2020031212412913052_snimok
կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հաշվի առնելով կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունը և ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն օնլայն կազմակերպելու  նպատակով գործարկում է հեռավար կրթության հարթակ` heravar.armedu.am:
Հարթակը մշակվել է ԿԳՄՍՆ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում և արդեն հասանելի է: Հեռավար կրթության արդյունավետ կազմակերպման հարցերը քննարկելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի մոտ հրավիրվել է աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են նախարարության հանարակրթության ոլորտի  պատասխանատուները, ինչպես նաև հեռավար ուսուցում կազմակերպելու փորձ և ներուժ ունեցող կրթական հաստատությունների և հարթակների ներկայացուցիչները:
Այդ մասին հայտնում են Կառավարության լրատվական բաժնից։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ անհրաժեշտ է պլանավորել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման աշխատանքները` առկա այլընտրանքների ու հնարավորությունների համատեղմամբ: Այս տարի նախարարությունը երկու դպրոցում փորձարկել է հեռավար կրթության ներդրման հնարավորությունը, և այժմ գործընթացում կներգրավվեն բոլոր դպրոցները:
«Հեռավար կրթության կազմակերպման համար  մենք ունենք բավականին թվով հայալեզու առցանց ռեսուրսներ և գործիքներ:  Կան հեռավար կրթության կազմակերպման ոլորտում հաջողված փորձ ունեցող դպրոցներ,  որոնց մենք խնդրել ենք կիսվել իրենց փորձով, ինչպես նաև համախմբել ոլորտում առկա ներուժը, որպեսզի  հեռավար կրթությունը կազմակերպվի արդյունավետ և բաց ու հասանելի լինի բոլորին»,- նշել է Ժ. Անդրեասյանը:
Նախարարի տեղակալի խոսքով` անցած երկու օրերին Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում կատարվել է նախապատրաստական աշխատանք, և արդեն իսկ գործարկվել է հեռավար կրթության համալիր էջը, որտեղ նախատեսվում է համակարգված ներկայացնել հանրապետության բոլոր դպրոցների ցանկը` ըստ առարկայական ուսուցիչների և աշակերտների:
Կրթական տեխնոլգիաների ազգային կենտրոնի ստեղծած միասնական հարթակում կներկայացվեն նաև բոլոր այն կազմակերպությունների հեռավար կրթության հարթակները, որոնք պատրաստակամ են համագործակցել նախարարության հետ` տրամադրելով իրենց  ռեսուրսներն ու հմտությունները:
Նշվել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ի N 1677-Ա/2 հրամանով հաստատված «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց երեխաների համար» և «Երեխաների առցանց անվտանգության ապահովումը. ուղեցույց ծնողների համար» կանոնները, որոնց կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝  https://lib.armedu.am/resource/27385 ։
Հեռավար կրթության հարթակի կիրառման հետ կապված տեխնիկական աջակցության և այլ հարցերի դեպքում կարելի է դիմել Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում ձևավորված արագ արձագանքման խմբին հետևյալ հեռախոսահամարներով և էլեկտրոնային հասցեով՝ 010/ 011/ 578455, 010/ 011/ 578453, [email protected] :
Առաջիկայում բոլոր դպրոցներին կտրամադրվեն ՏՀՏ վերապատրաստում անցած մենթոր-ուսուցիչների տվյալներ: Վերջիններս կիրականացնեն օնլայն վերապատրաստում և կապահովեն  տեխնիկական աջակցություն և ուղղորդում ուսուցիչների համար։

2020031212412913052_snimok
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, учитывая необходимость мер по предотвращению распространения коронавируса, и исходя из сложившейся ситуации, с целью онлайн-организации учебного процесса в общеобразовательных школах запускает платформу дистанционного образования heravar.armedu.am.
Платформа разработана в Национальном центре образовательных технологий и уже доступна. С целью обсуждения вопросов эффективной организации дистанционного образования у заместителя министра НОКС Жанны Андреасян было созвано рабочее обсуждение, в котором приняли участие ответственные лица сферы образования министерства, а также представители образовательных учреждений и платформ, имеющих потенциал для организации дистанционного обучения.
Заместитель министра отметила, что работы по организации учебного процесса необходимо планировать, совмещая существующие альтернативы и возможности. В этом году министерство провело испытание дистанционного образования в двух школах, теперь в процесс будут вовлечены все школы.
“Для организации дистанционного образования у нас достаточно армяноязычных онлайн-ресурсов и инструментов. Есть школы, имеющие успешный опыт в сфере организации дистанционного образования, которых мы попросили поделиться своим опытом, а также объединить имеющийся в сфере потенциал, чтобы дистанционное образование было организовано эффективно и открыто и доступно всем”, - отметила Ж. Андреасян.
По словам заместителя министра, за прошедшие два дня в Национальном центре образовательных технологий была проведена подготовительная работа, и уже запущена комплексная страница дистанционного образования, на которой планируется представить систематизированный список всех школ республики по предметным преподавателям и ученикам.
На единой площадке, созданной Национальным центром образовательных технологий, будут представлены площадки дистанционного образования всех организаций, которые готовы сотрудничать с министерством, предоставляя свои ресурсы и навыки.
Было отмечено, что необходимо руководствоваться решениями, утвержденными приказом министра образования и науки Армении № 1677-а/2 от 17 декабря 2018 года “Обеспечение онлайн-безопасности детей. Руководство для детей” и “Обеспечение онлайн-безопасности детей. Руководство для родителей”, с которыми можно ознакомиться по следующей ссылке: https://lib.armedu.am/resource/27385.
Для получения технической поддержки и при возникновении других вопросов, связанных с применением платформы дистанционного образования, можно обратиться к группе быстрого реагирования, сформированной в Национальном центре образовательных технологий по следующим телефонам и электронному адресу: 010/ 011/ 57 84 55, 010/ 011/ 57 84 53, [email protected].
В ближайшее время всем школам будут предоставлены данные менторов-учителей, прошедших переподготовку. Они проведут онлайн-переподготовку и обеспечат техническую поддержку и руководство для учителей.