխանությունների աջակցությունն է վայելում:
- Արայիկ  Հարությունյանը ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ սերտորեն համագործակցած, նրա մերձավոր շրջապատի հետ բիզնեսների փայատեր հանդիսացող մարդ է: Մասիս Մաիլյանը նորից նախկինների ներկայացուցիչն է՝ փոքր -ինչ ավելի քաղաքակիրթ ձևով: Նա գոնե այդ աստիճան օլիգարխ չէ: Ա.Հարությունյանը Արցախի թիվ մեկ օլիգարխն է, իսկ այդ հարստությունը պապենական ժառանգություն չէ:
- Վիտալի Բալասանյանին են համարում նախկին իշխանությունների թեկնածու:
- Վիտալի Բալասանյանն ավելի շուտ արտաքին ուժերի` Ռուսաստանի ներկայացուցիչն է:  Նրան մեջտեղ բերեցին, որ ծայրահեղ պրոռուսական ֆոնի վրա այս երկուսն ավելի մեղմ երևան: Հիմա կարող եմ ասել, Բալասանյանին մի երկու պաշտոն և բիզնես կտան, իսկ ողջ հարստությունն ու պաշտոնները այդ 200 ընտանիքը նորից իր մեջ կբաժանի, ու ամեն ինչ նույնը կմնա:
- Բայց Արայիկ  Հարությունյանն անընդհատ դրական հայտարարություններ էր անում ՀՀ գործող իշխանությունների մասին, և կարծիք կար, որ ունի նրանց աջակցությունը:
- Բնական է, որ դրական պետք է արտահայտվեր, և դա կոչվում է քաղաքական քծնանք: Բայց նրա բիզնես-շահերը նախկինների հետ են, դրանք չվերացան: Դա կոչվում է սիտուացիոն դաշնակից, նա էլի ամեն ինչ անելու է, որ ՀՀ իշխանությունների հետ լավ լինի: Միանշանակ կարելի է ասել, որ Արցախում սա նախկինների ռևանշ էր: Մոտ ապագայում կտեսնեք, որ Արցախը կդառնա հզոր պլացդարմ Հայաստանի դեմ:
- Իսկ Արայիկ Հարությունյանն ո՞վ:
- Հարությունյանը կարող է լինել ձևական ֆիգուր, նա հարց լուծող չէ, նա ածանցյալ է: Դրսի շատ լուրջ խաղացողներ կան այնտեղ ու նրա բիզնեսում:
- Ովքե՞ր են:
- Չեմ կարող ասել: Թող ինքը իր հանքերի, հողերի ու տարբեր ձեռնարկությունների մասին խոսի: Նա անասելի հսկայական հարստության տեր է դարձել: Եվ հիմա ՀՀ գործող իշխանություններին եմ հարց տալիս` բա հեղափոխության ժամանակ խոստումներ էիք տալիս, թե թալանածը ետ կբերենք: Դե բերեք:
- Բայց ՀՀ իշխանություններն ի՞նչ գործ ունեն Արցախի կոռուպցիոն երևույթների հետ:
- Կներեք, ողջ ռազմական ծախսը Հայաստանի վրա է: Մեր հարկատուի փողերն են թալանել, Արցախի բյուջեի 60 տոկոսը Հայաստանն է տալիս: Բա Արցախը ՀՀ մարզն է, ՀՀ ամենածախսատար, ամենամեծ, ամենակարևոր մարզն է: Ինչպես կարող է ՀՀ-ն անտարբեր մնալ: Նաև Արցախի իշխանությունների ով լինելով կարող է պայմանավորված լինել Հայաստանի ճակատագիրը: Արդյոք ՀՀ-ն կներքաշվի լայնամասշտաբ պատերազմի մեջ, արդյոք ՀՀ շրջափակումը կխորանա, ՀՀ հարաբերություններն այլ երկրների հետ ինչպես կլինեն: Նույն տնտեսական և անվտանգության դաշտն է: Այս բոլոր հարցերը մեծապես պայմանավորված են Արցախում տեղի ունեցած զարգացումներով: Նույնն էլ վերաբերում է կորոնավիրուսին` այստեղ մարդկանց ստիպում են, որ տրանսպորտ չնստեն, բիզնես են փակում, մարդիկ նյութական ու բարոյական հսկայական կորուստներ են ունենում, գնում են դրան հանուն նրա, որ վարակը չտարածվի, այնտեղ 76 հազար մարդ տանում են ընտրատեղամաս, որ այդ վիրուսը տարածվի: Իսկ դա բումերանգով գալու է այստեղ:

«В ближайшем будущем мы увидим, что Арцах станет мощным плацдармом против Армении»: Ара Папян
- Господин Папян, президентские выборы в Арцахе не завершились одним этапом, должен быть второй этап. Многие считают это опасным в эти дни, какие проблемы могут возникнуть?
- Арцахский народ во второй раз должен быть подвергнут испытанию и распространять эту инфекцию. Во время первого тура 76 тысяч человек пошли на избирательные участки, и какую бы осторожность они ни проявляли, невозможно предотвратить распространение. За эти две недели число зараженных точно увеличится. Следовательно, было бы хорошо, чтобы закончилось одним туром. Конечно, было бы лучше, если бы вообще не состоялись.
- Говорят, число зараженных увеличится, но компетентные органы Арцаха заявляют, что у них нет граждан, инфицированных коронавирусом.
- Как в Арцахе может не быть инфекции, если до закрытия границы сотни людей ездили в Иран, тысячи общались с Арменией, также было несколько крупных мероприятий: похороны, собрания, на которых были многочисленные участники из Армении. Кроме того, там есть множество людей, лежащих с пневмонией. И если ты взял образцы всего у 29-и человек из 140-тысячного населения, вероятность обнаружения инфицированных разумеется будет очень низкой. То есть, не то, что нет зараженных, а нет обнаруженных. Если не ищешь, то и не найдешь. Но есть, однозначно.
- Помимо коронавируса, какие другие опасности может вызвать проведение второго тура, если учитывать угрозы из Азербайджана, Турции или интересы различных сил Армении в связи с этими выборами?
- В плане Азербайджана и Турции изменений не будет, потому что они никогда не признавали эти выборы, не признает их и мир. Я считаю, что этот путь субьектности  является ошибочным, поскольку это является производным от иностранного признания, поэтому легче и правильнее присоединение. Понимаю, почему они идут по пути независимости, это – битва за должность и деньги. В плане властей Армении и Арцаха также многое не изменится, продолжат говорить: все хорошо, и найдут язык друг с другом. Еревану выгодно, ответственность Арцаха откладывает в сторону и в переносном смысле умывает руки. Арцаху также выгодно, что его деньги перечисляют, и какая революция – забудьте это. Там будут жить около 200 семей, остальные продолжат продавать голоса за 20 тысяч драмов.
- А можете ли сказать, что кандидаты в предизенты, которых поддерживали прежние власти РА не прошли?
- А чьим представителем является Араик Арутюнян? Он человек номер 2 прежних властей.
- Но существовало мнение, что он скорее пользуется поддержкой действующих властей.
- Араик Арутюнян – это человек, тесно сотрудничавший с бывшим президентом РА Сержем Саркисяном, он является пайщиком бизнесов его ближайшего окружения. Масис Маилян – также представитель бывший, в несколько более цивилизованной форме. Он хотя бы не является до такой степени олигархом. А. Арутюнян – олигарх Арцаха номер один, а это богатство – не дедушкино наследство.
- Кандидатом от бывших властей считают Виталия Баласаняна.
- Виталий Баласанян – это скорее представитель внешних сил – России. Его привели, чтобы на крайне пророссийском фоне эти двое выглядели мягче. Сейчас могу сказать, Баласаняну дадут пару должностей и бизнес, а все богатство и должности эти 200 семей вновь разделят между собой, и все останется как было.
- Но Араик Арутюнян постоянно делает позитивные заявления о действующих властях РА, и есть мнение, что он пользуется их поддержкой.
- Разумеется, что должен был позитивно отзываться, и это называется политическая лесть. Но его бизнес-интересы связаны с бывшими, они не исчезли. Это называется ситуационный союзник, он опять сделает все, чтобы быть в хороших отношениях с властями РА. Однозначно можно сказать, что в Арцахе был реванш бывших. В ближайшем будущем увидем, что Арцах станет мощным плацдармом против Армении.
- А кто такой Араик Арутюнян?
- Арутюнян может быть формальной фигурой, он не решает вопросы, он – производный. Есть много серьезных внешних игроков там и в его бизнесе.
- Кто они?
- Не могу сказать. Пусть он говорит о своих рудниках, землях и различных предприятиях. Он стал обладать несказанно огромным богатством. И сейчас я спрашиваю действующие власти: во время революции вы обещали вернуть награбленное. Ну возвращайте.
- Какое дело властям РА до коррупционных явлений в Арцахе?
- Простите, все военные расходы несет Армения.  Они ограбили деньги наших налогоплательщиков, 60% бюджета Арцаха дает Армения. Арцах – это область РА, это самая затратная, самая большая, самая важная область. Как РА может оставаться безразличной? Прежде всего от того, кто будет во власти в Арцахе может быть обусловлена судьба Армении. Втянется ли РА в широкомасштабную войну, углубится ли блокада РА, каковы будут отношения РА с другими странами?  То же экономическое поле и поле безопасности. Все эти вопросы во многом обусловлены событиями в Арцахе. То же самое касается коронавируса: здесь людей заставляют не садиться в транспорт, закрывают бизнесы, люди несут огромные материальные и моральные потери, идут на это ради того, чтобы инфекция не распространялась, там 76 тысяч человек ведут на избирательные участки, чтобы этот вирус распространялся. А это бумерангом придет сюда.