Նոր մոտեցում է, մինչև հիմա ՀՀ-ում չի կիրառվել. Արա Ղազարյանը՝ հեռախոսազանգերը գրանցելու նախագծի մասին (տեսանյութ)
Փաստաբան Արա Ղազարյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով այսօր Ազգային ժողովում քննարկվող նախագծին, ասաց, որ սա բոլորովին նոր մոտեցում է, և մինչև հիմա Հայաստանի Հանրապետությունում չի կիրառվել։
Խորհրդարանն այսօր կառավարության առաջարկով հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ քննարկելու «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը: Այն նախատեսում է արտակարգ դրության ժամանակ պետությանը տալ անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու հնարավորություն կանխարգելելու նոր կորոնավիրուսի առաջացրած համաճարակը։ Պետությունը հնարավորություն է ունենալու պարզելու կորոնավիրուսի պատճառով հարկադրանքի ենթարկված անձի հեռախոսազրույցները` առանց դրանց բովանդակությանն անդրադառնալու, գտնվելու վայրը և այլ տվյալները:
«Միանշանակ հավասարակշռված նախագիծ է, արդյունավետ կերպով հավասարակշռում է հանրային շահերը, չարաշահումների ու խախտումներ դեմ բավականին երաշխիքները: Սահմանում է համաչափության սկզբունքը, անհրաժեշտության, նվազագույնի սկզբունքը: Կարծում եմ, հաջողված նախագիծ է, մնում է՝ կիրառվի առանց չարաշահումների»,- ասաց փաստաբանը:

Это новый проект, до сих пор не применялся в РА: Ара Казарян - о проекте регистрации телефонных звонков (видео)
Адвокат Ара Казарян в беседе с «А1+» обращаясь к обсуждаемому сегодня в Национальном собрании проекту, сказал, что это – совершенно новый подход, и до сих пор он не применялся в Республике Армения.
Сегодня парламент по предложению правительства созвал внеочередное заседание для обсуждения проекта о внесении поправок в закон «О правовом режиме чрезвычайного положения». Он предполагает дать государству возможность на  вмешательство в права на защиту персональных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу и конфиденциальность коммуникаций в период чрезвычайного положения для предотвращения эпидемии, вызванной новым коронавирусом. Государство будет иметь возможность выяснять телефонные разговоры лица, подвергнутого принуждению из-за коронавируса, без обращения к их содержанию, его местонахождение и прочие данные.
«Это однозначно сбалансированный проект, он эффективно балансирует общественные интересы, злоупотребления и достаточные гарантии против нарушений. Устанавливает принцип соразмерности, принцип минимальной необходимости. Я думаю, что это – удачный проект, остается, чтобы он применялся без злоупотреблений», - сказал адвокат.