Ինչպե՞ս  վարորդները վճարեն «պլանը», երբ ուղեւոր չկա
Միկրոավտոբուսային թիվ 99 երթուղում այսօրվանից աշխատում են  «Գազել» մակնիշի  ընդամենը  երկու մեքենա։ Երթուղայինի սկզբնակետը Հարավարևմտյան թաղամասն է, իսկ վերջնակետը՝ Քանաքեռ-Զեյթուն բժշկական կենտրոնը։ Միկրոավտոբուսներից մեկը շարժվում է սկզբնակետից, մյուսը՝ վերջնակետից։ Լուսանկարում՝ սկզբնակետն  է՝ Առնո Բաբաջանյան փողոցում, որտեղ մշտապես 4-5 միկրոավտուբուս էր կանգնած լինում եւ հիմա դատարկ էր։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում  վարորդները  դժվարացան  նշել, թե ինչո՞ւ է նման որոշում կայացվել։ Ամենայն հավանականությամբ՝ այդ կապ ունի վերջին օրերին ուղեւորահոսքի նվազման հետ։
«Ուղևորներ չկան, գծի փողը չեմ կարողանում տալ»,- ասաց վարորդներից մեկն ու ընդգծեց, որ այս օրերին «պլան» ասվածը՝ սպասարկող ընկերությանը վճարվող գումարը նվազեցվել է, բայց կրկին չեն կարողանում վճարել։
«Էնքան են իջեցրել, որ էդքանն էլ դուրս չի գալիս։ Հարկայինն էլ ուզում է իրենցից, իրենք էլ չեն կարողանում դրանում տեղավորվել։ «Պլանը» տասնքանի հազարից իջեցրել  են 2500 դրամ, բայց 6000, 7000  դրամի գազ եմ վառում, մի ձև էդ 2500-ը տալիս իրենց, դառնում եմ անկապ գործի եկող»,-նկատեց վարորդը։
Վարորդներն, իհարկե, չգիտեն, թե երթուղին մինչև երբ այդ ռեժիմով կաշխատի, բայց ենթադրում են, որ առաջիկա օրերին կշարունակվի։
99 երթուղու վարորդները վստահեցրեցին՝ միկրոավտոբուսները ամեն օր ախտահանվել են։
«Ոչ մի ուրիշ պատճառ լինել չի կարող, որովհետև եթե օրվա «պլանի» կամ այլ խնդիր լիներ, պարզապես չէին աշխատի, եթե աշխատում են, ուրեմն ուղևորահոսքի հետ է կապված»,- «Ա1+»-ին ասաց Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը։
Նրանից հետաքրքրվեցինք նաև, թե այս ընթացքում հասարակական տրանպորտի վարորդներից «պլան» պահանջվելու է, այդ մասով Երևանի քաղաքապետարանը ի՞նչ է անում, ի պատասխան պարոն Կուբատյանը միայն ասաց․
«Վարորդների խնդիրները միայն ուղևորահոսքի հետ կապված չեն, մի շարք այլ խնդիրներ կան։ Դեռ  արտակարգ դրությունից առաջ՝ մի քանի մասնավոր ուղևորափոխադրող կազմակերպություններ դիմել են Կառավարություն, որպեսզի այս ընթացքում հարկային ինչ-որ արտոնություն տրվի, հիմա Կառավարությունում այդ հարցը քննարկվում է, մինչև Կառավարությունը հստակ պատասխան չտա, մենք չենք կարող ասել, որովհետև այդ հարցը մեր դաշտում չէ»։
Ինչ վերաբերում է  քաղաքապետարանի ենթակայության ընկերություններին պատկանող փոխադրամիջոցներին, ապա․ «Այստեղ ամեն ինչ ավելի ճկուն է, այս պահին մեծ խնդիր չունենք, միայն ուղևորահոսքի հետ կապված գրաֆիկը մի քիչ փոխվում է»։
Ուղևորները  մոտ 60 %-ով նվազել են վարորդ
Միկրոավտոբուսային թիվ  99  երթուղին միակը չէ, որի վարորդները փաստացի գործից զրկվել են։  Մեկ այլ ուղղության երթուղայինի վարորդը, որը նույնպես չցանկացավ ներկայանալ, «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց,  որ վերջին օրերին ուղևորները  մոտ 60 %-ով նվազել են, ինչի հետևանքով վարորդներից ոմանք չեն աշխատում, որովհետև «պլանը» չեն կարողանում վճարել։ Եթե նախկինում 18 վարորդ էին, հիմա մնացել են 8-ը։
««Զաստավիտ» չեն անում, ասում են՝ 2 օր քշի, գումարը հավաքի, նոր կտաս»,- ասաց նա ու շեշտեց, որ «պլանը» իջեցրել են։
«2 օր քշում ենք , 1 օրվա «պլան» տալիս»,- հավելեց նա։
Հարցին, թե մեքենաները ախտահանվո՞ւմ են, վարորդն ասաց՝ ամեն երեկո։ Երթուղու տնօրինությունը վարորդներին  բժշկական դիմակներ ու ձեռնոցներ է տրամադրել, ոմանք օգտվում են, ոմանք էլ՝ ոչ։ Անձամբ ինքը  չի օգտագործում, պատճառաբանում է, որ շնչահեղձ է լինում,  իսկ ձեռնոցներից էլ ձեռքերը քրտնում են։
«Ղեկը չեմ կարողանում պտտել, ո՞նց դնեմ ձեռնոցը»,- ասաց նա՝  ընդգծելով, որ այս դեպքում էլ մի ուրիշ վտանգ կա։
Վարորդն իր աշխատանքի ընթացքից մի դրվագ պատմեց՝  երիտասարդ աղջիկն իրեն դիմակ ու ձեռնոց է տվել  ու ասել, որ ինքն ամենավտանգավոր գոտում է աշխատում, պետք է հետևողական լինի։
Հիշեցնենք, որ Երևանում փաստացի գործում է 64 միկրոավտոբուսային երթուղի, որոնք համալրված են տարբեր մակնիշների մոտ 1120 միավոր շարժակազմով։ Նշված երթուղիները պայմանագրային հիմունքներով սպասարկում են թվով 36 մասնավոր կազմակերպություններ։
Մայրաքաղաքի ուղևորափոխադրումներում միկրոավտոբուսների չափաբաժինը ընդհանուր ծավալի մոտ 43.8%-ն է։  2019թ. միկրոավտոբուսներով տեղափոխվել է մոտ 85.3 մլն ուղևոր։

Как водители будут платить «план», когда нет пассажиров?
На микроавтобусном маршруте № 99 с сегодняшнего дня работают всего два автомобиля марки «Газель». Исходный пункт маршрутки – Юго-западный массив, а конечный – Медицинский центр Канакер-Зейтун. Один из микроавтобусов движется из исходного пункта, а другой – из конечного. На фотографии – исходный пункт на улице Арно Бабаджаянан, где всегда стояли 4-5 микроавтобусов и сейчас пусто.
В беседе с «А1+» водители затруднились отметить, почему было принято подобное решение. По всей вероятности, это связано со снижением пассажиропотока в последние дни.
«Пассажиров нет, я не могу заплатить за линию», - сказал один из водителей и подчеркнул, что в эти дни так называемый «план» - сумма, уплачиваемая обслуживающей компании, снижен, но несмотря на это, они не могут его заплатить.
«Спустили так, что и этого не выходит. Налоговая требует от них, они не могут уместиться. «План» снизили с десяти с лишнем тысяч до 2500, но я использую газ на 6000, 7000 драмов, еле даю им 2500, мой выход на работу получается бессмысленным», - заметил водитель.
Водители, конечно, не знают, сколько времени маршрут будет работать в этом режиме, но предполагают, что в ближайшие дни будет продолжаться так же.
Водители маршрута 99 заверили: микроавтобусы ежедневно дезинфицируют.
«Никакой другой причины быть не может, потому что, если б была проблема ежедневного “плана” или другая проблема, просто не работали бы, если работают, значит связано с пассажиропотоком», - сказал «А1+» начальник управления информации и по связям с общественности мэрии Еревана Овсеп Кубатян.
Мы также поинтересовались у него, будут ли в это время требовать «план» от водителей общественного транспорта, что делает мэрия Еревана в этой связи? В ответ господин Кубатян лишь сказал:
«Задачи водителей связаны не только с пассажиропотоком, есть и ряд других проблем. Еще до чрезвычайного положения несколько частных организаций, занимающихся пассажирской перевозкой, обратились в Правительство, чтобы на этот период были предоставлены налоговые льготы, сейчас в Правительстве обсуждается этот вопрос, пока Правительство не даст четкого ответа, мы не можем сказать, потому что этот вопрос – не в нашей сфере».
Касательно транспортных средств, принадлежащих компаниям, находящимся в подчинении у мэрии: «Здесь все более гибко, на данный момент у нас нет больших проблем, только немного меняется график в связи с пассажиропотоком».
Число пассажиров уменьшилось приблизительно на 60%: водитель
Маршрутное такси № 99 – не единственное, водители которого фактически лишились работы. Водитель маршрутки другого направления, который также не захотел представиться, в беседе с «А1+» сказал, что в последние дни число пассажиров уменьшилось приблизительно на 60%, вследствие чего некоторые водители не работают, потому что не могут заплатить «план». Если раньше было 18 водителей, сейчас осталось 8.
«Не заставляют, говорят: 2 дня работай, деньги соберутся, потом дашь», - сказал он и подчеркнул, что «план» снизили.
«2 дня работаем, платим “план” за 1 день», - добавил он.
На вопрос, дезинфицируют ли машины, водитель сказал: каждый вечер. Администрация маршрута предоставила водителям медицинские маски и перчатки, кто-то пользуется, кто-то  - нет. Лично он не использует, объясняя тем, что задыхается, а от перчаток потеют руки.
«Не могу вращать руль, как  надеть перчатки?» - сказал он, подчеркивая, что в этом случае есть другая опасность.
Водитель рассказал эпизод из своей работы: молодая девушка дала ему маску и перчатки и сказала, что он работает в самой опасной зоне, должен быть последовательным.
Напомним, что в Ереване фактически действуют 64 микроавтобусных маршрутов, которые пополнены 1120 единицами транспортных средств различных марок. Указанные маршруты на договорных основах обслуживают 36 частных организаций.
Доля микроавтобусов в пассажироперевозках столицы составляет около 43,8% от общего объёма. В 2019г. микроавтобусами перевозили около 85,3 млн пассажиров.