Օլիմպիական խաղերը կկայանան 2021թ ամռանը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն այսօր որոշել է, թե երբ են կայանալու Տոկիոյի օլիմպիական խաղերը, որը հետաձգվել էր աշխարհում կորոնավիրուսի պանդեմիայի տարածման պատճառով: Այդ մասին հայտնում է ՄՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
«Միջազգային օլիմպիական և Պարալիմպիկ կոմիտեները, Ճապոնիայի կառավարությունն ու Տոկիոյի քաղաքապետարանն այսօր համաձայնեցրել են 2020թ-ից 2021թ տեղափոխված օլիմպիական խաղերի անցկացման նոր ժամկետը: Տոկիոյի օլիմպիական խաղերը կկայանան 2021թ հուլիսի 23-ից մինչև օգոստոսի 8-ը», - նշված է ՄՕԿ-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մարտի 24-ին Ճապոնիայի վարչապետի հետ բանակցելուց հետո ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարեց օլիմպիական խաղերի հետաձգման մասին: Պատճառը կորոնավիրուսի պանդեմիայի տարածումն եմ ողջ աշխարհում, որի պատճառով հետաձգվել էին վարկանիշային բազմաթիվ մրցաշարեր:
Թոմաս Բախը հեռախոսակապի ժամանակ շնորհալակություն է հայտնել բոլոր այն կազմակերպություններին, ովքեր աջակցել են խնդրի լուծմանը։ Նա հույս է հայտնել, որ ՄՕԿ-ը օլիմպիական խաղերի կազմոմիտեի, Ճապոնիայի և Տոկիոյի կառավարության հետ համատեղ եկող տարի կկարողանա անցկացնել խաղերը, և այդպիսով կհաջողվի հաղթահարել իրենց առջև ծագած աննախադեպ մարտահրավերը:
Նշենք, որ բոլոր այն մարզիկները, ովքեր արդեն նվաճել են օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր, կպահպանեն իրենց տեղերը։ Հայաստանն այս պահին ունի չորս ուղեգիր՝ 2 հունահռոմեական ըմբշամարտից, մեկական՝ մարմնամարզությունից և բռնցքամարտից:

Олимпийские игры состоятся летом 2021г.
Открытие летних Олимпийских игр в Токио состоится 23 июля 2021 года, а Паралимпийские игры начнутся 24 августа. Соответствующие даты в понедельник на пресс-конференции в Токио официально объявил глава оргкомитета "Токио-2020" Ёсиро Мори.
Завершатся Олимпийские игры 8 августа, а Паралимпийские - 5 сентября. По словам Мори, договоренность об этом была достигнута по итогам состоявшегося телефонного разговора с президентом Международного олимпийского комитета (МОК) Томасом Бахом. "При определении новых дат мы исходили из ряда моментов, касающихся подготовки спортсменов, удобства волонтеров и зрителей", - сказал Мори.
Генеральный секретарь оргкомитета "Токио-2020" Тосиро Муто в свою очередь отметил, что дата открытия Игр была привязана в том числе и ко дню недели, пятнице, поскольку это было удобно с точки зрения организаторов. Изначально Олимпиада должна была начаться 24 июля, и график, соответственно, будет сдвинут на один день.