Տեղաշարժման թերթիկ չունենալու համար հաղորդավարուհին տուգանվել է (տեսանյութ)
Երգահան, հաղորդավարուհի Մարինա Թագակչյանի նկատմամբ ոստիկանությունն այսօր կազմել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն և տուգանել նրան։ Վերջինս առանց տեղաշարժման թերթիկի գնացել է խանութ։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում Մարինա Թագակչյանն ասաց, որ տուգանվել է 150 000-ից 250 000 դրամի սահմանում։ Հաղորդավարուհին իր մոտ միայն անձնագիր է ունեցել։
«Անգամ չեմ էլ մտածել, որ մոտակա խանութ գնալիս դա պետք է վերցնեի։ Ինձ ասացին, որ տուգանվում եմ։ Ես էլ ասացի՝ շատ լավ, ուրախ եմ, որ օրենքը գործում է»,- պատմեց հաղորդավարուհին, ու հավելեց, թե դեմ չէ, որ պարետի որոշումներին չհետևելու համար տուգանվի, բայց նրան դուր չի եկել, որ ոստիկանության ծառայողները մոտ մեկ ժամ արձանագրություն են կազմել։
«Ասում եմ՝ ժողովուրդ, շատ լավ եք անում, որ հետևում եք պարետատան պահանջներին, բայց դա պետք է բոլորի նկատմամբ կիրառվի։ 1 ժամ իմ արձանագրություն են կազմում, 100 մարդ է անցնում, չեն բռնում, իմն են կազմում, դա ճի՞շտ է»,-նկատեց Մարինա Թագակչյանը։
Հաղորդավարուհին ասաց, որ չի պատրաստվում տուգանքը վճարել։
«Որովհետև դա արդարացի չէ։ Եթե ես իմ կողքը չտեսնեի՝ ինչ է կատարվում, եթե տեսնեի, որ բոլորին վերահսկում են և ստուգում են, ես կասեի՝ շատ լավ, ես սխալ էի, բայց տեսա, թե ինչ է կատարվում։ Խնդիրը դա է, եթե օրենք է, ապա դա ձևական բնույթ չպետք է կրի, որ ցույց տան, թե նման բան են անում։ 99 հոգուց 1-ը կարող է պլստալ, բայց իրենք 1 հոգուն բռնում են, 99-ը պլստում է»,- նշեց նա։
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից «Ա1+»- ին փոխանցեցին, որ արձանագրության հիման վրա վարչական վարույթ է հարուցվել։ Նշենք, որ արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում, որպես սահմանափակում նախատեսված մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով։

Ведущая была оштрафована за отсутствие листка передвижения (видео)
Сегодня в отношении автора песен, ведущей Марины Тагакчян полиция составила протокол об административном правонарушении и оштрафовала ее. Последняя пошла в магазин без листка передвижения. В беседе с «А1+» Марина Тагакчян сказала, что была оштрафована в пределах  от 150000 до 250 000 драмов. У ведущей был с собой только паспорт.
«Я даже не подумала, что должна была взять это идя в ближайший магазин. Мне сказали, что меня штрафую. Я сказала: очень хорошо, я рада, что закон действует»,- рассказала ведущая и добавила, что она не против быть оштрафованной за то, что не следовала решением коменданта, но ей не понравилось, что сотрудники полиции составляли протокол на протяжении около часа.
«Говорю: народ, хорошо делаете, что следуете требованиям комендатуры, но это должно применяться ко всем. Целый час составляют мой протокол, проходят 100 человек, не ловят, составляют мой, это правильно? »,- отметила Марина Тагакчян.
Ведущая сказала, что не собирается платить штраф.
«Потому что это несправедливо. Если б я не видела что творится рядом, если б не видела, что всех контролируют и штрафуют, я бы сказала: хорошо, я ошиблась, но я увидела, что происходит. Проблема в этом, если закон, то это не должно носить формальный характер, чтобы показать, что делают подобное. 1 человек из 99 может проскользнуть, но они ловят 1 человека, проскальзывают 99»,- отметила она.
Из Управления по связи с общественностью и информации полиции «А1+» передали, что на основании протокола возбужден административный процесс. Отметим, что в течение чрезвычайного положения, объявленного на основании чрезвычайной ситуации, нарушение предусмотренных в качестве ограничения правил изоляции или самоизоляции или иных ограничений права на свободное перемещение вызывает назначение штрафа в размере от стократной до двухсотпятидесяти кратной минимальной зарплаты.