Կորոնավիրուսի վարակի տարածվածությունն այնքան բարձր չէ, որքան կարմրուկինը․ փոխնախարար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխարհում կորոնավիրուսի վարակի աճ կա։ Մարտի 16-ի դրությամբ՝ 167 000-ից ավելի հաստատված դեպք կա, մոտ 3200-ը մահվան ելքով։
Այս մասին Կառավարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը։ Հայաստանում հաստաված կորոնավիրուսի դեպքերից 2-ի մոտ թոքաբորբ է ախտորոշվել, մնացած պացիենտների առողջական վիճակը բավարար է գնահատվում։
Առողջապահության փոխնախարարն անդրադարձով «Շենգավիթ» համայնքի արտադրական ձեռնարկություններից մեկի աշխատակցի մոտ կորոնավիրուսի հայտնաբերմանը։ Ըստ նրա՝ եթե կորոնավիրուսով դեպք է գրանցվում, ապա այն մարդիկ, որոնք վերջին մի քանի օրում սերտ շփում են ունեցել վարակված անձի հետ, մեկուսացվում են 14 օրով։
«Ունենալ սերտ շփում ամենևին չի նշանակում, որ իրենք կարող են վարակվել։ Կորոնավիրուսի վարակի տարածվածությունն այնքան բարձր չէ, որքան կարմրուկինը, այն գրեթե հավասար է գրիպի վիրուսի վարակելիությանը։ Բայց, ամեն դեպքում, բոլոր այն մարդիկ, որոնք շփված են եղել դրական դեպքի հետ, հայտնաբերում ու մեկուսացնում ենք՝ 14-օրյա հսկողություն սահմանելով։ Դիտում ենք, թե 14 օրվա ընթացքում արդյո՞ք իրենց մոտ հիվանդությունը կզարգանա, թե՞ ոչ։ Սիպտոմի առկայության դեպքում անմիջապես իրեն հոսպիտալացնում ենք, և նմուշառում անում»,- ասաց Լենա Նանուշյանը։
Փոխնախարարից հետաքրքրվեցին նաև, թե թոքաբորբով հիվանդ 2 անձինք ի՞նչ վիճակում են, որքա՞ն են ապաքինման շանսերը, քանի՞ տարեկան են։
Ի պատասխան՝ Լենա Նանուշյանն ասաց, որ միջին տարիքի են, թոքաբորբն էլ թեթև են տանում։ «Ստանում են սիպտոմատիկ բուժում, և մենք վստահեցնում ենք, որ բուժումը արդյունավետ է լինելու»,- նշեց Լենա Նանուշյանը։

Распространенность инфекции коронавируса не столь высока, как у кори: замминистра (видео)
В мире происходит рост инфекции коронавируса. По положению на 16-е марта есть свыше 167000  подтвержденных случаев, около 3200 – со смертельным исходом.
Об этом на встрече с журналистами в Правительстве сказала министр юстиции Лена Нанушян. У 2 из подтвержденных случаев коронавируса в Армении диагностирована пневмония, состояние здоровья остальных пациентов оценивается как удовлетворительное.
Замминистра здравоохранения обратилась к обнаружению коронавируса у сотрудника одного из промышленных предприятий общины «Шенгавит». По ее словам, если регистрируется случай коронавируса, то люди, которые тесно общались с инфицированным на протяжении последних нескольких дней, изолируются на 14 дней.
«Иметь тесное общение отнюдь не означает, что они могут заразиться. Распространение инфекции коронавируса не столь высоко, как кори, оно почти равно заражаемости вирусом гриппа. Но, во всяком случае, все люди, общавшиеся с положительным случаем, обнаруживаются и изолируются, с установлением 14-дневного контроля. Наблюдаем, будет ли у них развиваться заболевание в течение 14 дней или нет. В случае наличия симптома его госпитализируют и берут образец», - сказала лена Нанушян.
Мы также поинтересовались у замминистра, в каком состоянии 2 человека с пневмонией, каковы шансы на выздоровление, сколько им лет?
В ответ, Лена Нанушян сказала, что они среднего возраста, легко переносят пневмонию. «Получают симптоматическое лечение, и мы заверяем, что лечение будет эффективным», - отметила Лена Нанушян.