«Քաղաքացիներն այնքան էլ պատրաստ չեն ինքնամեկուսացման»․ ինչպիսի՞ն է իրավիճակն Աբովյանում
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այս պահի դրությամբ մեր բոլոր ՀՈԱԿ-ները չեն աշխատում՝ բացի կոմունալից, այսինքն՝ երաժշտական դպրոցը, գրադարանը, մանկապարտեզները չեն աշխատում։ Ինչ վերաբերում է համայնքապետարանի աշխատանքներին, առցանց ռեժիմի ենք անցել, այսինքն՝ քաղաքացիներն օնլայն են դիմում կամ քաղաքապետարանի դիմաց դրված արկղ ունենք, որտեղ դիմումները, նամակները գցում են, պատասխանում ենք»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Աբովյանի համայնքապետարանի մամուլի քարտուղար Անի Կարապետյանը՝ անդրադառանալով քաղաքում տիրող իրավիճակին։
Իսկ հարկադիր պարապուրդի դիմաց, ըստ նրա, ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցները փոխհատուցում ստանալու են։
Քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատելու մասով՝ Կարապետյանն ասաց, որ նրանք, որոնք երեխա ունեն, 60-ին մոտ մարդիկ, նրանք, որոնք կարող են տանից աշխատել, տանից են աշխատելու, իսկ մնացածը, ում աշխատանքը հնարավոր չէ օնլայն, համայնքապետարանից է աշխատելու։
Իսկ ախտահանիչների (ալկոգել), դիմակների մասով՝ քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակն ասաց, որ ուսումնասիրություն չեն կատարել, սակայն իր տեղեկություններով՝ սուպերմարկերտները, տնտեսական խանութները հագեցած են թե՛ ալկոգելով, թե՛ օճառներով, սննդի վաճառքի խուճապ չկա։
«Որ խանութն էլ, որ մտնեք, մեզ մոտ դատարկություն չկա։ Չկա այն վիճակը, որ լսում եմ Երևանի մասին։ Պարենի պաշարը բավարար է, բայց գուցե գնային տատանումներ լինեն»։
Իսկ դեղատներում դիմակների առկայության մասով՝ նա ասաց, որ ժամանակ է եղել, որ հարցում է արել, պատասխանել են՝ «հենց նոր է վերջացել», իսկ երբեմն էլ՝ «չունենք», այսինքն՝ այս դեպքում իրավիճակը տատանվող և ոչ վերահսկելի։
«Քաղաքապետարանն այս պահի դրությամբ դիմակի և ախտահանող միջոցների պատվեր ունի, սպասում ենք դրան։ Իհարկե ախտահանում կատարվում է այն միջոցներով, որ այժմ ունենք։ Դեպի Երևան գնացող «259» համարի կապույտ ավտոբուսները, տեսանյութն ուղարկել են, դեպի Չարենցավան գնացող երթուղայիններն են ախտահանվում, մնացածից դեռ տեղեկություն չունենք։ Այս պահին քաղաքացիներին, տնտեսվարողներին քաղաքապետարանից հրահանգներ կան, որ եթե իրենց պատկանող կազմակերպությունները բացված են մնալու, ախտահանվեն պատշաճ կերպով՝ քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար»,- շարունակեց Անի Կարապետյանը։
Նա նշեց, որ քաղաքացիներին հորդորում են տանից դուրս չգալ, և խնդիրն այն է, որ քաղաքացիներն այնքան էլ պատրաստ չեն ինքնամեկուսացման։ «Եթե օրինակ՝ գույքահարկը կարող են վճարել մեկ շաբաթից կամ առցանց, զանգեն համայնքապետարան, ասեն․՝ «ծածկագիրն ասեք, մենք վճարում ենք կատարում «Թել-սել»-ի միջոցով», չեն անում, իրենք այդ մի շաբաթը չեն համբերում, ուզում են գալ, առձեռն տալ, շփում ունենալ։ Սակայն սպասարկող բաժնի աշխատակիցները պատրաստված են իրավիճակին համապատասխան»,- եզրափակեց քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակը։

«Граждане не особо готовы к самоизоляции»: какова ситуация в Абовяне?
«По положению на данный момент все наши ГНКО не работают, кроме коммунальных, т. е. музыкальная школа, библиотека, детские сады не работает. Касательно, работ общинной администрации, мы перешли к удаленному режиму, т. е. обращение граждан онлайн или напротив мэрии у нас есть ящик, они бросают письма, мы отвечаем», - сказала в беседе с «А1+» пресс-секретарь общинной администрации Абовяна Ани Карапетян, обратившись к царящей в городе ситуации.
Сотрудники ГНКО получат компенсацию за вынужденный простой.
По части сотрудников мэрии, Карапетян сказала, что те, у кого есть ребенок, люди в возрасте около 60 лет, те, кто могут работать из дома, будут работать из дома,  а остальные, чья работа онлайн невозможна, будут работать из общинной администрации.
А по части дезинфицирующих средств (алкогель), масок, пресс-секретарь мэрии сказала, что они не проводили исследований, однако по ее сведениям, супермаркеты, хозяйственные магазины оснащены и алкогелем, и мылом, нет паники с продажей продовольствия.
«В какой магазин ни зайдете, у нас нет пустых полок. Нет той ситуации, о которой мы слышим в Ереване. Продовольственного запаса достаточно, но могут быть ценовые колебания».
А по части наличия масок в аптеках, она сказала, что было время, когда проводили опрос, отвечали «только что закончился», иногда «у нас нет», т. е. в этом случае ситуация колеблется и не контролируется.
«У мэрии на данный момент есть заказ на маску и дезинфицирующие средства, ждем. Конечно, дезинфекция осуществляется иными средствами, которые у нас сейчас есть. Синие автобусы под номером «259», которые едут в Ереван, мы отправили видеоматериал, едущие в Чаренцаван маршрутки дезинфицируются, об остальных у нас пока нет информации. На данный момент гражданам, хозяйствующим субъектам даны распоряжения, что если  принадлежащие им организации останутся открыты, они должны надлежащим образом обеспечить безопасность граждан», - продолжила Ани Карапетян.
Она отметила, что граждан призывают не выходить из дома, и проблема в том, что граждане не особо готовы к самоизоляции. «Если, к примеру,  они могут заплатить налог на недвижимость через неделю или онлайн, могут позвонить в общинную администрацию, сказать: «скажите код, мы производим платеж посредством «Тел-Сел», не делают, они не могут подождать неделю, хотят прийти, дать в руки, общаться. Однако сотрудники сферы обслуживания подготовлены в соответствии с ситуацией», - заключила пресс-секретарь мэрии.