Նախագիծն ուշացած է․այն ավելի շատ հարցեր է առաջացնում, քան լուծումներ տալիս․ ԲՀԿ-ական պատգամավոր (տեսանյութ)
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանի դիտարկմամբ՝ համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրության ժամանակ անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու վերաբերյալ նախագիծն ուշացած է։
Խորհրդարանում նախագծի քննարկմանն Արման Աբովյանն ասաց՝ եթե նախագիծը լիներ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում նոր էր տարածվել կորոնավիրուսը, ապա հասկանալի կլիներ նման առաջարկը։
«Նախագիծն ավելի շատ հարցեր է առաջացնում, քան տալիս է լուծումներ։ Ըստ իս՝ այսպիսի օրինագիծն ուշացած է, եթե մենք այս մեխանիզմով ինչ-որ բան էինք ուզում փորձել կիրառել, որ շրջանակ պարզեինք, ապա դա պետք է արվեր ի սկզբանե, երբ որ վիրուսի տարածումն այսքան չէր»,- ասաց նա։
Ըստ Աբովյանի՝ նախագծի նպատակը պարզ է, բայց իրագործման մեխանիզմները անհասկանալի են, թե ինչ էֆֆեկտ է տալու, ինչպես է կիրառվելու և այլն։

Этот проект является запоздалым – он вызывает больше вопросов, чем дает решений: Депутат от ППА (видео)
Секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян считает, что проект относительно  прав на защиту персональных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу и конфиденциальность коммуникации во время чрезвычайного положения, обусловленного эпидемией, является запоздалым.
Во время обсуждения проекта в парламенте Арман Абовян сказал: если б проект был тогда, когда в Армении только начинал распространяться коронавирус, подобное предложение было бы понятно.
«Проект вызывает больше вопросов, нежели дает решений. По-моему, такой законопроект является запоздалым, если мы хотели попытаться что-либо предпринять посредством этого механизма, чтобы установить круг, то это нужно было сделать раньше, когда вирус не был так распространен», - сказал он.
По мнению Абовяна, цель проекта ясна, но механизмы реализации непонятны, какой эффект он даст, как будет применяться и др.